چرا باید از جوراب واریس استفاده کنیم؟ (برای ورم پا، واریس و …)

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. چرا باید از جوراب واریس استفاده کنیم؟ (برای ورم پا، واریس و …)
تاریخ: ۱۳ دی ۱۳۹۹

بهبود گردش خون سالم یکی از مهمترین اقداماتی است که می‌توانیم برای داشتن احساس خوب انجام دهیم. رگ‌های قوی و سالم به ما در حرکت، بهبود، تنفس و هضم غذا کمک می‌کنند. یکی از ساده‌ترین راه‌های بهبود گردش خون، استفاده از جوراب‌ واریس است. چرا وقتی می‌توانید جوراب‌هایی بپوشید که مزایایی برایتان به همراه دارند، جوراب معمولی بپوشید؟

برخلاف جوراب‌های معمولی، جوراب‌های واریس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به آرامی پاها را فشار می‌دهند تا جریان خون را از ساق پاها و کف پاها به سمت قلب تقویت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و کاربردهای جوراب‌ واریس به ادامه بحث بپردازید.

کامپرشن تراپی بیش از 50 سال است که توسط پزشکان، پرستاران، کلینیک‌ها و فیزیوتراپیست‌ها برای بهبود مشکلات معمول گردش خون استفاده می‌شود. اما برای بهره‌مندی از کامپرشن تراپی نیازی به داشتن مشکلات سلامتی موجود نیست. فشار ملایم جوراب‌های واریس باعث بهبود سریع عضلات می‌شود، بنابراین کامپرشن تراپی برای همه افراد مفید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی جوراب واریس و یا دریافت نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های 0218880180009107803155 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید از جوراب واریس استفاده کنیم؟ 


استفاده از جوراب‌های واریس در سال‌های اخیر بیشتر شده است. جوراب واریس قبلاً فقط یک درمان پزشکی برای افرادی بود که گردش خون ضعیف و یا مشکلات دیگری در پاها داشتند. امروزه از ورزشکاران گرفته تا زنان باردار همه جوراب واریس می‌پوشند. در اینجا برخی دلایل رایج استفاده افراد از جوراب‌های واریس آورده شده است.

رگ‌های واریسی 

استفاده از جوراب واریس برای درمان رگهای واریسی

رگ‌های واریسی ظاهری بزرگ و پیچ خورده دارند، که می‌توانند به طور برجسته در نزدیکی سطح پوست ظاهر شوند. رگ‌های واریسی در اثر افزایش فشار خون در داخل دریچه‌ها و دیواره رگ ایجاد می‌شوند. رگ‌های واریسی می‌تواند منجر به مشکلات جدی در گردش خون و باعث درد و ناراحتی شدید شود.

رگ‌های عنکبوتی نوع خفیفی از رگ‌های واریسی هستند که باعث ایجاد نگرانی‌های مربوط به زیبایی ظاهری می‌شوند. این رگهای آسیب دیده کوچک هستند و معمولاً مضر و دردناک نیستند، و می‌توانند قرمز یا آبی باشند و به صورت تار عنکبوت یا شاخه‌ای ظاهر می‌شوند. مشکلات عروقی مانند واریس و رگ‌های عنکبوتی می‌توانند به دلیل بارداری، نشستن یا ایستادن به مدت طولانی، عدم فعالیت، فشار خون بالا، چاقی یا سابقه خانوادگی رگهای واریسی یا ترومبوز سیاهرگی عمقی ایجاد شوند. با کمک به گردش خون در رگ‌ها با استفاده از جوراب‌های واریس درجه‌بندی شده، احتمال تورم دردناک، لخته شدن خون و رگ‌های واریسی و عنکبوتی را کاهش می‌دهید.

ایستادن و نشستن طولانی مدت 

چه پرستار باشید، چه معلم، تحلیلگر یا کارمند رستوران، اکثر افراد شاغل برای مدت طولانی روی پاها یا پشت میز هستند. اگر در ساق پاها و کف پاها دچار تورم، درد و ناراحتی شده‌اید، مطالعات نشان داده است درصورتی که قادر به حرکت در طول روز نباشید، جوراب واریس می‌تواند جریان خون را در پاها بهبود ببخشد. بهبود گردش خون همچنین ممکن است به عملکرد بهتر شما کمک کند، زیرا افزایش جریان خون به معنای اکسیژن بیشتر به مغز و افزایش آگاهی و انرژی است.

بعد از جراحی یا زمانی که بستری هستید 

استفاده از جواراب واریس بعد از جراجی واریس پا

احتمال ایجاد لخته‌های خون دردناک و خطرناک در پاها پس از جراحی افزایش می‌یابد. همچنین اگر به هر دلیلی به استراحت در رختخواب نیاز داشته باشید، این احتمال افزایش می‌یابد. برای کمک به پیشگیری از این لخته‌ها، پزشکان اغلب جوراب واریس را تجویز می‌کنند. جوراب ساق بلند می‌تواند جریان خون در پاها را بهبود بخشد. و خطر لخته شدن را در حالی که مانند همیشه فعال نیستید، کاهش می‌دهد.

در دوران بارداری 

استفاده از جوراب واریس در دوران بارداری

اگر رگ‌های واریسی دارید یا در معرض خطر ابتلا به آنها هستید، ممکن است پزشک پیشنهاد کند که در دوران بارداری جوراب واریس بپوشید. مطالعات نشان داده است که پوشیدن جوراب واریس جریان خون را بهبود می‌بخشد، تورم را کاهش می‌دهد و حتی از پیشرفت یا بدتر شدن واریس جلوگیری می‌کند.

ترومبوز سیاهرگی عمقی 

استفاده از جوراب واریس برای درمان ترومبوز سیاهرگی عمقی

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT)  تشکیل لخته خون در رگ پا یا لگن است. این لخته‌ها می‌توانند خیلی دردناک باشند. همچنین اگر لخته به ریه‌ها وارد شود، می‌تواند عوارض جدی از جمله آمبولی ریه ایجاد کند. جوراب‌های واریس می‌توانند به جلوگیری از ترومبوز سیاهرگی عمقی کمک کنند. و اگر از قبل مبتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی باشید، پوشیدن جوراب واریس می‌تواند به تسکین درد و جلوگیری از عوارض کمک کند. استفاده از جوراب واریس هنگام مسافرت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این دلیل که نشستن طولانی مدت در هواپیما یا اتومبیل می‌تواند ترومبوز سیاهرگی عمقی را بدتر کند.

سندرم بعد از ترومبوز

یکی از عوارض ترومبوز سیاهرگی عمقی سندرم بعد از ترومبوز (PTS) است. این احساس ناراحتی و درد در بازو یا پا است که پس از ترومبوز سیاهرگی عمقی باقی می‌ماند. اگر این علائم را دارید، جوراب‌های واریس می‌توانند تسکین دهنده باشند. حتی ممکن است به شما کمک کنند که برخی از فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

تورم پا 

استفاده از جوراب واریس برای تورم پا

تورم پا (ورم) می‌تواند ناشی از عارضه‌های مختلف پزشکی باشد. به عنوان مثال، مواردی مانند نارسایی قلبی، بیماری‌های کلیوی و بارداری باعث می‌شوند بدن مایعات را در خود حفظ کند، که می‌تواند منجر به تورم در پاها شود. یک مشکل جدی مانند نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی به درمان‌های دیگری نیاز دارد، اما پوشیدن جوراب واریس ممکن است بخشی راهکاری ساده برای کمک به رفع علائم در پاها باشد.

عملکرد ورزشی 

ورزشکاران برای تقویت گردش خون و جلوگیری از تجمع اسید لاکتیک اضافی، جوراب واریس می‌پوشند. در حین تمرین، سلولهای عضلانی به اکسیژن بیشتری، نسبت به آنچه که خون دریافت می‌کنند، نیاز دارند و عدم وجود اکسیژن باعث می‌شود سلولهای عضلانی اسید لاکتیک بیش از حد تولید کنند. تولید اسید لاکتیک کاملاً طبیعی و ضروری است تا از فشار ماهیچه جلوگیری شود، اما بدن را نیز وادار به تولید متابولیت‌های دیگری می‌کند که مسئول درد عضلات و خستگی زودرس عضلانی هستند.

جوراب واریس برای ورزشکارانی که مشکلات گردش خون دارند نیز مفید است. آمبولی ریه ناشی از انسداد شریان‌های ریوی که در ریه‌ها واقع شده‌اند است. لخته‌های خون عامل آمبولی ریه هستند؛ آنها اغلب از رگ‌های عمیق پا به سمت بالا حرکت می‌کنند.

افرادی که سابقه آمبولی ریه دارند اغلب از جوراب‌های ضد آمبولی، جوراب واریس و کمپرشن پنوماتیک در کنار رقیق کننده‌های خون، بالا بردن پا و ادامه فعالیت بدنی برای جلوگیری از لخته شدن خون در آینده استفاده می‌کنند.

آیا پوشیدن جوراب‌ واریس می‌تواند خطرناک باشد؟ 


جوراب‌های واریس کاملا ایمن هستند و به طور کلی عارضه‌ای ایجاد نمی‌کنند. برای جلوگیری از عوارض، مهم است که از موارد زیر آگاهی داشته باشید:

 • جوراب‌های واریس نباید خیلی تنگ باشند و باعث درد شوند. جوراب‌های واریس در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، بنابراین مهم است که پس از مشورت با پزشک یا پرستار، اندازه مناسب را انتخاب کنید. اگر خیلی تنگ باشد، می‌تواند خون‌رسانی و اکسیژن رسانی را قطع کرده و باعث از بین رفتن بافت شود.
 • قبل از استفاده از جوراب‌های واریس باید با پزشک مشورت کنید زیرا جوراب‌های واریس در شرایط خاص می‌توانند خطرناک باشند و باید از آنها اجتناب شود. برخی از این عارضه‌ها عبارتند از:
 • بیماری عروقی
 • نارسایی قلبی
 • التهاب وریدها که به بقیه بدن گسترش می‌یابد
 • عفونت و یا التهاب پوست

آیا واقعا جوراب واریس موثر است؟


ثابت شده که جوراب‌ واریس به ویژه برای بیماری‌های عروقی در پاها موثر است. جوراب واریس دارای مزایای زیر هستند:

 • بهبود گردش خون در پاها
 • از جمع شدن خون در رگهای پا جلوگیری می‌کند
 • تورم پا را کاهش می‌دهد
 • از بروز زخم جلوگیری می‌کند
 • از لخته شدن خون در رگ‌های پاها جلوگیری می‌کند
 • درد را کاهش می‌دهد
 • رگ‌های واریسی را کاهش می‌دهد

چگونه باید از جوراب واریس استفاده کرد؟ 


بدون مشورت با پزشک نباید از جوراب واریس استفاده کنید. جوراب‌های واریس در طول و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که باید متناسب با اندازه پا انتخاب شوند. پزشک یا پرستار باید اندازه مناسب جوراب واریس را بررسی کند.

جوراب‌های واریس معمولاً در طول روز پوشیده می‌شوند و در هنگام خواب در آورده می‌شوند، که ممکن است در شرایط خاص جور دیگری باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود توصیه‌های پزشک را دنبال کنید. بسته به شرایط ممکن است جوراب‌ها روی یک یا هر دو پا پوشیده شوند.

برای حفظ بهداشت باید جوراب‌ها را مرتب شست. توصیه می‌شود آنها را با دست بشویید تا انعطاف‌پذیری‌شان برای مدت طولانی‌تری حفظ شوند. در صورت شل شدن جوراب واریس، استفاده از آن را متوقف کنید زیرا فشرده‌سازی کافی ایجاد نمی‌کند و از این رو موثر نخواهد بود.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان