علت درد قوزک پا + انواع روشهای درمانی(درمان پزشکی، گیاهی و خانگی)

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. علت درد قوزک پا + انواع روشهای درمانی(درمان پزشکی، گیاهی و خانگی)
تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۴۰۲

علل بسیاری برای درد قوزک پا وجود دارد. برخی از این دردها ناشی از یک رگ به رگ شدن ساده قوزک پا بوده، و برخی اوقات ناشی از آرتریت می‌باشد. درمان درد قوزک پا، اگر ریشه درد بیماری خاصی نباشد، شامل: استراحت کردن، استفاده از کمپرس یخ و بستن مچ پا بوده، در حالی که درمان علل شدیدتر درد قوزک پا، مانند شکستگی استخوان، ممکن است نیاز به تجویز دارو یا جراحی داشته باشد.

درصورتیکه با استفاده از روشهای درمان خانگی علائم درد قوزک پا بهبود پیدا نکردند، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک متخصص با توجه به سوابق پزشکی و شرایطی که دارید، بهترین درمان را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

درد قوزک پا با چه علائمی همراه است؟


علائم درد قوزک پادرد قوزک پا می تواند با علائمی از جمله موارد زیر همراه باشد:

 1. تورم قوزک پا
 2. کبودی
 3. قرمزی
 4. بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 5. عدم تعادل به هنگام ایستادن
 6. دردی سوزش مانند
 7. عدم تحمل وزن روی قوزک پای آسیب دیده
 8. سفتی و خشکی قوزک پا
 9. ضعف

شایع ترین علل درد قوزک پا چیست؟


برخی از شایع ترین آسیب هایی که باعث درد قوزک پا می شوند عبارتند از:

بورسیت

کیسه های پر از مایع به نام بورس، در اطراف استخوان‌های شما قرار گرفته و آن ها را هنگام حرکت محافظت می کنند. بورسیت زمانی اتفاق می افتد که این کیسه ها ملتهب شوند.

شکستگی

طی یک تصادف یا جراحت، قوزک پای شما ممکن است دچار شکستگی سطحی تا عمیق شود. همانند سایر شکستگی ها، شکستگی قوزک پا نیز، با تورم و درد قوزک پا همراه خواهد بود.

رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن قوزک پا یکی از شایع ترین علل درد قوزک پا است. پیچ خوردگی و حتی رگ به رگ شدن قوزک پا، زمانی اتفاق می افتد که رباط های این ناحیه کشیده یا پاره شده و مچ پا از مکان طبیعی خود خارج شود.

التهاب تاندون

التهاب تاندون یا همان تاندونیت، گاهی اوقات به دنبال پارگی و یا آسیب به تاندون رخ می‌دهد (مانند پارگی تاندون آشیل). این نوع التهاب اگر در ناحیه قوزک پا رخ دهد، با درد زیادی همراه خواهد بود. درمان پارگی تاندون در بعضی موارد، نیاز به جراحی خواهد داشت.

آرتریت

درد و خشکی در مفصل قوزک پا می تواند ناشی از آرتریت قوزک پا باشد. آرتریت زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصلی از بین رفته و استخوان‌ها روی هم ساییده می‌شوند. همچنین گاهی صدمات مختلفی نیز می تواند منجر به آرتریت شود، که این امر در افراد بالای ۶۵ سال شایع تر است. انواع مختلفی از آرتریت می تواند قوزک پا را تحت تأثیر قرار دهد. انواع رایج آن عبارتند از: آرتریت روماتوئید و آرتروز.

کف پای صاف

قوس بسیار کم یا عدم وجود قوس در کف پا، تواند باعث ایجاد درد و تورم در قوزک پا شود. گاهی اوقات، قوس‌ کف پا، با بزرگ شدن کودکان، به طور طبیعی رشد نمی‌کند و در نتیجه این عارضه ایجاد می‌شود.

نقرس

جالب است بدانید نقرس نوعی آرتریت محسوب می‌شود که از تجمع اسید اوریک در سراسر بدن ناشی می شود. به طور معمول، اسید اوریک بدن با ادرار خارج می شود. حال اسید اوریک اضافی بدن، در مفاصل رسوب کرده و باعث نقرس می‌شود. نقرس در قوزک پا می تواند بسیار دردناک باشد.

عفونت

انواع مختلفی از عفونت، از جمله سلولیت، می تواند باعث تورم و درد در قوزک پا شود.

درد قوزک پا در چه افرادی شایع است؟


درد قوزک پا در چه افرادی شایع استاگر شرایط زیر را دارید، بدانید که مستعد درد قوزک پا خواهید بود:

 • بالای ۶۵ سال سن دارید.
 • ورزش و یا فعالیت هایی انجام می‌دهید که شامل پریدن، حرکات پهلو یا تغییر جهت سریع است.
 • اضافه وزن دارید یا چاق هستید.

چه زمانی برای درمان درد قوزک پا، باید به پزشک مراجعه کنیم؟


اگر علائم زیر را دارید، بهتر است به پزشک مراجعه داشته باشید:

 1. ناتوانی در راه رفتن با قوزک پا آسیب دیده.
 2. آسیبی که باعث تغییر شکل اطراف مفصل قوزک پا شده باشد.
 3. درد قوزک پا که شب هنگام یا زمان استراحت، رخ می دهد.
 4. درد قوزک پایی که بیش از چند روز ادامه دار شده است.
 5. ناتوانی در خم کردن مچ پا.
 6. تورم از مفصل قوزک پا تا ساق پا.
 7. مشاهده علائم عفونت، از جمله قرمزی و داغی در قوزک پا به همراه تب.
 8. هر گونه علائم غیر معمول دیگر.

تشخیص علت درد قوزک پا


تشخیص علت درد قوزک پازمانیکه به پزشک متخصص مراجعه می‌کنید، تمامی علائم شما را بررسی خواهند کرد؛ علائمی مانند تورم، درد و کبودی. انجام آزمایش نیز به میزان درد شما و اینکه آیا اخیراً قوزک پای شما آسیب دیده است یا خیر بستگی دارد. در صورت نیاز به انجام آزمایش، از شما  آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن MRI گرفته خواهد شد. با کمک این آزمایش‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و بافت نرم در ناحیه پای شما به خوبی مشاهده شده و اگر آسیبی در این نواحی رخ داد باشد، پزشک قادر به درمان آن خواهد بود. اگر هم پزشک مشکوک به وجود عفونت در بدن شما شود، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی داشته باشید. برای انجام این کار، نمونه ای از بافت بدن شما برداشته شده و برای بررسی وجود باکتری به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

درمان درد قوزک پا


درمان درد قوزک پاپزشک متخصص با توجه به علائم درد و سوابق پزشکی بیمار، بهترین درمان را برای تسکین درد قوزک پای چپ و یا راست به ایشان پیشنهاد می‌کند.

درمان پزشکی درد قوزک پا

اکثر آسیب های قوزک پا، با درمان های خانگی بهبود می یابند ولی آسیب های شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. اتخاذ شیوه درمانی مناسب، به علت وقوع درد قوزک پا بستگی دارد. درمان های رایج برای درد قوزک پا عبارتند از:

بریس و آتل

مچ بندهای پا و آتل، با ثابت نگه داشتن قوزک پا، درد این ناحیه را کاهش می‌دهند. انواع مختلفی از این بریس ها و آتل ها در بازار موجود بوده که حتماً قبل از خرید، با پزشک خود در رابطه با مدل آن مشورت کنید.

آسپیراسیون مفصل

آسپیراسیون، خروج مایع مفصلی به کمک سوزن می‌باشد. در طول این روش، پزشک با استفاده از وارد کردن یک سوزن به مفصل، مایع اضافی را خارج می کند. آسپیراسیون مفصل، درد و تورم را تسکین می دهد.

داروها

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) برخی از رایج ترین داروهای تجویزی هستند، به ویژه برای بیمارانی که درد قوزک پایشان ناشی از اختلالاتی مانند آرتریت، رگ به رگ شدن و تاندونیت می‌باشد. برای دردهای شدیدتر، مانند درد ناشی از شکستگی، پزشک شما ممکن است برای مدت کوتاهی داروهای ضد درد قوی‌تری مانند اپیوئیدها را برای شما تجویز کند. برای درمان موارد شدید آرتریت، پزشک شما ممکن است تزریق کورتیزون استروئیدی که کاهنده التهاب است را برای قوزک پا توصیه کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به شما کمک می کند انعطاف پذیری قوزک پا و ماهیچه‌های اطراف آن را بهبود بخشید. فیزیوتراپیست شما یک برنامه منظم با تمرینات و کشش هایی که فقط برای شما طراحی شده است را در اختیار شما قرار می‌دهد. یادتان باشد که حتماً برنامه تمرینات و حرکات کششی خود را به طور منظم انجام دهید تا نتیجه دلخواه را بگیرید.

تزریق استروئید

تزریق مستقیم داروهای ضدالتهابی و کورتیزون، التهاب و درد را کاهش می دهد.

جراحی

طیف گسترده ای از روش های جراحی برای ناحیه قوزک پا وجود داشته که می تواند رباط ها یا تاندون های پاره شده را ترمیم کند. برخی از انواع این جراحی ها، برای درمان آرتریت و صافی کف پا بسیار مناسب می‌باشند. همچنین جراحی تعویض مفصل قوزک پا نیز می تواند راهکار مناسبی باشد.

درمان خانگی درد قوزک پا

درمان خانگی درد قوزک پااولین قدم برای درمان درد قوزک پا، استفاده از روشهای درمان خانگی است. درصورتیکه با بکارگیری روشهای درمان خانگی درد قوزک پا برطرف نشد، بهتر است برای بررسی‌های بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع درمان‌های خانگی عبارتند از:

 1. استراحت: اولین نوع درمان برای انواع درد قوزک پا، استراحت دادن  به مفصل و کاهش التهاب آن می‌باشد. حتی گاهی اوقات استراحت کردن،  تنها راهکار مورد نیاز برای تسکین درد خفیف قوزک پا است.
 2. کمپرس سرد: از کیسه های یخ یا بسته نخودفرنگی فریز شده به عنوان کمپرس سرد استفاده کرده و روی ناحیه قوزک پا، به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، سه بار یا بیشتر در روز قرار دهید تا تورم و درد تسکین یابد. دقت کنید که یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید.
 3. بستن قوزک پا: باندهای فشاری، مانند ACE  می توانند به بی حرکت کردن قوزک پای شما کمک کنند. برای استفاده از این باندها، مطمئن شوید که بیش از حد آن ها را دور قوزک پا سفت نکنید. اگر بیش از حد باند را محکم به دور قوزک پا بپیچید، احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن، افزایش درد، سرد شدن یا تورم در پا یا ناحیه قوزک پا خواهید داشت.
 4. بالا بردن قوزک پا: پای خود را روی یک بالشت و بالاتر از سطح قلب قرار داده تا به کاهش تورم کمک کند.

پیشگیری از درد قوزک پا


حفظ قدرت عضلانی و انعطاف پذیری مچ پا و عضلات متصل به آن، بهترین راه برای جلوگیری از بروز آسیب به قوزک پا و به دنبال آن ایجاد درد در این ناحیه می‌باشد.

با انجام کارهای زیر می توانید ریسک ابتلا به درد قوزک پا را کاهش دهید:

 1. قبل از انجام فعالیت بدنی، مطمئن شوید که بدن خود را به درستی گرم کرده‌اید.
 2. کفش مناسب بپوشید. مثلاً برای بازی بسکتبال، حتماً کفش بسکتبال بپوشید و برای دویدن کفش مناسب دویدن.
 3. درد را به عنوان نشانه در نظر بگیرید: اگر پا یا قوزک آن درد می کند، فعالیت خود را کاهش داده یا حتی متوقف کنید.
 4. چاقی می تواند یکی از عوامل مؤثر در درد قوزک پا باشد. کاهش وزن، باعث کاهش فشارهای وارد بر قوزک پا شده و حتی می‌تواند خطر ابتلا به تاندونیت قوزک پا را کاهش دهد.
 5. ورزش های هوازی پرشدت مانند تمرینات پلایومتریک، ممکن است درد قوزک پا را بدتر کند. به جای آن می‌توانید فعالیت‌های کم شدت تر مانند: شنا را جایگزین کرده تا علائم درد قوزک پایتان نیز بهبود یابد.

سؤالات متداول


بهترین دارو برای تسکین درد قوزک پا چیست؟

پزشکان اغلب استفاده از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را برای کاهش تورم و تسکین درد قوزک پایی که ناشی از آرتریت باشد، تجویز می‌کنند. این داروها به صورت خوراکی مصرف می شوند و بسیاری از آنها از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن بدون نسخه پزشک قابل تهیه می‌باشند.

آیا پیاده روی برای تسکین درد قوزک پا مفید است؟

استراحت دادن به پاهای خود تا جای ممکن و عدم دویدن، راه رفتن یا ایستادن بیش از حد، می تواند به جلوگیری از التهاب بیشتر کمک کند. مسکن هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن نیز می توانند به کاهش درد کمک کنند.

 آیا آب داغ برای رگ به رگ شدن قوزک پا مفید است؟

در ابتدا، چند روز به قوزک پای آسیب دیده خود فرصت دهید تا خودش تا حد امکان بهبود یابد. حال وقتی تورم کاهش یافت، می‌توانید قبل از انجام تمرینات فیزیوتراپی، قوزک پای خود را با خیساندن در آب گرم منعطف تر کنید. مزیت این کار آن است که بافت های نرم شده با آب گرم، انعطاف پذیرتر بوده و کمتر در معرض آسیب هستند.

آیا استفاده از روغن نارگیل برای رگ به رگ شدن قوزک پا مفید می‌باشد؟

برای کاهش کبودی و التهاب، از ترکیب روغن کندر و روغن نعناع به انضمام روغن نارگیل استفاده کنید. ۲ قطره از هر روغن را با یک دوم قاشق چایخوری روغن نارگیل مخلوط کرده و روزانه ۳ تا ۵ بار روی قوزک پا مالیده و سپس یک حوله گرم را به مدت ۲ دقیقه روی آن قرار دهید.

چگونه متوجه شویم درد قوزک پا جدی است؟

در صورت مشاهده هرکدام از موارد زیر، به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 1. درد قوزک پایی که مانع از انجام فعالیت های روزمره‌ شود.
 2. دردی که بدتر می‌شود
 3. درد قوزک پای شما پس از درمان خانگی به مدت ۲ هفته بهبود نیابد.
 4. هر گونه گزگز یا بی حسی در قوزک پا
 5.  دیابت

چگونه هنگام راه رفتن از درد قوزک پا جلوگیری کنیم؟

 1. از مسکن های موضعی استفاده کنید.
 2. برای کاهش درد، تورم و التهاب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید.
 3. ورزش کنید.
 4. رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 5. تمرینات کششی برای حفظ دامنه حرکتی قوزک پا، انجام دهید.

بهترین درمان گیاهی برای درمان درد قوزک پا چیست؟

استفاده از زنجبیل برای درمان درد و تورم قوزک پا مؤثر می‌باشد.

چرا قوزک پای من هنگام راه رفتن درد می گیرد؟

تاندون‌های پرونئال شما از پشت ساق پا، تا انتهای انگشتان کوچک و بزرگ شما کشیده شده‌اند. تاندونیت پرونئال زمانی رخ می‌دهد که این تاندون ها متورم یا ملتهب شوند. به همین علت گاهی اوقات ممکن است هنگام راه رفتن، قوزک پایتان درد بگیرد.

علت درد قوزک پای راست چیست؟

در اغلب مواقع علت درد قوزک پای راست، رگ به رگ شدن می‌باشد.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان