درمان خانگی پا درد: برای درمان درد پا چه بخوریم؟

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. درمان خانگی پا درد: برای درمان درد پا چه بخوریم؟
تاریخ: ۱ شهریور ۱۴۰۱

اکثر دردهای پا به دلایل زیر رخ می دهند:

 • فرسودگی عادی
 • استفاده زیاد
 • آسیب دیدگی مفاصل، استخوان ها، عضلات، رباطها یا بافت های نرم دیگر

منشأ بخش بزرگی از پادردها در مشکلات پایین ستون فقرات و بخش دیگری هم در لخته شدن خون، واریس یا گردش خون ناکافی است. بیماران بسیاری می توانند پادردشان را با مراقبت های خانگی و بدون استفاده از مداخله های پزشکی درمان کنند.

 1. انجام تغییراتی در سبک زندگی
 2. اجرای تمرینات کششی و تماس پایین
 3. یک رژیم غذایی سرشار از مواد ضدالتهاب

به شما در کنترل پا درد و رفع معضل در مراحل اولیه کمک می کند. قرار است تعدادی از راههای درمان خانگی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

درمان خانگی پا درد: رژیم غذایی مناسب و اقدامات لازم


درمان خانگی پا درد با رژیم غذایی مناسبرژیم غذایی سالم

داشتن یک رژیم غذایی سالم، فاکتورهای مؤثر بر پیری پاها را برطرف و به حفظ وزن ایده آل کمک می کند. وزن کمتر به معنای فشار کمتر وارد بر مفاصل، عضلات و استخوان ها است. خطر ابتلا به دیابت در میان کسانی که یک رژیم غذایی سالم دارند، پایین تر است. رژیم سالم یعنی مواد مغذی بیشتر و کمک به کنترل مشکلات پزشکی (برای مثال پا درد ناشی از نوروپاتی).

مصرف غذاهای حاوی فیبر

براساس تحقیقات انجام شده، مصرف بالاتر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه در افرادی که رژیم پرفیبرتری دارند، به حفظ تعادل میکروبی دستگاه گوارش کمک می‌کند. عدم تعادل میکروبی(اختلالی به نام ناسازگاری روده ای) خطر التهاب کل بدن و آرتریت التهابی (مثل آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان) را افزایش می دهد.

مصرف پتاسیم و منیزیم

بهترین راه درمان پا درد، گنجاندن غذاهای پرپتاسیم و پرمنیزیم در رژیم غذاییتان است. تعدادی از این مواد غذایی عبارتند از موز، غلات، ماهی، لبنیات، خرما، کشمش، آلو، رب گوجه و سیب زمینی شیرین پخته. نتیجه کمبود این دو ماده غذایی، پادرد است و با مصرف آن می توانید عامل پادرد را درمان کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب برای پا دردسرکه سیب دارای خواص درمانی است؛ مواردی از استفاده افراد مبتلا به واریس (یکی از علل پادرد) از سرکه سیب با کاهش پادرد همراه شده اند. هم می توانید سرکه سیب را مستقیماً روی پا بمالید، هم امکان ترکیب آن با آب و نوشیدنش وجود دارد. روش دیگر مصرف سرکه سیب، اضافه کردن چند قطره از سرکه به وان آب و خوابیدن در آن یا گذاشتن پا در آن است.

زردچوبه

التهاب با مصرف زردچوبه کاهش پیدا می کند و این موضوع ناشی از خاصیت ضدالتهابی زردچوبه است که این ماده را به دارویی برای تسکین درد آرتریت (یکی از دلایل پادرد) تبدیل کرده است. استئوآرتریت، یکی دیگر ازعوامل پادرد است و مصرف زردچوبه برای این مشکل هم خوب است. زردچوبه را می توانید در رژیم غذاییتان بگنجانید و خمیری از آن تهیه کرده و بر روی پایتان بمالید.

زنجبیل

استفاده از عصاره زنجبیل در کنترل التهاب ناشی از استئوآرتریت، آرتریت و روماتیسم مفید است. نتایج یک مطالعه نشان داده که استفاده مرتب از زنجبیل به عنوان یک مکمل، توانسته درد عضلانی را کاهش دهد. زنجبیل با فعالیت های ضدالتهابی اش، عامل مؤثری در کاهش درد و تورم به شمار می آید. هم می توانید خود زنجبیل را بخورید و هم می توان آن را با روغن ترکیب و بر روی پا مالید.

سیر

یکی از مواد بیواکتیو درون سیر، آلیسین است که عمدتاً بخش تشکیل دهنده خواص دارویی سیر است. چند مطالعه به کاهش درد مفصلی بعد از مصرف سیر اشاره کرده اند. این کاهش درد می تواند ناشی از فعالیت ضدالتهابی مواد تشکیل دهنده سیر باشد. درد مفصلی یکی از دلایل پادرد است و از سیر می توان برای کنترل پادرد استفاده کرد. می توانید سیر را مستقیماً و همراه با غذا مصرف کنید، خرد کرده و داخل غذا بریزید و یا آن را با روغن (گیاهی و عطری و …) مخلوط کرده و بر روی پایتان بمالید.

زعفران

زعفران برای پا دردآب زعفران، راه خوبی برای خلاص شدن از شر پادرد است. یک قاشق چای خوری از پودر زعفران را در نصف لیوان آب جوش بریزید؛ اجازه دهید خنک شود و سپس آن را بنوشید. به آرامی شاهد کاهش درد خواهید بود و حتی ممکن است بعد از چند روز شاهد رفع کامل آن باشید.

آب بیشتری بنوشید

کم آبی بدن یکی از عوامل پادرد و گرفتگی های عضلانی است و با نوشیدن آب بیشتر در روز، می توانید جلوی این مشکل را بگیرید. آب چشمه یا آب معدنی حاوی الکترولیت های مفید بسیاری هستند و به همین خاطر هم توصیه می شود. مصرف کافئین و الکل را به دلیل ایجاد عدم تعادل الکترولیتی و کم آبی بدن، کنار بگذارید.

روغن لوندر یا اسطوخودوس

روغن لوندر همان عصاره گیاه اسطوخودوس است که اثرات مفیدی بر سلامت همه دارد. از این عصاره در کاهش دردهای کوتاه و ناگهانی و همچنین دردهای طولانی و دردهای با منشأ ناشناس استفاده می شود. ماساژ پای بیماران ICU با روغن لوندر، آثار مثبتی مثل کاهش درد را به همراه داشت؛ بنابراین شاید بتوان گفت که در کاهش پادرد هم مؤثر است. می توانید عصاره لوندر را در یک روغن دیگر مخلوط و پایتان را با این مخلوط ماساژ بدهید.

ماساژ

ماساژ برای کسانی که حداقل بخشی از پادردشان به دلیل گرفتگی و سفتی عضلات است؛ نه آسیب دیدگی ورزشی، می تواند با کاهش درد همراه شود. ماساژ به صورت مستقیم به مسدود شدن واکنش التهابی و تسریع بهبود سلولی منجر می شود. نتیجه غیرمستقیم ماساژ هم ترشح اندورفین است و همین موضوع ماساژ را تبدیل به گزینه ای برای کاهش پادرد ناشی از عوامل عروقی و نورولوژیکی کرده است.

استفاده از بسته سرد

استفاده از بسته سرد برای پا دردبسته سرد با کاهش جریان خون بعد از تمرین یا آسیب دیدگی، التهاب را کاهش می دهد. برای کاهش درد باید چند قطعه یخ را داخل یک حوله بپیچانید و آن را روی ناحیه‌ای که درد می‌کند بگذارید. این کار را به مدت ده تا پانزده دقیقه ادامه داده و چند مرتبه در روز تکرار کنید.

استفاده از بسته گرم

اگر پادردتان به دلیل کاهش جریان خون در پا باشد، می توانید پا دردتان را با استفاده از بسته گرم کاهش دهید. یک بسته گرم را روی ناحیه دردناکی قرار دهید و اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه بر روی پایتان بماند. بعد از این مدت شاهد شل شدن عضله و کاهش درد خواهید بود.

حمام با نمک اپسوم

استفاده از نمک حمام اپسوم تأثیر بسیار خوبی در کاهش التهاب و پادرد دارد. این نمک ها سرشار از منیزم هستند که یک ماده مغذی ضروری برای درمان درد است. نصف فنجان نمک اپسوم را به آب ولرم (وان یا یک سطل) اضافه کنید یا خودتان یا پایتان را به مدت 15 دقیقه در آن قرار دهید.

حرکات کششی انجام دهید

با انجام حرکات کششی می توانید فشار وارد بر عضلات پا را کاهش داده و عضله را شل کنید. این موضوع به بهبود گردش جریان خون نیز کمک می کند و بعضی از تمرینات مؤثر عبارتند از حالت کبوتر نشسته، کشیدن زانو به سمت شانه مخالف (در حالت دراز کش)، کشیدگی ستون فقرات (در حالت نشسته) و کشیدگی همسترینگ (حالت ایستاده). هر حرکت کششی با تمرکز بر شل کردن عضلات سرینی، همسترینگ و فشار برداری از روی ستون فقرات، مفید است. یک روش ساده برای کاهش التهاب، بالاتر آوردن پاها از سطح قلب است که مایعات عامل تورم را از پا می کشد.

چه زمانی برای پادرد به پزشک مراجعه کنم؟


چه زمانی برای پادرد به پزشک مراجعه کنم؟در شرایط زیر باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • اگر پادرد و تب داشته باشید.
 • پایتان متورم و قرمز باشد.
 • اگر درمان خانگی در کاهش درد مؤثر نبود.
 • اگر پایتان آبی یا سیاه شده باشد.
 • اگر دردتان با استراحت بهتر می شود، اما با راه رفتن و ورزش کردن بدتر می شود.
 • اگر پایتان سرد و رنگ پریده شد.

سؤالات متداول


سریعترین راه درمان خانگی پادرد چیست؟

 1. استراحت
 2. بالا گذاشتن پاها
 3. گذاشتن 15 دقیقه ای یخ روی پا (چهار مرتبه در روز)
 4. انجام ملایم حرکات کششی و ماساژ عضلات گرفته
 5. مصرف مسکن های بدون نسخه مثل استامینوفن یا ایبوپروفن

کمبود چه ماده ای باعث پادرد شبانه می شود؟

پادرد و گرفتگی پا می تواند نشانه ای از کمبود یک ویتامین، مثل ویتامین دی یا یک ماده معدنی مثل آهن، فولات یا منیزیم باشد.

مصرف چه روغن و عصاره‌ای برای پادرد خوب است؟

عصاره اوکالیپتوس: اوکالیپتوس دارای آثار خنک کنندگی، کاهنده درد و التهاب در عضلات است. مصرف عصاره بابونه هم به دلیل خواص ضد درد و التهاب می تواند مفید باشد.

چطور می توان از عصاره نعناع برای کاهش پادرد استفاده کرد؟

توصیه می شود تا چند قطره از عصاره نعناع را در آب بریزید و پایتان را برای کاهش درد عضلانی با آن ماساژ دهید.

مصرف چه غذایی منجر به پا درد می شود؟

غذاهای فرآوری شده حاوی شکر یا چربی های ترانس زیاد (مثل کلوچه ها، پیراشکی ها و کره)؛ غذاها و نوشیدنی های کافئین دار؛ نان سفید یا کربوهیدرات های فرآوری شده از جمله این مواد است.

آیا کمبود ویتامین ب 12 به گرفتگی پا منجر می شود؟

ضعف و گرفتگی عضلانی از مواردی است که به دلیل کمبود ویتامین ب 12 ایجاد می شود. کمبود ویتامین ب 12 بر عملکرد حسی-حرکتی تأثیر می گذارد و اختلال حرکتی (عامل ضعف و گرفتگی عضلانی) ایجاد می کند.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان