5 راه درمان میخچه و پینه کف پا

 1. خانه
 2. /
 3. پینه و میخچه
 4. /
 5. 5 راه درمان میخچه و پینه کف پا
تاریخ: ۶ دی ۱۴۰۲

میخچه ها و پینه ها در نواحی سفت و ضخیم پوست بوده که هنگام  ورود فشار یا سایش بیش از حد پوست ، ایجاد می شوند. آن ها معمولا در پا به وجود آمده و می توانند هنگام راه رفتن باعث درد و رنجش شوند.

مراکز لیزر میخچه

میخچه

اگر ضخیم شدن پوست در روی پا (یا انگشتان) اتفاق بیفتد، به آن میخچه می گویند. میخچه یک ناحیه ی کوچک پوست بوده که به دلیل فشار وارد بر آن ضخیم تر شده است. میخچه ها به لایه های درونی تر پوست فشار وارد کرده و می توانند درد ایجاد کنند.

مرکز لیزر میخچه تهران

پینه

اگر ضخیم شدن پوست، در قسمت زیر پا اتفاق بیافتد، به آن پینه می گویند. پینه نسبت به میخچه بزرگ تر و پهن تر بوده و مرز کاملا مشخصی ندارد. پینه و میخچه کف پا معمولا در زیر پا (کف پا) و در قسمت استخوانی زیر استخوان ها تشکیل می شوند.

پینه کف پا

جراحی پینه پا

تفاوت میخچه و پینه چیست؟

در بعضی مواقع واژه های پینه و میخچه جا به جا استفاده می شوند ولی این دو یکی نیستند:

 • میخچه ها از پینه ها کوچک ترند
 • میخچه ها معمولا (نه همیشه) یک مرکز سفت دارند
 • میخچه ها یک مرکز سفت احاطه شده توسط پوست ملتهب دارند
 • میخچه ها معمولا (نه همیشه) در مناطقی از پوست ایجاد می شوند که تحمل وزن را بر عهده ندارد.
 • میخچه ها اگر فشار داده شوند، دردناک اند
 • پینه ها عموما دردناک نیستند
 • پینه ها معمولا بزرگ تر از میخچه ها بوده و در اشکال مختلفی به وجود می آیند
 • پینه ها معمولا در کف پا ، به خصوص در زیر پاشنه و توپی پا، در کف دست ها و همچنین روی زانو ها ایجاد می شوند.

درمان غیر جراحی میخچه پا

علت ها و دلایل

از دلایل اصلی سایش و فشار، کفش های تنگ با طراحی نامناسب اند باعث ایجاد میخچه در روی انگشتان یا سمت بیرونی انگشت کوچک می شوند. انتخاب کفش مناسب می تواند یکی از راه های پیشگیری از میخچه پا باشد. دویدن و راه رفتن بیش از حد نیز باعث ایجاد پینه در کف پا می شود. اگر فرد دارای انگشتان برجسته و استخوانی، پوست نحیف یا هر نوع بدشکلی پا که باعث سایش بیشتر پا به داخل کفش شود باشد، احتمال ایجاد پینه و میخچه بیشتر خواهد بود.

لیزر میخچه پا در تهران

راه ها و روش های درمان پینه و میخچه 

مرکز جامع توابخشی امید تاکید برای درمان غیر جراحی مشکلات پینه و میخچه دارد. بر اساس این فلسفه غیر از مواردی دبریدمانی که برای پینه و میخچه انجام می‌شود برای بیماران وسایل پدورتیک (pedorthics) همچون پاپوش‌های مناسب مثل کفی کفش و صندل بر اساس اسکن پای بیماران برای آنها ساخته می‌شود و همچنین برای پینه و میخچه‌هایی که در تماس با کف زمین نیستند و بین انگشتان ایجاد می‌شوند ما اسپیسرهایی برای بیماران درست می‌کنیم که بتواند به پینه و میخچه اجازه‌ی ترمیم بدهد. این کاری است که در مرکز جامع توابخشی امید انجام می‌شود. 

اگر شما دچار یک میخچه یا پینه ی دردناک شدید، بهتر است از فرد دارای صلاحیت برای تشخیص و درمان اختلالات پا کمک بگیرید (مانند یک متخصص بیماری های پا) شما نباید میخچه را خودتان بردارید، به خصوص اگر مسن بوده و یا مبتلا به دیابت می باشید.

دکتر میخچه

از راه ها و روش های درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد

تراشیدن (بریدن)

متخصص بیماری‌های پا می‌تواند با استفاده از دستگاه مخصوص، پوست ضخیم شده ی یک میخچه یا پینه را بردارد. با بریده شدن میخچه یا پینه و برداشته شدن فشار از بافت های زیرین، درد معمولا کاهش قابل توجهی پیدا می کند. در برخی موارد، جلسات منظم یا مکرر برای تراشیدن نیاز است. با برداشته شدن میخچه یا پینه، اگر از کفش مناسب استفاده شود، ممکن است این عارضه دیگر باز نگردد. یک کرم مرطوب کننده اگر به طور منظم بر روی پینه یا میخچه ی بریده شده استعمال شود، پوست را نرم نگاه داشته و ماساژ آن را ساده تر می کند.

جراحی میخچه پا 

درمان دارویی

درمان‌های دارویی ممکن است جواب بدهد ممکن است هم جواب ندهد که درصد بسیاری از درمان‌های دارویی جواب نمی‌گیرد به علت اینکه علت زمینه‌ایی به‌وجود آمدن پینه و میخچه را از بین نمی‌برد، درمان‌های دارویی در بسیاری از موارد جواب نمی‌دهد. در مرکز جامع توابخشی امید با توجه به تهیه‌ی وسایل یا پاپوش‌های خاص هر فرد علت زمینه‌ایی بوجود آمدن پینه و میخچه را در آنها از بین می‌برد.

برای میخچه پا پیش چه دکتری باید رفت

کفش مناسب میخچه

باور بر این است که علت اصلی ایجاد خیلی از میخچه ها و پینه ها، کفش های تنگ و یا با طراحی نامناسب است. بعضا یک درز سفت و یا یک کوک می تواند سایش کافی برای ایجاد میخچه را فراهم کند. هدف پوشیدن کفش هایی است که فشار و سایش انگشتان و روی پا را کم تر کنند. کفش ها باید فضای زیادی برای انگشتان داشته و دارای رویه های نرم و پاشنه ی کوتاه باشد.

جراحی پینه پا

استفاده از کفی و محافظت انگشتان پا

بسته به موقعیت یک میخچه یا پینه، یک بالشتک یا کفی کفش می تواند مفید واقع شود. مثلا برای یک پینه در زیر پا، یک کفی کفش نرم می تواند جلوی فشار وارد بر پوست را گرفته و باعث بهبودی پینه گردد. اگر میخچه در میان انگشتان به وجود آمده باشد، استفاده از یک آستین برای انگشتان پا، می تواند باعث کاهش فشار شود.

کلینیک میخچه پا

عمل جراحی میخچه پا

اگر فرد دچار عارضه ای بوده که باعث ایجاد دوباره ی مشکل شده و دیگر راه هایی درمانی به نتیجه نرسیده باشند، عمل جراحی توصیه می شود. برای مثال، ممکن است از عمل جراحی برای صاف کردن یک انگشت بدشکل یا بریدن یک تکه استخوان که از انگشت بیرون زده و مشکل ایجاد می کند، استفاده شود. اگر شما به عمل جراحی نیاز داشته باشید، به یک جراح معرفی شده و سپس او توضیحات بیشتری به شما خواهد داد.

برای درمان پینه و میخچه پا از روش های خانگی مانند قراردان پاها در آب و استفاده از پدهای بدون نیاز به تجویز و … نیز می توان بهره برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان