سوزش و گزگز کف پا: 17 عامل داغ شدن پا

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. سوزش و گزگز کف پا: 17 عامل داغ شدن پا
تاریخ: ۱۲ آبان ۱۴۰۲

پارستزی یک اصطلاح درمانی است که برای احساس گرما و درد، و نیز احساس سوزن سوزن شدن پا یا مورمور شدن مورد استفاده می شود. این احساس می تواند از سطح ملایم تا شدید در افراد مختلف مشاهده شود و نیز امکان ایجاد آن به صورت حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (بلند مدت) بطور طبیعی وجود دارد. علت  سوزش کف پا متعدد و مختلف می باشد و می تواند از یک خستگی ساده تا شرایط جدی تر همچون وارد شدن آسیب به اعصاب، ناهنجاری ستون فقرات، یا مشکلات چرخش خون را شامل شوند. بنابراین، هنگام مشاهده این شرایط باید دلیل اصلی مشکل در اسرع وقت تشخیص داده شود تا به این ترتیب بتوان از وارد شدن آسیب بلند مدت و گسترش احتمالی بیماری جلوگیری کرد.

سوزش و داغ شدن کف پا و حتی بی حسی دست و پا می تواند بیماران را در همه گروه سنی تحت تاثیر خود قرار دهد، هر چند به نظر می رسد بیماران بالای 50 سال بیشتر از بقیه به علت داغ شدن کف پا به مطب متخصص طب فیزیکی به خاطر این مشکل مراجعه می کنند. در این رابطه مشکلات سیستمیک بدن همچون ابتلا به بیماری دیابت و آسیب های وارد شده به اعصاب در ناحیه کمر می تواند باعث نوروپاتی یا از دست دادن احساس در پاها شود و این شرایط اغلب باعث می گردد سر انگشتان دست و پا احساس سوزش داشته باشند. در نتیجه این شرایط، افرادی که از سندروم سوزن سوزن شدن رنج می برند، ممکن است بطور هم زمان با مشکلاتی در سایر نقاط بدن خود نیز مواجه باشند.

در کلینیک امید، متخصصان طب فیزیکی با استفاده از معاینات دقیق بالینی و فنون تشخیصی مانند نوار عصب، تلاش می‌کنند تا منشأ گزگز و سوزش کف پا را شناسایی کنند و به بیماران خود روش‌های درمانی مناسب را پیشنهاد دهند. در این کلینیک، از روش‌های گام به گامی برای درمان استفاده می‌شود. ابتدا از راه‌های ساده مانند استفاده از کفی و کفش طبی، فیزیوتراپی، درمان دارویی، ماساژ و طب سوزنی استفاده می‌شود. اگر بیمار به این درمان‌ها پاسخ ندهد، معمولاً روش‌های اینترونشنال کمر به بیماران ارائه می‌شود. با استفاده از خدمات ارائه شده در این کلینیک، بیماران در اکثر موارد نیازی به جراحی ندارند و می‌توانند بهبود یابند.

علائم و نشانه های سوزش کف پا


علاوه بر احساس سوزش کف پا، علائم اصلی ابتلا به پارستزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرمز شدن
 • ورم و التهاب
 • افزایش تعریق
 • درد کف پا ناشی از گرفتگی
 • احساس افزایش دما در پاها

اگر شما با این علائم در بدن خود مواجه شدید، این شرایط می تواند نشانه ای از ایجاد مشکلات جدی تر برای شما باشد و به این ترتیب لازم است با مراجعه به مراکز تخصصی از خدمات اولیه ارائه شده توسط متخصصان طب فیزیکی، متخصصان بیماری های پا، یا متخصصان اعصاب برای رفع مشکل خود استفاده نمایید.

علت ها و دلایل سوزش پا


سوزش کف پا

شرایطی که در ناحیه کمر می تواند باعث ایجاد درد و سوزش پا شود

شرایط زیر در ناحیه کمر می تواند باعث تحریک عصب سیاتیک شود که در نهایت این تحریک با ایجاد درد در ناحیه پا همراه خواهد بود:

 • فتق دیسک کمر: زمانی که هسته داخلی دیسک تحت فشار قرار گرفته یا از لایه خارجی خود خارج شود فتق دیسک کمر ایجاد می شود. این فرآیند باعث وارد شدن فشار به ریشه عصب می شود و در نتیجه آن ممکن است درد از طریق عصب سیاتیک به ناحیه پا کشیده شود. در این حالت علائم مشاهده شده می تواند با توجه به محل ایجاد فتق دیسک در افراد متفاوت باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت، علائم و درمان دیسک کمر کلیک کنید.
 • تنگی شدن کانال نخاعی: تنگی کانال نخاعی خود شامل آرتروز ستون فقرات، بیرون زدگی دیسک و یا دردهای سیاتیکی است. در این شرایط، ریشه های اعصاب تحت فشار قرار گرفته یا مسدود می شوند. به این ترتیب علائم درد شامل ضعف، بی حسی و احساس سوزش در پاهای فرد مشاهده می شود. روش های درمانی مناسب برای درد پا شامل روش های غیر جراحی است که برای تنگی کانال ستون فقرات در ناحیه کمر مورد استفاده قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت، علائم و درمان تنگی کانال نخاعی کلیک کنید.
 • سرخوردگی مهره های کمر: با ایجاد این شرایط در ناحیه کمر، مهره ها بر روی یکدیگر سر می خورند و به این ترتیب بخش های مختلف ستون فقرات روی یکدیگر قرار گرفته و بطور بالقوه این مسئله باعث گاز گرفتن عصب می شود. این شرایط می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شده و معمولاً این درد به سمت پاها کشیده می شود. روش های درمانی مورد استفاده برای سرخوردگی مهره کمر شامل روش های جراحی و روش های غیر جراحی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره علت، علائم و درمان سرخوردگی مهره های کمر کلیک کنید.
 • نوروپاتی محیطی: این به معنی آسیب‌دیدگی عصب‌هایی است که نخاع را به دست‌ها، پاها، بازوها و پاها متصل می‌کنند. دیابت مهم‌ترین دلیل است اما دلایل متعددی دیگری نظیر مصرف داروهای سرطان (شیمی درمانی)، نارسایی کلیوی، بیماری‌های خودایمنی (شامل روماتیسم مفصلی)، مواد شیمایی سمی، عفونت و مشکلات تغذیه‌ای نیز وجود دارند.
 • کمبود ویتامین ب 12: عصب‌ها باید سالم بمانند. ممکن است شما این ویتامین را از غذای روزانه خود دریافت نکنید؛ به خصوص اگر گیاه‌خوار باشید (به این معنی که از محصولات حیوانی استفاده نمی‌کنید). اگر سن شما هم بالا باشد، یا اگر برای کاهش وزن تحت عمل‌های جراحی مانند بایپاس معده قرار گرفته باشید، جذب این ویتامین برای بدن شما دشوارتر می‌شود. افراد الکلی نیز ممکن است نتوانند مقادیر کافی ویتامین ب 12، فولات، تیامین و ویتامین‌های دیگر گروه ب را دریافت کنند.
 • فیبرومیالژی: یکی دیگر از دلایل سوزش، گزگز و مورمور شدن کف پا ابتلا به بیماری فیبرومیالژیا است.
 • سندرم تونل تارسال: تونل تارسال، کانالی است که بین استخوان مچ پا و گروهی از رباط‌های نزدیک به روی پا قرار دارد. عصب تیبیال داخلی، احساس کف پا را تأمین می‌کند. تورم‌های ناشی از جراحت، ابتلا به آرتروز، خارهای استخوانی، قوس‌های ناکافی یا عوارض دیگر ممکن است بر این عصب فشار وارد کنند. شما ممکن است دچار درد، بیحسی و حساس گزگز و سوزش در پاهای خود شوید.
 •  کوتاهی عضلات ساق پا مثل عضلات دوقلو و عضلات عمقی و کمپارتمان‌های عمقی می‌توانند موجب گزگز و سوزش کف پا بشوند.
 •  دردهای کف پا، خارپاشنه و گرفتگی عضلات کف پا ممکن است دلیل اصلی سوزش و گزگز کف پا باشند.
 • مورتون نوروم (کلافه‌های عصبی) بین عضلات کف پا: نوروم مورتون یک نوع تومور خوش خیم عصبی است که در آن عصب یا اعصاب دچار التهاب و کلفتی در بافت اطراف شده و یکی از علل سوزش و گزگز کف پا است.
 •  ام اس: Ms یک بیماری دستگاه عصبی مرکزی است که نهایتاً منجر به از دست دادن کنترل و هماهنگی بین عضلات است. یکی از شایع‌ترین علائم این بیماری گزگز و سوزش کف پا است.
 • نوروپاتی فیبری کوچک: این عارضه غالباً از پاها شروع می‌شود و با دردی تیز، سوزش یا خارش همراه است. این علائم ممکن است در هنگام شب یا در هنگام استراحت تشدید شوند. گرما یا سرما نیز گاهی اوقات باعث تحریک حمله می‌شود؛ حتی اگر این وضعیت گاهی اوقات باعث شود که تشخیص تفاوت بین این دو دشوار شود. مشکلات مرتبط با قند خون نیز مانند ابتلا به دیابت ممکن است باعث بروز این عارضه شوند اما گاهی اوقات دلیل آن روشن نیست. برخی ژن‌ها نیز ممکن است در ابتلا به این عارضه مؤثر باشند.
 •  کم‌کاری تیروئید: زمانی که غده پروانه‌ای شکل تیروئید در گردن به اندازه کافی هورمون تولید نمی‌کند بدان معنی است که بدن شما نمی‌تواند به سرعت انرژی بسوزاند. شما ممکن است خسته شده و با یبوست مبتلا شوید، نسبت به سرما حساس شده و فراموش‌کار شوید و همچنین نسبت به برقراری رابطه جنسی نیز بی‌تمایل شوید. شما همچنین ممکن است به سوزش پا مبتلا شوید. پزشکان در مورد دلیل آن مطمئن نیستند اما ممکن است ابتلا به این بیماری در بلند مدت باعث شود که مایعات بیشتری در بدن شما باقی بمانند و به عصب‌های شما فشار وارد کنند.
 • آمیلوئیدوزی: یک پروتئین غیرعادی است که در مغز استخوان شما ساخته شده و در قسمت‌های مختلف بدن جمع می‌شود. ممکن است شما تا زمانی که این عارضه پیشرفت نکرده است متوجه وجود آن نشوید. سپس ممکن است شما خیلی خسته و ضعیف شوید و پوست شما ضخیم شده و به راحتی کبود شود و شما لکه‌های بنفش را در اطراف چشم‌های خود مشاهده کنید. ممکن است مایعات اضافی در بدن شما جمع شود. تورم مچ پا و پا ممکن است به عصب‌ها فشار وارد کرده و باعث گزگز و سوزش پای شما شود. این عارضه درمان ندارد و اقدامات درمانی عموماً برای تسکین علائم انجام می‌شوند.
 •  اریترومالژی: پزشکان علت دقیق آن را نمی‌دانند؛ اما ممکن است عروق خونی شما به درستی تنگ و گشاد نشوند. پوست شما قرمز، گرم و متورم شده و غالباً پای شما و گاهی اوقات دستان نیز دچار سوزش می‌شوند. حمله ممکن است از چند دقیقه تا چندین روز طول بکشد. فرو بردن پا در آب یخ به تسکین سوزش کمک می‌کند اما ممکن است علائم دیگر را تحریک نماید. پزشک ممکن استفاده از قرص‌ها یا لوسیون های پوستی را به منظور تسکین علائم برای شما تجویز نماید.
 • پای ورزشکاران:این بیماری به عنوان “تین آ پدیس” شناخته می‌شود و ناشی از رشد یک قارچ انگلی گیاهی است که در مناطق گرم و مرطوب بین انگشتان پا و کف پا ایجاد می‌شود و می‌تواند علت سوزش و خارش باشد. این قارچ درون کفش‌ها و جوراب‌ها رشد می‌کند. برای کنترل این عفونت، می‌توانید کفش‌های خود را تعویض کنید تا پاهایتان خشک شوند و در استخرهای عمومی از دمپایی استفاده کنید. همچنین، استفاده از کرم‌ها، اسپری‌ها یا پودرهای ضد قارچ می‌تواند در کنترل عفونت مؤثر باشد.
 • نارسایی کلیوی مزمن: این مشکل غالباً به دلیل ابتلا به دیابت یا فشار خون بالا ایجاد می‌شود و کلیه‌های شما به تدریج از کار می‌افتند. این کار باعث کم شدن مایعات زائد در بدن می‌شود که می‌تواند به عصب‌های پا آسیب وارد کند (نوروپاتی اورمیک) و باعث سوزش پا شوند.
 • اچ آی وی و ایدز: حدود یک‌سوم افراد مبتلا به اچ آی وی و ایدز دچار آسیب‌دیدگی عصبی می‌شوند. هم ویروس و هم داروهایی که برای کنترل آن مورد مصرف قرار می‌گیرند به عصب‌ها آسیب وارد می‌کنند. شما ممکن است به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن به بیماری‌هایی نظیر تبخال، سل و برفک مبتلا شوید. پزشک به تشخیص علل و تعیین بهترین روش‌های درمانی کمک می‌کند.
 • درماتیت تماسی: مواد شوینده، صابون، پاک‌کننده‌ها، واکس یا مواد شیمایی دیگر ممکن است باعث تحریک پوست شما شوند. کارکنان مراکز سلامت، گل‌فروش‌ها، آرایشگران، ماشین کاران و مکانیکان و همچنین نظافتچی‌ها بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. ممکن است شما ظرف مدت چند ساعت یا بیشتر دچار واکنش‌های آلرژیک شوید زیرا این مواد شیمایی، لایه چرب و محافظ پوست را از بین می‌برند. به پزشک در مورد علائم خود اطلاع دهید. اقدامات درمانی به علت ابتلا به این عارضه بستگی دارد.
 • آلرژی کفش: شما ممکن است نسبت به کفش، حساسیت داشته باشید، این حساسیت ممکن است نسبت به پارچه، مواد چسب، رنگ‌ها یا مواد شیمایی پرداخت چرم در کفش‌ها باشد.
 • جوراب‌های گرم: جوراب‌هایی که در زیر کفش می‌پوشید ممکن است باعث گرم شدن کف پای شما شوند.
 •  بارداری: پای زنان باردار ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی که دمای بدن را افزایش می‌دهند گرم شود. افزایش باد روی پاها به دلیل افزایش وزن بارداری و افزایش مایعات در بدن نیز در گرم شدن پا در دوران بارداری مؤثر هستند.
 • یائسگی: یائسگی باعث تغییرات هورمونی می‌شود که دمای بدن را افزایش داده و باعث گرم شدن پاها می‌شود. بیشتر زنان در سنین بین 45 تا 55 سالگی یائسه می‌شوند.
 •  عفونت‌های قارچی: برآورد می‌شود که 15 تا 25 درصد افراد حداقل یک مرتبه به عارضه پای ورزشکاران که یک نوع عفونت قارچی است مبتلا شوند. درمان به موقع این عفونت بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت ممکن است به قسمت‌های دیگر بدن گسترش یابد یا حتی به افراد دیگر نیز منتقل شود.
 •  زیاده‌روی در نوشیدن الکل: زیاده‌روی در نوشیدن الکل باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در سلامتی می‌شود. الکل نوشیدن زیاد ممکن است در بلند مدت به عصب‌های مرتبط با پا آسیب وارد کند. همچنین نوشیدن مقادیر زیادی الکل باعث سوءتغذیه شده و مواد غذایی لازم برای سالم ماندن عصب‌ها به آن‌ها نمی‌رسد. هر یک از این مشکلات یا هر دوی آنها ممکن است به مدت چندین ماه تا چندین باعث سوزش و احساس گزگز در پاها سال شوند. اگر شما نوشیدن الکل را ترک کنید به بهبود علائم شما کمک کرده و از بروز آسیب‌دیدگی‌های مضاعف جلوگیری می‌شود.
 • فشار روانی و سایکوسوماتیک: در صورتی که هیچ یک از موارد بالا به عنوان علت سوزش کف پا تشخیص داده نشد، ممکن است پزشک تشخیص دهد که این عارضه ناشی از سایکوسوماتیک (روان تنی یا اختلال بدنی ناشی از عوامل ذهنی) است.

سایر علت‌ها ی داغ شدن کف پا

داغ شدن کف پا

عوامل متعدد می‌تواند علت سوزش کف پا و داغ شدن کف پا باشد که بعضی از آنها بی اهمیت است، اما برخی از این دلایل می‌تواند با مشکلات جدی ارتباط داشته و نیازمند استفاده از خدمات درمانی فوری باشد. دلایل عادی ابتلا به پارستزی به شرح زیر هستند:

 • کار کردن زیاد
 • چاقی و اضافه وزن
 • مشکلات خونی
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری نقرس
 • ضربه خوردن

علاوه بر دلایل ذکر شده سوزش کف پا ممکن است دلایل فیزیکی هم داشته باشد. بسیاری افراد با احساس سوزن سوزن یا مورمور در پایان یک روز طولانی کاری مواجه می‌شوند. این شرایط بطور خاص در افرادی مشاهده می‌شود که دچار اضافه وزن هستند و برای یک دوره زمانی طولانی بر روی پاهای خود می‌ایستند. این شرایط گاهی اوقات هنگام خوابیدن مشاهده می‌شود و می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل جدی‌تر برای فرد باشد. شرایط سیستم گردش خون و ناهنجاری‌های عصبی مثل نوروپاتی نیز می‌توانند باعث ایجاد حالت سوزش پا شوند.

علائم و نشانه‌های سوزش کف پا


علاوه بر احساس سوزش کف پا، علائم اصلی ابتلا به پارستزی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرمز شدن
 • ورم و التهاب 
 • افزایش تعریق
 • درد کف پا ناشی از گرفتگی
 • احساس افزایش دما در پاها

اگر شما با این علائم در بدن خود مواجه شدید، این شرایط می‌تواند نشانه‌ای از ایجاد مشکلات جدی‌تر برای شما باشد و به این ترتیب لازم است با مراجعه به مراکز تخصصی از خدمات اولیه ارائه شده توسط متخصصان طب فیزیکی، متخصصان بیماری‌های پا، یا متخصصان اعصاب برای رفع مشکل خود استفاده نمایید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟


افرادی که پای آنها گرم شده و دچار سوزش می‌شود یا افرادی که سوزش پای آنها شدید بوده و با علائمی همراه است باید برای تعیین علل زمینه‌ای به پزشک مراجعه کنند. محل آسیب‌دیدگی عصب‌ها نیز مهم است و برای جلوگیری از پیشروی نوروپاتی باید اقدامات درمانی سریع و به موقع انجام شوند.

در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 •  به طور ناگهانی پاهای شما دچار سوزش شده یا گرم شوند.
 •  گرم شدن پا یا بروز علائم دیگر به دلیل قرار گرفتن در معرض سموم باشد
 •  احساس سوزش که به سمت ساق پا گسترش یابد
 •  احساس در انگشتان پا یا پا از بین برود.

تشخیص


تشخیص سوزش و گزگز کف پا

متخصص طب فیزیکی شما ممکن است از معاینات فیزیکی و سوال پرسیدن درباره علائم مشکل، بررسی نوع کفش هایی که می پوشید و نیز توجه به سابقه بیماری برای تشخیص مشکل استفاده کند. در طول معاینات فیزیکی و بررسی سابقه بیماری، متخصص طب فیزیکی می تواند علت بیماری را تشخیص داده و روش درمانی مناسب برای درمان آن را برای شما تجویز نماید. علاوه بر این متخصص طب فیزیکی ممکن است از عکس برداری رادیولوژی و سایر تکنیک های تصویر برداری همچون سی تی اسکن، امواج مافوق صورت و اسکن ام آر آی (MRI) برای بررسی دقیق تر آسیب های وارد شده، درگیر شدن عصب، التهاب داخلی نسوج نرم، و موارد مانند آن استفاده نماید. علاوه بر این متخصص طب فیزیکی می تواند از آزمایش خون و ادرار برای بررسی سایر مشکلات احتمالی مثل ابتلا به دیابت، نقرس، یا آرتریت روماتوئید بهره گیرد.

یک نکته مهم درباره تشخیص سوزش و داغ شدن پا

مهم است که دلیل خاص سوزش و داغ شدن کف پا بطور دقیق با انجام معاینات لازم توسط یک متخصص طب فیزیکی با تجربه تشخیص داده شود. در صورتی که این شرایط در نتیجه یک بروز مشکل در ناحیه کمر ایجاد شده باشد، بهتر است با یک متخصص ستون فقرات برای تشخیص کامل شرایطی که باعث ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه پا شده ملاقات شود.

مراحل تشخیص گزگز و سوزش کف پا

شرح حال بیمار 

برای سوزش کف پا به چه دکتری مراجعه کنیم

بعد از مراجعه بیمار به کلینیک، ابتدا پزشک سن بیمار را جویا می‌شود، اینکه بیماری زمینه‌ای دارد یا خیر، یکی از بیماری‌های بسیار مهم و تاثیرگذار دیابت است، آیا داروی خاصی مصرف می‌کند؟ ممکن است این علائم عوارض داروی خاص باشد. معاینه بالینی شروع می‌شود پزشک جویا می‌شود که این گزگز و سوزش چه مواقعی از روز هست، بیمار با چه راهکاری در خانه این مشکل را حل کرده و چه مواقعی از روز بیشتر آن را حس کرده است. این شرح حال گیری از بیمار به تشخیص بهتر علت اصلی سوزش و گز گز کف پا کمک می‌کند.

معاینه بالینی

علت داغ شدن کف پا

 پس از شرح حال مرحله بعد معاینه بالینی بیمار است؛ پزشک معالج از انگشتان پا و مفاصل بین آن‌ها تا کمر را لمس می‌کند و بررسی می‌کند تا ببیند که آیا درد و علائم در نواحی مختلف با فشار تشدید می‌شود یا خیر، بعد عضلات پشت ساق پا را تست می‌کند تا ببیند گرفتگی وجود دارد یا خیر و در آخر رفلکس‌های کمر را بررسی می‌کند که آیا در کمر هم درد وجود دارد یا خیر. ممکن است از معاینه بالینی نتیجه‌ای حاصل نشود و نیاز به بررسی بیشتری باشد، بسته به نتیجه دادن یا ندادن معاینات یک سری تست‌ها لازم است انجام شود.

تست عصب و عضله 

یکی از تست‌های مهم، مطالعه جریان عصب است. طب فیزیکی و توان بخشی با انجام تست عصب و عضله این گیرافتادگی عصب را مشخص می‌کند که ممکن است در اثر تنگی کانال باشد یا دیسک یا آرتروز یا مادرزادی یا حتی تومور. نوار عصب و عضله در تشخیص علت و ریشه دردها و صدمات و شدت آن بسیار کمک کننده است. نوار عصب و عضله یک تست غیرتهاجمی است و هیچگونه عوارضی ندارد و در صورت اجرای صحیح هیچ احساس دردی را به بیمار منتقل نمی‌کند.

پزشکان ما در کلینیک امید پس از تشخیص علت و ریشه اصلی سوزش و گزگز کف پا، با توجه به منشأ بیماری، درمان را برای بیمار شروع می‌کنند. تشخیص علت این عارضه در رفع و درمان آن بسیار مهم و تاثیرگذار است. در صورتی که ریشه این مشکل از گوارش، دیابت و یا فشار عصبی باشد بیمار به متخصص گوارش و یا روانپزشک ارجاع داده می‌شود در غیر این صورت از روش‌های ساده درمانی از جمله کفی، فیزیوتراپی و ورزش تا درمان‌های پیچیده‌تر از جمله تزریق و جراحی برای درمان بیمار استفاده می‌شود.

راه‌ها و روش‌های درمان سوزش کف پا


تشخیص و درمان بیماری‌های زمینه‌ای

با توجه به اینکه ریشه و علت اصلی گزگز و سوزش کف پا چه باشد پزشک درمان متناسب را برای کاهش و درمان علت اصلی بیماری تحویز می‌کند.

به عنوان مثال، زمانی که گرم شدن پاها به دلیل ابتلا به نوروپاتی دیابتی باشد، تنظیم میزان قند خون می‌تواند به تسکین علائم کمک کند.

بعد از کنترل قند خون و علائم دیابت با استفاده از کفی طبی، سوزش و گزگز کف پا درمان می‌شود.

گرم شدن پا که دلیل آن ابتلا به بیماری‌های التهابی یا مزمن باشد احتمالاً با مدیریت بیماری و رعایت رژیم درمانی تجویز شده کاهش می‌یابد.

در صورتی که ریشه بیماری از اعصاب باشد بیمار به روانپزشک ارجاع داده می‌شود یا اگر ناشی از مشکلات ستون فقرات باشد برای هر عارضه درمان متناسب در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از کفش و کفی طبی مناسب

سوزش و گزگز کف پا هر علتی که داشته باشد، در کنار مرتفع کردن دلیل اصلی آن در صورت تشخیص پزشک می‌تواند با استفاده از کفش و کفی طبی مناسب تحت کنترل و درمان قرار گیرد.

تغییرات سبک زندگی

فعالیت‌هایی که می‌توان از آن‌ها در خانه برای کاهش مشکل و ناراحتی تا زمان بهره گیری از خدمات درمانی حرفه‌ای استفاده کرد، به شرح زیر هستند:

 • پوشیدن جوراب نخی به منظور کاهش سطح عرق کردن پا
 • شستشوی پا با آب خنک (نباید برای این کار از یخ استفاده شود)
 • افزایش مواد مغذی مورد استفاده به صورت روزانه، به خصوص ویتامین بی (B)
 • استراحت دادن به پا تا حد ممکن
 • بالا نگه داشتن پا در زمان استراحت
 • کاهش مصرف مواد مسکن و یا الکل
 • جوراب‌های خود را به طور منظم عوض کنید؛ به خصوص پس از ورزش کردن. از جوراب‌هایی که رطوبت را جذب می‌کنند و آن را از روی پوست دور می‌کنند یا از جوراب‌های نخی طبیعی استفاده کنید.
 • هیچ موقع جوراب‌ها و کفش‌های مرطوب نپوشید.
 • در هوای گرم، صندل بپوشید تا پاهای شما بتوانند نفس بکشند.
 • در استخرها و حمام‌های عمومی از دمپایی استفاده کنید تا احتمال ابتلای شما به بیماری پای ورزشکاران یا عفونت‌های دیگر کاهش یابد.
 • برای جذب رطوبت اضافی پاها از پودر پا استفاده کنید. انواع مختلف این پودرها را می‌توانید به صورت آنلاین تهیه کنید.
 • در صورت امکان، از ایستادن یا راه رفتن‌های طولانی مدت اجتناب کنید.
 • جوراب‌ها و کفش‌های خود را بلافاصله پس از ورزش کردن عوض کنید تا پاهای شما با هوا خشک شوند. این کار باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری پای ورزشکاران و رشد قارچ‌ها در پا می‌شود.
 • در هنگام راه رفتن یا دویدن از جوراب مناسب، پودرهای پا، روان کننده‌ها استفاده کنید و قسمت‌هایی که به هم ساییده می‌شوند را بپوشانید تا از ایجاد تاول در پاهای خود جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقت بخیر
  سمت کمر و کلیه هام درد میکنه و بعضی مواقع این درد در جاهای مختلف بدن هم هست اما سمت کلیه هام بیشتر و مور مور و داغی کف پا هم دارم دست میزنم داغ نیست داغی از داخل
  جواب رو توی ایمیل بزام بفرستید ممنون
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان