کفی طبی خار پاشنه: مزایا و اثرات استفاده از کفی برای خار پاشنه

 1. خانه
 2. /
 3. پاشنه پا
 4. /
 5. کفی طبی خار پاشنه: مزایا و اثرات استفاده از کفی برای خار پاشنه
تاریخ: ۱۲ آبان ۱۴۰۲

درست است که خار پاشنه به چشم دیده نمی‌شود و فقط در عکس رادیوگرافی مشخص می‌شود، اما چون خار پاشنه با درد شدیدی همراه است که حتی ایستادن را غیرقابل تحمل می‌کند، حتماً به راحتی متوجه وجود آن می‌شوید. برای خار پاشنه نیز مانند بسیاری از مشکلات دردناک پا، ارتز و کفی طبی وجود دارد.

استفاده از کفی طبی خار پاشنه، هم برای تسکین درد ناشی از راه رفتن و ایستادن همراه با خار پاشنه، و هم برای پیشگیری از بروز مجدد بعد از درمان کاربرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

بهترین کفی طبی خار پاشنه


بهترین کفی طبی خار پاشنه

اگر به پا استراحت بدهید، خار پاشنه در اکثر موارد خود به خود و به تدریج از بین می‌رود. اما اگر خار پاشنه بعد از گذشت مدتی طولانی از بین نرود، باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

ویژگی‌های بهترین کفی خار پاشنه

یک کفی طبی موثر برای درمان خار پاشنه باید قادر باشد پاشنه را محافظت کرده و یک لایه محافظ را ایجاد کند. بهترین نوع کفی برای خار پاشنه باید در منطقه پاشنه برجسته باشد یا دارای لایه محافظی باشد که پاشنه را در برابر فشار و ضربات مکرر و شدید محافظت کند. همچنین در برخی از کفی‌های طبی، محل قرارگیری پاشنه با عمق بیشتری طراحی شده است؛ این نوع طراحی نیز مناسب است، با این شرط که یک لایه محافظ کافی بین پاشنه و سطح زمین وجود داشته باشد.

کفی‌های معمولی که برای درمان پلانتار فاسیا و درد پاشنه یا رفع خستگی پا استفاده می‌شوند، نیز برای خار پاشنه مناسبند. کفی طبی که به صورت سفارشی و پس از قالب‌گیری از پا تهیه می‌شود، بهترین گزینه برای تسکین درد ناشی از خار پاشنه است. مموری فوم، چوب پنبه، چرم و چوب سدر موادی هستند که برای تهیه یک کفی سفارشی خار پاشنه به کار برده می‌شوند.

پدهای ضربه‌گیر در قسمت پاشنه ضربه‌هایی را که حین راه رفتن به پاشنه و خارهای دردناک پاشنه وارد می‌شود، مجدداً توزیع می‌کند. برای این که کفی بیشترین خاصیت ضربه‌گیری را داشته باشد و کاملاً راحت باشد، هنگام انتخاب کفی دقت کنید که کفی با نوع قوس کف پا همخوانی داشته باشد. کفی مناسب کف پای صاف باید صاف باشد، اما اگر کف پا قوس متوسطی داشته باشد، کفی نیز باید قوس بیشتری داشته باشد.

 

کفی ژله‌ای ـ کفی کامل برای خانم‌ها و آقایان

کفی ژله‌ای ـ کفی کامل برای خانم‌ها و آقایان

کفی ژله‌ای با طراحی لانه زنبوری و وجود ژل سیلیکون در اطراف پاشنه، بهترین گزینه برای تسکین درد خار پاشنه و دیگر مشکلات پاشنه است. کفی ژله‌ای ضربه را جذب می‌کند و از پاشنه و قوس کف پا حمایت می‌کند.

کفی ژله‌ای دارای طراحی ارگونومیک است و قوس کف پای آن به صورت خنثی طراحی شده است تا برای هر نوع گودی کف پایی مناسب باشد. کفی ژله‌ای در دو سایز و با طول کامل عرضه می‌شود و می‌توان آن را کوچک کرد تا برای هر کفشی اندازه شود.

کفی ژله‌ای از ژل سبکی تهیه می‌شود که کف پا را ماساژ می‌دهد تا در طول روز راحت باشید. کفی در اطراف پاشنه یک لایه ژل اضافی سفت‌تر دارد تا خاصیت ضربه‌گیری بیشتری در ناحیه پاشنه و قوس کف پا پیدا کند. کفی ژله‌ای خار پاشنه یک کفی مقاوم و بادوام است، بر اثر استفاده مکرر صاف نمی‌شود و می‌توانید آن را بدون نگرانی از تغییر شکل دادن بشویید.

مزایای کفی ژله‌ای خار پاشنه به شرح زیر است:

 • یک کفی راحت و ساخته شده از ژل سبک و در عین حال مقاوم
 • وجود یک لایه ژل اضافی سخت‌تر در اطراف پاشنه کمک می‌کند تا فشار کمتری به پاشنه وارد شود و در نتیجه درد خار پاشنه کمتر شود.
 • خنثی بودن قوس کفی به این معنا است که این کفی برای اکثر پاها مناسب است.
 • کفی از مواد سبک و قابل تنفس ساخته می‌شود و کف آن بافت‌دار است تا به خوبی داخل کفش قرار بگیرد و سر نخورد.
 • ژل ماساژدهنده خاصیت درمانی دارد و می‌توانید در تمام ساعات روز بدون خسته شدن پا از آن استفاده کنید.
 • کفی قابل شستشو است و شکلش را از دست نمی‌دهد.

 

سوالات متداول 


خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه زائده برجسته و استخوانی کوچکی است که زیر استخوان پاشنه ایجاد می‌شود. خار پاشنه معمولاً جلوی استخوان پاشنه به وجود می‌آید و رو به بیرون به سمت قوس کف پا رشد می‌کند. خار پاشنه از رسوبات کلسیمی تشکیل می‌شود و ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها تشخیص داده نشود.

زمانی که رسوبات کلسیمی رشد می‌کند و نوک‌تیز می‌شود، در بافت‌های چربی نرم پاشنه فرو می‌رود و در نتیجه بیمار دچار درد آزاردهنده‌ای در پاشنه می‌شود. چون هنگام راه رفتن فشار به پاشنه وارد می‌شود، خار پاشنه بیشتر در کف پا فرو می‌رود و به این ترتیب راه رفتن برای بیمار بسیار دردناک می‌شود.

علل ایجاد خار پاشنه چیست؟

التهاب پلانتار فاشیا بدون شک، دلیل اصلی خار پاشنه است و جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد که خار پاشنه در 80 درصد از بیماران مبتلا به التهاب پلانتار فاشیا وجود دارد. برخی پزشکان بر این باورند که خار پاشنه واکنش طبیعی بدن برای محافظت از پلانتار فاشیا و دیگر مشکلات ناشی از آسیب‌دیدگی بافت پا است.

از دیگر عامل‌های خطر خار پاشنه می‌توان به سن، جنسیت، روش راه رفتن، وزن و ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت اشاره کرد. مطالعات نشان داده است که مردان و زنان بالای 40 سال بیشتر مستعد خار پاشنه هستند و به نظر می‌رسد خار پاشنه در میان زنان شایع‌تر باشد.

هر عاملی مانند راه رفتن نامناسب یا اضافه وزن که فشار و تنش بیشتری را به قوس کف پا و پاشنه وارد کند، می‌تواند منجر به ایجاد خار پاشنه شود. صافی کف پا یا زیاد بودن قوس کف پا از جمله مشکلاتی هستند که احتمال ایجاد خار پاشنه را افزایش می‌دهند.

پوشیدن کفش نامناسبی که از پا حمایت نکند، فشار و آسیب بیشتری را به پا وارد می‌کند؛ تلاش بدن برای رفع این آسیب‌دیدگی‌ها منجر به ایجاد خار پاشنه می‌شود.

خار پاشنه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، رسوبات کلسیمی روی استخوان پاشنه ممکن است سال‌ها تشخیص داده نشود؛ خار پاشنه صرفاً زمانی تشخیص داده می‌شود که باعث احساس درد و ناراحتی هنگام راه رفتن بشود.

بیشتر پزشکان به راحتی خار پاشنه را تشخیص می‌دهند، از آنجا که باعث درد شدید و مداوم در نتیجه فروپاشی زائده استخوانی در منطقه پاشنه می‌شود. البته، خار پاشنه معمولاً فقط در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده است و اغلب به طور تصادفی در عکسی که برای بررسی مشکلات دیگر پا اخذ می‌شود، تشخیص داده می‌شود. برخی افراد ممکن است سال‌ها بدون تجربه درد، با وجود خار پاشنه زندگی کنند.

درمان خانگی برای خار پاشنه وجود دارد؟

خبر خوب این است که حدود 90 درصد از بیماران دارای خار پاشنه بدون درمان جراحی بهبود می‌یابند. اگر به پا استراحت بدهید، خار پاشنه معمولاً به مرور زمان از بین می‌رود. در این بین برای تسکین درد خار پاشنه می‌توانید از درمان‌های خانگی زیر کمک بگیرید:

 • ژل آرنیکا: ژل آرنیکا ژل خنک کننده‌ای است که به دلیل خاصیتش در کاهش ورم و التهاب شناخته می‌شود. به علاوه ژل آرنیکا گیرنده‌های درد را مسدود می‌کند.
 • حرکات کششی ملایم کف پا گردش خون را در ناحیه دردناک بهبود می‌دهد و به بدن کمک می‌کند تا فرآورده‌های جانبی خار پاشنه سریع‌تر دفع شود.
 • اگر خار پاشنه دارید، به خصوص اگر کارتان ایجاب می‌کند که تمام روز بایستید یا راه بروید، حتماً ازکفی خار پاشنه و ارتزهای سفارشی استفاده کنید.

خار پاشنه با تاندونیت آشیل تفاوت دارد؟

هرچند خار پاشنه عموماً با التهاب پلانتار فاشیا یا التهاب تاندون آشیل اشتباه گرفته می‌شود و خار پاشنه می‌تواند در اثر فرسایش تاندون آشیل ایجاد شود، اما خار پاشنه ارتباط مستقیمی با التهاب تاندون ندارد. خار پاشنه و التهاب پلانتار فاشیا عارضه‌های مشابهی هستند، وقتی پلانتار فاشیا کشیده می‌شود و تحت فشار قرار می‌گیرد، خار پاشنه ایجاد می‌شود؛ اما التهاب تاندون ناحیه متفاوتی را درگیر می‌کند.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان مشاوره رایگان