مزایای اسپلینت پا برای درمان شکستگی، دررفتگی و کشیدگی مچ پا

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. مزایای اسپلینت پا برای درمان شکستگی، دررفتگی و کشیدگی مچ پا
تاریخ: ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

اسپلینت‌، که گاهی اوقات به آن “half casts” نیز گفته می‌شود، مچ پا را ثابت نگه می‌دارد و از حرکت آن جلوگیری می‌کند. پشتیبانی اسپلینت‌ها نسبت به گچ کم‌تر است اما عوارض کمتری نیز دارند. از آنجا که استفاده از آن‌ها سریع و ساده است، بیماران می‌توانند سریع‌تر از این که پای خود را گچ بگیرند، آن در مطب پزشک خود داشته باشند. علاوه بر این، اسپلینت‌ها یا بریس‌ها که با استفاده از بندهای Velcro را در جای خود نگه داشته می‌شوند، به راحتی شل، سفت یا جدا می‌شوند. این ویژگی اجازه می‌دهد تا اسپلینت / بریس با هرگونه تغییر در تورم پا سازگار شود و به راحتی در مچ پا قرار بگیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید میتوانید با شماره تلفن‌های 09025804413 تماس حاصل فرمایید.

انواع اسپلینت و بریس 


اسپلینت انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال برای مچ پا پزشک ممکن است یک مچ بند خلفی، رکاب یا بوت اسپلینت ساق بلند پیاده‌روی را پیشنهاد کند. شما احتمالا برای پای خود باید یک بوت مچ بند خلفی با یک جعبه انگشت، یک بوت پیاده‌روی ساق بلند یا یک کفش تخت سفت استفاده کنید. پزشکان ممکن است به جای گچ گیری از اسپلینت برای درمان آسیب‌دیدگی پا یا مچ پا استفاده کنند. یا ممکن است پس از آسیب‌دیدگی با برنامه‌ای برای ارزیابی مجدد پا یا مچ پا پس از پنج تا هفت روز، از اسپلینت‌ها به عنوان اولین خط دفاعی برای عدم تحرک اندام استفاده کنند.

از اسپلینت / بریس پا یا مچ پا چه انتظاری باید داشته باشیم


پزشک برای شما از اسپلینت آماده استفاده می‌کند. در بعضی موارد ممکن است به اسپلینت سفارشی احتیاج داشته باشید. مدت زمانی که باید اسپلینت را بپوشید بستگی به میزان آسیب شما دارد. در بیشتر موارد، بیماران چهار تا هشت هفته از اسپلینت / بریس پا یا مچ پا استفاده می‌کنند.

پزشک همچنین در مورد چگونگی مراقبت از پا یا مچ پا در حالی که در اسپلینت قرار دارد به شما دستورالعمل‌هایی را می‌دهد. دستورالعمل‌های رایج شامل تمیز و خشک کردن اسپلینت، بالا بردن اندام و استفاده از یخ برای کاهش تورم و درد است.

بیماری‌های رایجی که به اسپلینت / بریس پا یا مچ پا احتیاج دارند


بیماری‌های رایجی که به اسپلینت یا بریس پا یا مچ پا احتیاج دارندپزشکان از اسپلینت‌ها برای جلوگیری از حرکت موقت پا یا مچ پا استفاده می‌کنند. این ابزارها می‌توانند به عنوان اولین قدم در درمان شکستگی‌هایی که پزشک قصد دارد بعد از کاهش تورم، بعداً از آن استفاده کند، مفید واقع شود. آن‌ها همچنین می‌توانند درمان‌های مستقلی برای مشکلات زیر باشند:

 • رگ به رگ شدن
 • شکستگی
 • جابجایی و دررفتگی مفصل
 • صدمات شدید به بافت نرم
 • محافظت از پا یا مچ پا بعد از عمل

مواد 


مواد تشکیل‌دهنده فایبرگلاس یا گچ لایه سخت و پشتیبان اسپلینت‌ها و گچ تشکیل می‌دهند.

فایبرگلاس از نظر وزن سبک‌تر و از گچ قوی‌تر است. علاوه بر این، پرتوهای ایکس از فایبرگلاس بهتر از گچ عبور می‌کنند. این امر مهم است زیرا پزشک احتمالاً بعد از استفاده از اسپلینت یا گچ گرفتن پای شما، به آزمایش اشعه ایکس دیگری نیز نیاز خواهد داشت. پرتوهای ایکس می‌توانند نشان دهند که آیا استخوان‌ها به خوبی بهبود می‌یابند یا از جای خود خارج شده‌اند.

گچ نسبت به فایبرگلاس ارزان‌تر است و برای برخی مصارف شکل‌گیری آن بهتر است.

کاربرد 


هر دو جنس اسپلینت فایبرگلاس و گچ و گچ‌گیری از پد، معمولاً از جنس پنبه، به عنوان یک لایه محافظ در کنار پوست استفاده می‌کنند. هر دو ماده به صورت نوار یا رول می‌شوند، در آب فرو می‌روند و روی پدی که قسمت آسیب‌دیده را پوشانده اعمال می‌شود.

اسپلینت یا گچ‌گیری باید شکل قسمت آسیب دیده را به درستی به خود بگیرد تا بهترین پشتیبانی ممکن را داشته باشد. بطور کلی اسپلینت یا گچ‌گیری هر دو مفصل فوق و زیر استخوان شکسته را پوشش می‌دهند.

در بسیاری از موارد، ابتدا یک آتل بر روی اندام آسیب‌دیده اعمال می‌شود. بعد از اینکه تورم فروکش کرد، یک گچ کامل ممکن است جایگزین آتل شود.

بعضی اوقات ممکن است لازم باشد گچ را به محض فروکش کردن تورم جایگزین کرد، زیرا بعد از کاهش تورم گچ خیلی بزرگ‌تر از سایز طبیعی اندام خواهد شد. پس از بهبودی شکستگی، می‌توان گچ را با اسپلینت جایگزین کرد تا انجام تمرینات فیزیوتراپی آسان‌تر شود.

عادت کردن به اسپلیت یا گچ 


تورم به دلیل آسیب‌دیدگی شما ممکن است باعث فشار در اسپلینت یا گچ شما در 48 تا 72 ساعت اول شود. این فشار ممکن است باعث شود که قسمت آسیب‌دیده شما در اسپلینت یا گچ احساس سفتی یا تنگی کند. اگر اسپلینت داشته باشید، پزشک نحوه تنظیم آن را برای تنظیم تورم به شما آموزش می‌دهد.

کاهش تورم بسیار مهم است. این کار باعث کاهش درد می‌شود و به بهبودی شما کمک می‌کند. برای کمک به کاهش تورم:

 • بالا بردن. بالا بردن دست یا پا آسیب دیده در 24 تا 72 ساعت اول بسیار مهم است. با قرار دادن آن روی بالش یا چیزهای دیگر، پای مجروح خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید. اگر اسپلینت یا گچ روی پایتان باشد باید دراز بکشید. ارتفاع به مایعات و خون رقیق اجازه می‌دهد تا “سرازیر” شده و به قلب شما تخلیه شود.
 • ورزش. انگشتان پای خود را، بغیر از انگشتان متورم، به آرامی و در بیشتر مواقع حرکت دهید. حرکت دادن آن‌ها اغلب از سفتی جلوگیری می‌کند.
 • یخ. یخ را روی اسپلینت یا گچ بمالید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی خشک یا بسته یخی و آن را دور اسپلینت یا گچ در سطح آسیب‌دیدگی قرار دهید. یخ‌هایی که در یک ظرف سفت و سخت بسته شده ‌ند و فقط در یک نقطه گچ را لمس می‌کنند، مؤثر نخواهد بود.

علائم هشدار دهنده 


تورم می‌تواند فشار زیادی را در زیر گچ ایجاد کند که ممکن است به مشکلاتی منجر شود. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، برای مشاوره سریعاً با مطب پزشک تماس بگیرید.

 • افزایش درد و احساس اینکه اسپلینت یا گچ خیلی تنگ است. این ممکن است در اثر تورم ایجاد شود.
 • بی‌حسی و گزگز دست یا پا. این حالت ممکن است در اثر فشار بیش از حد به اعصاب ایجاد شود.
 • سوزش و درد. که ممکن است در اثر فشار بیش از حد به پوست ایجاد شود.
 • تورم بیش از حد زیر گچ. که ممکن است بدان معنی باشد که گچ گردش خون را کند کرده است.
 • از دست دادن حرکت فعال انگشتان پا یا انگشتان دست. این امر نیاز به ارزیابی فوری توسط پزشک دارد.

مراقبت از اسپلینت یا گچ 


پزشک در مورد استفاده از پای مجروح شما در دوره بهبودی توضیح خواهد داد. برای اطمینان از بهبودی صحیح استخوان، باید از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. اطلاعات زیر فقط دستورالعمل‌های کلی را ارائه می‌دهد و جایگزینی برای توصیه پزشک شما نیست.

بعد از اینکه چند روز به اسپلینت یا گچ خود عادت کردید، مهم است که آن را در شرایط خوبی نگه دارید. این کار به بهبود شما کمک می‌کند.

 • اسپلینت یا گچ خود را خشک نگه دارید. رطوبت گچ را تضعیف می‌کند و پد مرطوب در کنار پوست می‌تواند باعث تحریک پوست شود. از دو لایه پلاستیکی روی گچ یا اسپلینت استفاده کنید یا سپرهای ضد آب را خریداری کنید تا در حین دوش گرفتن یا استحمام، اسپلینت یا گچ خشک بماند. حتی اگر گچ پوشانده شده باشد، آن را زیر آب نبرید یا زیر آب جاری نگه ندارید. یک سوراخ کوچک در پوشش گچ می‌تواند باعث خیس شدن و آسیب به گچ آسیب شود.
 • پیاده روی. تا زمانی که گچ کاملاً خشک و سخت نشده است، با پای “گچ گرفته شده” راه نروید. خشک شدن فایبرگلاس حدود یک ساعت طول می‌کشد اما گچ برای خشک شدن به دو تا سه روز زمان نیاز دارد تا به اندازه کافی سخت شود که بتوانید با آن راه بروید.
 • از کثیف شدن اجتناب کنید. مواظب باشید که خاک، شن و ماسه و پودر به قسمت داخلی اسپلینت یا گچ نریزد
 • لایه گذاری. پد را از آتل یا گچ خود بیرون نکشید.
 • خارش پوست. برای خاراندن پوست داخل گچ، اشیاء خارجی مانند چوب لباسی را درون اسپلینت یا گچ نبرید. از پودرها یا دئودورانت‌ها برای خارش پوست استفاده نکنید. در صورت تداوم خارش، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • پیرایش. قبل از مشورت با پزشک خود هرگز گوشه‌های زبر گچ را نکنید وآن را مرتب نکنید.
 • پوست. پوست اطراف گچ را بازرسی کنید. اگر پوست شما در اطراف گچ قرمز یا تحریک شده باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • گچ خود را به طور مرتب بررسی کنید. در صورت ترک خوردگی یا ایجاد تکه‌های نرم، با مطب پزشک خود تماس بگیرید.
 • منطقی باشید. شما یک صدمه جدی دارید و باید از گچ خود در برابر صدمه محافظت کنید تا در حین بهبودی بتواند از آسیب شما محافظت کند.

پس از فروکش کردن تورم اولیه، اسپلینت یا گچ مناسب معمولاً به شما امکان می‌دهد تا فعالیت‌های روزانه خود را با حداقل ناراحتی ادامه دهید.

توانبخشی 


بهبود استخوان‌های شکسته چندین هفته تا چند ماه طول می‌کشد. درد معمولاً به مدت طولانی قبل از آنکه استخوان به اندازه کافی سفت شود تا بتواند فشارهای فعالیت‌های روزمره را تحمل کند، متوقف می‌شود. تا زمانی که استخوان شما به طور کامل بهبود نیابد، می‌توانید گچ یا اسپلینت خود را بپوشید و از استخوان خود مراقبت کیند.

در طول زمانی که شما از گچ یا اسپلینت استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد قدرت عضله خود در ناحیه آسیب‌دیده را از دست خواهید داد. تمرینات ورزشی در طول روند بهبودی و بعد از برداشتن گچ از اهمیت برخوردار هستند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که قدرت طبیعی عضله، حرکت مفصل و انعطاف‌پذیری آن‌ها را بازیابی کنید.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان مشاوره رایگان