زگیل‌های پلانتار: بهترین درمان زگیل کف پای کودکان و بزرگسالان

 1. خانه
 2. /
 3. کف پا
 4. /
 5. زگیل‌های پلانتار: بهترین درمان زگیل کف پای کودکان و بزرگسالان
تاریخ: ۱۴ آبان ۱۳۹۹

زگیل می‌تواند در هرجایی از پوست شما ظاهر شود. از جمله بینی، انگشتان، انگشتان پا و هرجای دیگر که در این بین باشد. زگیل‌های پلانتار یا کف پا زگیل‌های رایجی هستند که در پایین پا و قسمت کف پا تأثیر می‌گذارند. بیشتر افراد در برهه ای از زندگی یکی از آن‌ها را خواهند داشت. آن‌ها یکی از شایع ترین بیماری‌های پوستی هستند. زگیل‌های پلانتار همچنین کاملا مسری هستند.

زگیل‌های پلانتار رایج و قابل درمان هستند. هیچ درمانی واحدی برای آن‌ها وجود ندارد که همیشه موثر باشد. شاید بتوانید آن‌ها را در خانه معالجه کنید، اما موارد جدی تر نیاز به درمان در مطب پزشک دارند.

متخصصین مرکز جامع توان‌بخشی امید با ارائه برنامه درمانی پلکانی تا حد امکان از انجام جراحی پیشگیری می‌کنند. متخصصین این کلینیک پیش از ارجاع بیمار برای جراحی از روش‌های ساده مانند کفش و کفی طبی، دارو، ورزش، فیزیوتراپی و ماساژ استفاده می‌کنند تا درد بیمار را کاهش دهند.

علت زگیل پلانتار


زگیل‌ها فراتر از یک رشد غیر طبیعی در سطح پوست هستند. این زگیل‌ها در نتیجه عفونت، به ویژه عفونت ویروسی ایجاد می‌شوند که اغلب با سرطان دهانه رحم همراه است تا برآمدگی روی پوست: که به آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گفته می‌شود.

HPV از طریق بریدگی یا شکستگی در پوست وارد بدن شما می‌شود. سپس، آن برجستگی زشت و خشن را شکل می‌دهد. از آنجا که زگیل در اثر عفونت ویروسی ایجاد می‌شود، به راحتی از طریق تماس گسترش می‌یابد. هر چیزی که با زگیل تماس داشته باشد دست، حوله، جوراب، کف پا می‌تواند آن را گسترش دهد. HPV در مکان‌های گرم و مرطوب مانند کف اتاق‌های رختکن و اطراف استخرها رشد و باقی می‌ماند. آن گودال‌های کوچک روی سطح کاشی استخر محل تولید HPV است. و هنگامی که زگیل روی پاهای شما ظاهر می‌شود، به همان اندازه که ناخوشایند است، دردناک نیز می‌باشد.

چه چیزی باعث می‌شود زگیل روی پای شما از زگیل در جای دیگر بدن بدتر شود؟ 


چه چیزی باعث می‌شود زگیل روی پا از زگیل در جای دیگر بدن بدتر شود؟

زگیل‌ها معمولاً مشکلی را ارائه نمی دهند. آن‌ها تا زمانی که خود به خود از بین بروند یا با استفاده از روش‌های درمانی در پوست شما از بین بروند، روی پوست شما باقی می‌مانند. زگیل‌های کف پایتان، معروف به زگیل پلانتار، به احتمال زیاد نوعی زخم یا علائم دیگر هستند.

به دلیل محل قرارگیری آن‌ها – کف پا، پاشنه پا، انگشتان پا و قوزک پا – زگیل‌های پلانتار در هر مرحله یادآوری دردناکی از حضور آن‌ها ایجاد می‌کند. احساس می‌کنید با سنگی در کفش راه می‌روید. حتی اگر پابرهنه باشید.

زگیل‌های پلانتار بیشتر در قسمت‌هایی از پا دیده می‌شود که هنگام ایستادن یا راه رفتن بیشترین فشار را به آن ناحیه وارد می‌کنید. از آنجا که این دو موردی نیست که نمی‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید، ایستادن و راه رفتن اضافی فشار وارد شده بر زگیل را افزایش می‌دهد و آن را به سمت داخل و در عمق پوست می‌فرستد.

تمام این فشارها زگیل‌های پلانتار را صاف می‌کند. در نهایت کمتر شبیه زگیل و بیشتر شبیه پینه است. اگر با دیدن آن نمی‌توانید تفاوت را تشخیص دهید، تست فشار را روی آن انجام بدهید. زگیل کف پا هنگام فشار دادن دردناک است. پینه معمولا این گونه نیست و در هنگام فشار شما دردی را احساس نمی‌کنید.

این یک آزمون مهم است. بسیاری از افراد برای از بین بردن پوست ضخیم و خشن، پینه ها را با اشیا ساینده مانند سنگ‌های پا، ناخن و تخته‌های چوب زمردی می‌مالند. ولی این کار برای از بین بردن زگیل کف پا توصیه نمی‌شود.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید؟ 


در صورت داشتن موارد زیر با یک متخصص پوست یا پزشک دیگر وقت ملاقات بگیرید.

 • زگیل‌های دردناک یا خونریزی دهنده.
 • زگیل‌ها را به سرعت پخش یا تکثیر کنید.
 • زگیل‌هایی که در زندگی روزمره تداخل ایجاد می‌کنند و پاسخگوی مراقبت از خود نیستند.

افراد مبتلا به دیابت یا اختلال گردش خون باید زگیل‌های خود را توسط پزشک معالجه کنند.

زگیل‌های پلانتار چگونه تشخیص داده می‌شود؟ 


تشخیص زگیل‌های پلانتار

اگر مشکوک به زگیل کف پا هستید، باید با پزشک خود بررسی کنید. تشخیص اینکه زگیل در زیر پوست چقدر رشد کرده دشوار است. اگر زگیل باعث درد شما شده یا به مکانی دیگر سرایت کرده است قطعاً باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما می‌تواند براساس پیشرفت زگیل در تعیین اینکه کدام روش درمانی برای شما بهتر است کمک کند. به عنوان مثال، اگر زگیل برگشته است، پزشک شما ممکن است یک روش درمانی ترکیبی متفاوت برای اطمینان از برداشته شدن آن انتخاب کند.

بهترین روش درمان زگیل کف پا چیست؟ 


در بهترین حالت، هیچ درمانی لازم نیست. فقط آن را تنها بگذارید. مانند سایر زگیل‌ها، بیشتر زگیل‌های پلانتار در نهایت خود به خود از بین می‌روند. ممکن است فقط یک یا دو سال طول بکشد.

اگر زگیل‌های پلانتار دردناک است و یا به مناطق دیگر پایتان سرایت می‌کند، انتظار گزینه ای نیست که زیاد موثر باشد. شما نیاز به درمان فوری دارید.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این یک درمان برای انواع زگیل‌ها وجود دارد، یک داروی موضعی زگیل را از داروخانه خریداری می‌کنند. اما کرم‌ها و مایعات ضد زگیل بدون نسخه پزشک بی اثر هستند. زگیل کف پا به صورت خیلی عمیق در پوست است. ممکن است بتوانید لایه بیرونی را بردارید، اما ریشه زگیل در عمق کف پای شما قرار دارد و دوباره برمی‌گردد.

پاک کننده‌های بدون نسخه پزشک در واقع می‌توانند بیش از سود به شما آسیب برسانند. آن‌ها حاوی اسیدها و مواد شیمیایی هستند که به پوست آسیب می‌رساند. به راحتی می‌توانید مقدار خیلی زیاد از این مواد را روی پوست خود اعمال کنید ، به منطقه اطراف آسیب برسانید و پوست خود را باز کنید تا بیشتر عفونت کند و باعث گسترش زگیل کف پا شود. به جای تلاش برای از بین بردن زگیل‌های پلانتار در خانه ، به ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه خود مراجعه کنید.

معمولاً معاینه پا همان چیزی است که برای تشخیص زگیل کف پا لازم است. گاهی اوقات، ارائه دهنده شما باید قسمت کوچکی از پوست را بتراشد تا ببیند آیا خونریزی دارد یا خیر یک سیگنال واضح که این یک زگیل است و نه پینه.

از آنجا، آن‌ها می‌توانند بهترین روش درمانی را از انواع گزینه‌های حذف شده توصیه کنند. همه این روش‌های درمانی برای از بین بردن زگیل و همچنین تحریک سیستم ایمنی بدن برای شناسایی ویروس و جلوگیری از بازگشت مجدد زگیل طراحی شده اند.

داروی ضد زگیل با نسخه پزشک 

داروی ضد زگیل برای درمان زگیل کف پا

داروهای حذف زگیل که بدون نسخه پزشک در دسترس هستند کمتر از نیمی از زمان کار می‌کنند. داروهای قویتر که فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند راه حل بهتری هستند. آن‌ها همانند گزینه‌های گسترده موجود عمل می‌کنند و لایه به لایه زگیل کف پا را از بین می‌برند. شما می‌توانید داروی ضد زگیل تجویز شده را به زگیل‌های پلانتار خود در خانه بمالید و با ارائه دهنده خود پیگیری کنید تا مطمئن شوید که زگیل کاملا برداشته شده است.

انجماد زگیل‌های پلانتار 

انجماد زگیل‌های پلانتار برای درمان زگیل کف پا

فریز کردن زگیل با استفاده از سرما درمانی یک گزینه موثر برای از بین بردن زگیل‌های پلانتار است. نیتروژن مایع با اسپری یا سواب پنبه به زگیل کف پا اعمال می‌شود. این کار باعث از بین رفتن بافت و ایجاد تاول کوچک روی نقطه مورد نظر می‌شود. حدود یک هفته دیگر، پوست مرده از بین می رود.

فریز کردن و از بین بردن زگیل کف پا نسبت به زگیل معمولی دردناک تر است. دستیابی به آن‌ها با مواد شیمیایی عمیق تر و دشوارتر است. برای از بین بردن کل زگیل ممکن است به چندین درمان با فاصله دو تا چهار هفته از یکدیگر نیاز داشته باشید.

ایمنی درمانی برای زگیل 

زگیل‌های پلانتار پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به عفونت HPV است. در ایمنی درمانی از داروها یا راه حل هایی برای شروع واکنش ایمنی بدن برای مقابله با زگیل کف پا استفاده می‌شود. هنگامی که سایر درمآن‌ها موثر نیستند، پزشک شما می‌تواند ماده ای را به زگیل تزریق کند یا یک محلول موضعی برای تحریک سیستم ایمنی بدن شما برای کمک به درمان استفاده کند.

جراحی برداشتن زگیل‌های پلانتار 

جراحی برداشتن زگیل‌های پلانتار کف پا

اگر هر روش درمانی دیگر به نتیجه نرسد و هنوز زگیل‌های پلانتار دردناک شما را ناراحت می‌کند، نیاز به جراحی است. با جراحی، همیشه جای زخم وجود دارد، به همین دلیل آخرین راه حل برای از بین بردن زگیل کف پا است.

انواع مختلفی از جراحی برداشتن زگیل وجود دارد. پزشک شما بهترین گزینه را برای مورد شما انتخاب می‌کند.

 • جراحی الکتروشیمی – با استفاده از سوزن برقی، پزشک متخصص شما زگیل آلوده را برش می‌دهد.
 • کورتاژ – زگیل کف پا با وسیله ای کوچک مانند قاشق حفر می‌شود.
 • جراحی با لیزر – لیزر درمانی رگ های خونی داخل زگیل کف پا را می سوزاند. در نهایت، بافت آلوده از بین می رود و زگیل می افتد. پتانسیل اسکار کمتر از جراحی‌های دیگر است.

بهبودی از زگیل‌های پلانتار


بیشتر درمان‌های زگیل‌های پلانتار حداقل چند هفته به طول می‌انجامد. مهم ترین نکته ای که هنگام درمان زگیل باید به یاد داشته باشید منظم انجام دادن آن است. از بین بردن زگیل کف پا دشوار است و تمایل به بازگشت دارد، بنابراین می‌خواهید مطمئن باشید که برنامه درمانی خود را با دقت دنبال می‌کنید.

سرما درمانی معمولاً نیاز به دو تا سه جلسه مراجعه به پزشک برای ازون تراپی مایع دارد. لیزر درمانی ممکن است در یک تا سه روش درمانی موثر باشد.

همچنین ممکن است بخواهید هزینه‌های درمان زگیل‌های پلانتار را در نظر بگیرید. اگر زگیل خود را قطع کرده اید ، می‌خواهید حدود یک روز از پای خود خارج شوید. ناحیه را با باند پوشانده و از فشار آوردن به محل زگیل خودداری کنید.

چگونه از بازگشت زگیل جلوگیری می‌کنید؟ 


هر کسی می‌تواند به زگیل کف پا مبتلا شود. اما همین که آن‌ها را گرفتید، احتمالاً دوباره آن‌ها را خواهید گرفت. ممکن است نتوانید به طور کامل از عود جلوگیری کنید، اما می‌توانید با رعایت چند نکته اساسی بهداشتی خطر عود مجدد آن را کاهش دهید:

 • زگیل را لمس نکنید! زگیل‌های با لمس کردن گسترش می‌یابند. آن‌ها را به هیچ وجه انتخاب نکنید، خراشیده یا لمس نکنید. از تماس مستقیم با زگیل شخص دیگری نیز خودداری کنید. در صورت تماس با زگیل، دستان خود را به همراه سایر قسمت‌های بدن یا سطحی که لمس کرده اید کاملاً بشویید.
 • تمیز و خشک بمانید. رطوبت باکتری‌ها را دعوت می‌کند. با شستن مرتب پاها و خشک شدن کامل آن‌ها ، بهداشت پا را رعایت کنید. کفش‌ها و جوراب‌های خود را وقتی احساس خیس شدن می‌کنند عوض کنید.
 • از کف پا محافظت کنید. HPV از طریق بریدگی‌ها و شکستگی‌های پایین پا به شما حمله می‌کند. برای محافظت از پاها در برابر سایش و یا در امان ماندن از بریدگی‌های موجود در برابر عفونت، از کفش استفاده کنید. HPV به راحتی در استخرهای شنا ، رختکن و سایر اماکن عمومی که مردم مرتباً با پای برهنه راه می‌روند گسترش می‌یابد. در این قسمت‌ها از دمپایی یا کفش‌های دیگر استفاده کنید.

کودکان و نوجوانان بیشتر به این مکان‌های عمومی مراجعه می‌کنند و کمتر بهداشت جسمی پا را رعایت می‌کنند. پای خود و فرزندان خود را مرتباً بررسی کنید تا زگیل کف پا زودتر از همه گسترش پیدا نکند و به محض نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان