درمان درد لگن: 5 درمان مؤثر برای درد لگن (ورزش، حوله گرم و …)

برای تعدادی از فعالیت‌های روزمره خود از لگن استفاده می‌کنید. در حقیقت، بیشتر کارهایی که انجام می‌دهید (از راه رفتن تا نشستن تا انجام کارهای خانه) شامل نوعی استفاده از لگن است. این بدان معناست که اگر از درد مزمن مفصل لگن رنج می‌برید، احتمالاً مشغول فعالیتی هستید که حتی باعث ناراحتی شما می‌شود زیرا احتمالاً باعث تشدید این ناحیه دردناک می‌شود.

بنابراین، برای تسکین چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ چگونه می‌توانید با آزار دهنده بودن مداوم درد مبهم یا درد کاملاً شدید ناحیه لگن کنار بیایید؟ مانند کارهایی که به درستی عمل نمی‌کند، قبل از یافتن راه حل باید مشکل را پیدا کنید.

دلایل درد مزمن لگن


قبل از اینکه بتوانید راه‌های کاهش ناراحتی یا درد خود را بررسی کنید، باید درک کنید که از ابتدا چه چیزی باعث ایجاد مشکل در لگن شما شده است. برخی از عوامل اصلی مؤثر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سن 

هرچه پیرتر شوید، غضروف کمتری در مفصل ران خود دارید تا از آسیب در آن‌ها محافظت کند. همچنین، روند پیری خطر ابتلا به برخی شرایط تحریک کننده مفصل ران، مانند آرتروز را افزایش می‌دهد.

استفاده تکراری 

اگر به یک کار یا سرگرمی مشغول هستید که نیاز به استفاده مکرر از لگن خود دارد، احتمال اینکه دچار مشکلات التهابی مانند بورسیت (که روی بورسا‌های کوچک مملو از مایعات در لگن شما تأثیر می‌گذارد)، و التهاب رنج می‌برید، (تحریک تاندون‌های اطراف ناحیه ران)، و کشیدگی عضلات افزایش می‌یابد.

شکستگی

لغزش و افتادن روی یخ، پله‌ها یا هر سطح ناهموار یا لغزنده دیگری اغلب منجر به شکستگی یا آسیب به مفصل ران می‌شود. با این حال، ورزشکاران همچنین می‌توانند شکستگی‌های استرسی را به دلیل تمرینات ضربه ای زیاد که شامل استفاده مکرر از باسن است (مانند در دوندگان ماراتن) تجربه کنند.

سایر شرایط پزشکی 

سرطان استخوان می‌تواند به میزان قابل توجهی درد در باسن شما مانند یک بیماری به نام استئونکروز ایجاد کند. استئونکروز منجر به مرگ بافت استخوان ران می‌شود، زیرا جریان خون کافی در ناحیه آسیب دیده وجود ندارد و اغلب نتیجه آسیب دیدگی مانند دررفتگی یا شکستگی است. با این حال، همچنین می‌تواند ناشی از استفاده مکرر از استروئیدهای بسیار قوی باشد.

مشکلات مربوط به لگن در دوران کودکی 

برخی از کودکان مستعد ابتلا به مشکلات لگن هستند. به عنوان مثال، دیسپلازی رشدی شامل پهلوهایی است که در نوزادان جابجا می‌شوند یا به درستی رشد نمی‌کنند و بیماری پرتس اساساً برای بچه‌های کوچک استئونکروز است.

مشکلات مربوط به کمر 

اگر کمردرد یا مشکلات ستون فقرات دارید، ممکن است آن را در ناحیه ران خود احساس کنید. برخی از مشکلات معمول کمر که منجر به این نوع درد گسترده می‌شود، بیرون زدگی دیسک ها و سیاتیک است.

صرف نظر از علت خاص شما، نمی‌توان به راحتی از علائم چشم پوشی کرد. شما اغلب کشش ران، ناحیه کشاله ران، باسن و اطراف مفصل ران را احساس می‌کنید که انجام بسیاری از کارها بدون نوعی ناراحتی را بسیار دشوار می‌کند. دامنه حرکتی شما محدود است و تحمل فعالیت‌های روزمره معمولی دشوار است. با این حال، مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش درد و در نتیجه کنترل بیشتر درد انجام دهید.

گزینه‌های درمان درد لگن 


درمان درد لگن

هنگامی که گزینه‌های زیر را در نظر می‌گیرید، یک نکته را باید به خاطر بسپارید این است که برخی از آن‌ها برای درد مزمن لگن که ناشی از استفاده مکرر است، بهتر عمل می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ناراحتی ناشی از افزایش سن در مفصل ران را کاهش می‌دهند. بنابراین، می‌خواهید این مورد را به خاطر بسپارید که کدام طرح درمانی برای شما بهترین است و متناسب با نیازهای خاص شماست.

اگر یکی از داروهای پیشنهادی را امتحان کردید و هیچ تسکین پیدا نکردید، تسلیم نشوید و فکر کنید که درد فقط راهی برای زندگی شما خواهد بود. به سادگی چیز دیگری را امتحان کنید و ببینید آیا بدن شما بهتر به آن پاسخ می‌دهد یا خیر. هیچ درمانی برای همه مناسب نیست بنابراین ممکن است برای یافتن چیزی که بدن شما بیشتر دوست دارد، آزمایش و خطا انجام شود.

همچنین، این لیست شامل همه موارد نیست، اما حداقل محلی را برای شروع به شما می‌دهد زیرا این هفت روش درمانی برتر در مورد لگن دردناک است. با این گفته، بیایید گزینه‌های خود را در نظر بگیریم:

داروهای بدون نسخه ضد درد 

داروهای بدون نسخه ضد دردبرای درمان درد لگن

این مورد یکی از ساده ترین گزینه‌هایی است که شما می‌توانید برای خلاص شدن از لگن‌هایی که دائما احساس درد و ناراحتی می‌کنند، راحت شوید. می‌توانید به بیشتر داروخانه ها مراجعه کنید و چیزی درست در قفسه فروشگاه بخرید که برای کنترل درد بیشتر کار می‌کند.

برخی افراد آسپرین را ترجیح می‌دهند و دیگران همیشه ایبوپروفن را انتخاب می‌کنند. هر یک می‌تواند به همان اندازه مؤثر باشد، فقط به اولویت شخصی شما بستگی دارد. و اگر این تنها کاری است که باید برای رهایی از درد و رنج خود انجام دهید، یک گزینه مناسب و ارزان برای شماست و قابل مدیریت است.

داروهای تجویزی 

بعضی اوقات داروهای بدون نسخه به اندازه کافی قوی نیستند یا مواد مناسبی را برای تسکین درد لگن و ایجاد احساس بهتر در بدن ندارند. در آن صورت، یک پزشک ممکن است دارویی برای شما تجویز کند که کار را انجام دهد.

از استروئیدها اغلب در این شرایط استفاده می‌شود زیرا آن‌ها خیلی سریع و به طور مؤثر به منطقه مشکل حمله می‌کنند. و به عنوان مثال، اگر درد شما از آرتروز ناشی می‌شود، چندین داروی ضد روماتیسمی مختلف نیز موجود است که می‌توانند زندگی را تحمل کنند. اساساً، هر دارویی که به “بهبود” علت اصلی درد کمک کند، هنگام کاهش سطح درد که تجربه می‌کنید مفید است.

استفاده از یخ و گرما 

استفاده از یخ و گرما برای درمان درد لگن

هنگامی که لگن شما دردناک است، ممکن است استفاده از یخ و یا گرما در ناحیه آسیب دیده کمک کند تا التهاب کاهش یابد و میزان درد کمتر از قبل باشد. چگونه می‌دانید از کدام یک استفاده کنید؟

اگر ناحیه ای که درد می‌کند به دلیل آسیب دیدگی اخیر ملتهب شده است (مانند پیچ خوردگی) یا متورم است، می‌توانید از یخ استفاده کنید. با این حال، اگر مثلاً می‌خواهید درد مزمن را بدون آسیب جدی به دلیل لغزش و زمین خوردن کاهش دهید، گرمای مرطوب بهترین کاربرد است زیرا منطقه را آرام می‌کند و جریان خون بیشتری را تشویق می‌کند.

هر کدام از برنامه‌ها برای شما مناسب است، آن را به جلسات 20 دقیقه ای محدود کنید. همچنین، باید مراقب باشید که کمپرس را خیلی گرم یا سرد روی پوست خود قرار ندهید زیرا در معرض سرمازدگی یا سوختگی قرار دارید و باعث ایجاد درد بیشتر در یک منطقه حساس می‌شوید.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان درد لگن

در حالی که اکثر ورزش‌های با شدت کم مفید هستند، حرکات خاص و مستقیم که با یک فیزیوتراپ انجام می‌شود می‌تواند حتی بهتر باشد. یک فرد با آموزش پزشکی می‌داند که چه نوع اقدامات لازم برای کمک به شما در تسکین درد همراه است در حالی که تحرک و انعطاف پذیری شما هم زمان افزایش می‌یابد.

ممکن است بخواهید از پزشک خانواده خود بپرسید که وی چه کسی را به شما توصیه می‌کند زیرا احتمالاً شخصی را دارد که ترجیح می‌دهد با توجه به این نوع مسائل با او کار کند. و اگر شما یک ارجاع دریافت کنید، بیمه شما ممکن است برخی یا تمام هزینه‌های اضافی را دریافت کند.

کشش 

اگر بتوانید دامنه حرکتی خود را در ناحیه لگن بهبود ببخشید و یک راه عالی برای انجام این کار، انجام برخی از کشش‌های تسکین دهنده آسان است، ممکن است کمک کند. فقط مطمئن شوید که در هر دو طرف بدن خود حرکات آهسته و آگاهانه ای انجام می‌دهید (حتی اگر درد فقط از یک طرف باشد) تا بیشترین مزیت را داشته باشید. همچنین از حرکات تند و سریع خودداری کنید تا مشکل یا درد را از آنچه در حال حاضر است بدتر نکنید.

برخی از کشش‌های عالی که باید در برنامه روزانه خود بگنجانید:

فلکسور لگن

تمرین فلکسور لگن برای درمان درد لگن

با استفاده از صندلی، بایستید و زانوی چپ و پایینی خود را (پایه) در جای صندلی قرار دهید و از دست چپ خود برای نگه داشتن کمر خود استفاده کنید. به حالت ایستاده قرار گرفته و به آرامی زانوی راست خود را خم کرده و وزن بدن خود را به جلو منتقل کنید. کمر خود را صاف نگه دارید و گلوت های خود (عضلات باسن خود را) برای کشش بیشتر محکم کنید.

خم شدن کناری 

تمرین خم شدن کناری برای درمان درد لگن

این کشش با خوابیدن به پهلوی راست انجام می‌شود. سر خود را بر روی بازوی راست خود قرار داده و زانوها را به زاویه راست بالا بیاورید، گویی که روی صندلی نشسته اید. انگشتان چپ خود را روی عضلات کمر، بین دنده ها و استخوان‌های ران قرار دهید. زانوها را کنار هم نگه دارید و پای راست خود را بلند کنید و باعث حرکت به سمت بالا و داخل شوید.

(باید کشش را در عضلات کمر خود، در زیر انگشتان خود احساس کنید.) حال، سر خود را چند اینچ بلند کرده و سپس پایین بیاورید، و دوباره احساس انقباض کنید.

هنگامی که می‌توانید هر دو حرکت را انجام دهید و انقباضات مناسبی را به وجود آورید، انگشتان خود را از ناحیه کمر برداشته و از آن‌ها برای بلند کردن سر استفاده کنید، هم زمان با بازدم سر و پا را بلند کنید.

ورزش با شدت کم 

ورزش با شدت کم برای درمان درد لگن

مطمئناً، شما نمی‌خواهید ورزشی با شدت بالا انجام دهید زیرا احتمالاً درد ناحیه لگن را تشدید می‌کنید و بیش از آن که سودی برای شما داشته باشد، آسیب می‌بینید. با این حال، کمی فعالیت بدنی سبک به شما کمک می‌کند تا مفاصل شما تا حدودی تحرک داشته باشند و حفظ فعالیت‌های روزمره را آسان تر کند.

دلیل مفید بودن ورزش دو برابر است. اول، دامنه حرکت شما را افزایش می‌دهد. ناحیه لگن شما را انعطاف پذیر نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد با راحتی بیشتری حرکت کنید. دوم، همچنین باعث افزایش قدرت عضلات می‌شود که در نهایت به حمایت از استخوان‌ها و مفاصل اطراف کمک می‌کند. بنابراین، هرچه میزان آمادگی عضلانی در این ناحیه خاص بیشتر باشد، درد کمتری احساس خواهید کرد.

 • برخی از تمریناتی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید پیاده روی، دوچرخه سواری ثابت و شنا هستند. برخی از افراد حتی در صورت زندگی در منطقه ای که این گزینه است، حتی می‌توانند از اسکی کراس کانتری بهره مند شوند.
 • هر یک از آن‌ها تأثیر ضعیفی دارد و تنش زیادی در باسن شما ایجاد نمی‌کند. نکته اصلی این است که ثابت قدم باشید و غالباً روزانه به تمرین بپردازید. اگر فقط یک یا دو بار در ماه ناحیه آسیب دیده را منتقل کنید، به سختی ایجاد خواهد شد، این کار شما را خوب نخواهد کرد.
 • فقط به یاد داشته باشید که اگر ورزش درد را بدتر می‌کند، بلافاصله متوقف شوید. این یکی از مواردی است که نمی‌خواهید درد را تحمل کنید زیرا می‌توانید به خود آسیب برسانید و اوضاع را خیلی بدتر کنید.

جراحی تعویض مفصل لگن 

اگر همه گزینه‌های دیگر را امتحان کنید و هیچ چیز به دردتان نمی‌خورد، ممکن است تعویض مفصل لگن تنها گزینه شما برای توقف درد مزمن باشد که روزانه احساس می‌کنید. در صورت تغییر شکل مفصل لگن، داشتن تومورهای استخوانی یا شکستگی در آن، ممکن است به شما تعویض شود و تنها راه اصلاح صحیح آن تعویض کامل آن است.

با تشکر از پیشرفت‌های پزشکی، جراحی تعویض مفصل ران به اندازه گذشته مسئله ای سخت نیست. اکثر افراد پس از این نوع عمل در بیمارستان از سه تا پنج روز را در بیمارستان می‌گذرانند و بعد از 3-6 ماه کاملاً عملکردی طبیعی دارند. مطمئناً، سلامتی شما از قبل بهتر است و میزان زمان و تلاشی که برای بهبودی می‌کنید تأثیر زیادی در محل سقوط در آن دامنه بعد از جراحی دارد.

درست مثل هر عمل جراحی، خطرات وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • دررفتگی مفصل ران: این امر ممکن است رخ دهد زیرا باسن‌های تعویضی معمولاً کوچکتر از حد نرمال و طبیعی هستند و باعث می‌شوند هنگام انجام حرکات خاصی، توپ استخوانی راحت تر از سوکت خارج شود.
 • واکنش سو به مفصل ران مصنوعی: گاهی اوقات بدن شما ممکن است به خوبی به مفصل ران مصنوعی پاسخ ندهد و باعث تورم و درد شود. همچنین می‌تواند منجر به تخریب سلول‌ها در استخوان شود و در نتیجه مفصل ران شل شود. برای کمک به این موضوع داروهایی وجود دارد، یا ممکن است پزشک مجبور شود مفصل را جایگزین کند تا درد را تسکین دهد.
 • عفونت: هر جراحی که شامل بریدن در بدن شما باشد، خطر عفونت دارد و تعویض مفصل ران از این قاعده مستثنی نیست.
 • لخته شدن خون: این مورد نیز در اکثر عمل‌ها یک عامل خطر محسوب می‌شود و مطمئناً پزشک از آن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که آن‌ها معمولاً توصیه‌ها یا ملاحظات ویژه ای را برای هر کسی که هر نوع داروی تغییر دهنده خون یا بیماری خونی شناخته شده قبل از جراحی مصرف می‌کند، دارند.
 • رشد استخوان فراتر از استخوان طبیعی: اگرچه نادر است، شما می‌توانید پس از جراحی تعویض مفصل ران این نوع مسئله را تحمل کنید. در این حالت، ممکن است برای اصلاح مشکل مداخله پزشکی بیشتری لازم باشد.

همه این‌ها بسته به شدت درد شما و اینکه آیا می‌تواند با روش های غیرتهاجمی کاهش یابد، گزینه‌های درمانی مناسبی هستند. با این حال، مهم نیست که کدام روش را انتخاب کنید، باید بفهمید که مداخله پزشکی کاملاً ضروری است.

چه زمانی باید به دنبال درمان فوری پزشکی باشید 


اگر شما از هر نوع درمانی، چه از طریق خود تجویز و چه با دستور پزشک، مشغول درمان هستید، ممکن است زمانی پیش بیاید که باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه بیشتر ما دوست داریم در تلاش برای پس انداز و صرفه جویی در هزینه، پزشک خودمان باشیم، شما نمی‌توانید (و نباید) همیشه نیازهای پزشکی خود را برداشته و در دستان خود نگه دارید.

اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، باید در اسرع وقت به دنبال درمان پزشکی بروید:

 • دردی که به سرعت بروز می‌کند یا بسیار شدید است. این درد شامل مواردی است که در حال استراحت هستید
 • زمین می خورید یا در ناحیه ران آسیب می‌بینید که منجر به درد می‌شود (مخصوصاً اگر هنگام زمین خوردن یک صدای خاصی شنیده اید)
 • ناحیه ران شما صحیح به نظر نمی‌رسد (مثل اینکه ممکن است نامناسب باشد) یا خونریزی دارد
 • لگن شما هنگام راه رفتن نمی‌تواند وزن بدن را تحمل کند
 • شما متوجه قرمزی، تورم یا گرما در ناحیه ران می‌شوید زیرا این ممکن است نشانه عفونت باشد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان