فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو: آموزش حرکات کششی مناسب

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو: آموزش حرکات کششی مناسب
تاریخ: ۶ دی ۱۴۰۲

زانوها یکی از مفاصلی هستند که معمولا جراحی تعویض مفصل می‌شوند. تعجب‌آور نیست که با چقدر وزن و فعالیت روزانه ما زانوهای ظریف خود را در معرض دید قرار می‌دهیم. با گذشت زمان، غضروف‌ها فرسوده می‌شوند، تاندون‌ها و رباط‌ها نازک می‌شوند و ممکن است با هر حرکت جزئی استخوان‌ها روی هم خرد شوند.

اگر پزشک شما تعویض مفصل زانو را به عنوان درمانی برای درد زانوی شما توصیه کرده‌است، فیزیوتراپی قبل و بعد از جراحی یکی از بهترین راه‌ها برای حمایت از سلامت زانو در طولانی مدت است. جراحی تعویض مفصل زانو ممکن است ترسناک به نظر برسد و شاید از خود بپرسید که آیا بعد از آن هرگز احساس یکسانی خواهید کرد؟ با این حال، با کمک متخصص و یک برنامه فیزیوتراپی که متناسب با شما باشد، می‌توانید قدرت زانوی خود را بازیابید و به عملکرد طبیعی خود برسید.

متخصصان ما در کلینیک امید پا می‌دانند که درک نقش فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو برای بهبودی شما مهم است. فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود یابید. جدول زمانی برای روند توان‌بخشی پس از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند به شما کمک کند تا دوباره به یک زندگی فعال برگردید. متخصصین فیزیوتراپی در کلینیک امید پا شما را در شرح گام به گام آن‌چه انتظار می‌رود طی 12 هفته بهبودی و بازتوانی بعد از جراحی ارتوپدی خود داشته باشید، راهنمایی می‌کنند..

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی فیزیوتراپی بعد از عمل تعویض مفصل زانو و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید پا با شماره تلفن‌های 0218880180009107803155 تماس حاصل فرمایید.

جراحی شامل چه مواردی است و چرا انجام می‌شود؟ 


جراحی تعویض مفصل زانو، که به عنوان آرتروپلاستی مفصل زانو نیز شناخته می‌شود، روشی است که در بیمارانی که عمدتا از آرتروز رنج می‌برند – بیماری که مکانیسم جذب شوک طبیعی زانو را در بیمار از کار می‌اندازد، انجام می‌شود. این وضعیت در زنان بالای 45 سال که پس از یائسگی مستعد ابتلا به آرتروز هستند، شیوع بیش‌تری دارد. از این رو، این عمل جراحی اغلب در زنان این سنی که به دلیل افزایش درد در زانوها و کاهش تحرک به دلیل همین مشکل، عمل‌کرد و توانایی ادامه زندگی روزمره‌شان محدود شده انجام داده می‌شود. درد مداوم کافی است تا احساس ناتوانی در فرد ایجاد شود و باعث ایجاد انزجار در زندگی شود از این رو جراحی برای تعویض مفصل (اتصال) زانو با یک ماده پلی اتیلن که عملکرد جذب شوک را بازیابی کند انجام می‌شود.

بنابراین قابل درک است که بسیاری از بیماران برای رهایی از دردهای مداوم و فزاینده همراه با عدم توانایی زندگی طبیعی به جراحی روی می‌آورند. اما، بعد از جراحی چه می‌شود؟ مانند اکثر جراحی‌ها، عوارض بی‌شماری از این مورد نیز وجود دارد.

عوارض بعد از جراحی تعویض مفصل زانو 

عوارض بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بیش‌ترین شکایتی که اوایل در بیماران پس از جراحی اتفاق می‌افتد، احساس سفتی مفصل زانو است که به نظر نمی‌رسد از بین برود. این درد ایجاد نمی‌کند، اما تحرک را تا حد زیادی محدود می‌کند. این سختی باعث ناراحتی بیمار می‌شود که احساس می‌کند از این عمل جراحی بهره‌ای نبرده است. پس از جراحی، در مراحل بعدی، ممکن است عوارض بیش‌تری از جمله بی‌ثباتی مفصل زانو که ممکن است منجر به در رفتگی، آسیب‌دیدگی اعصاب منطقه، عفونت‌های ایجاد شده در مواد و غیره شود،  ایجاد شود. گاهی اوقات، ممکن است سطح خاصی از تورم در ناحیه ایجاد شود که منجر به درد بیش‌تر مفاصل شود. بنابراین راه حل این عوارض چیست؟ فیزیوتراپی می‌تواند عوارض شما را بعد از جراحی تعویض مفصل زانو کاهش دهد.

چگونه فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند کمک کند 


چگونه فیزیوتراپی پس از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند کمک کند

اگرچه به نظر کمی متناقض است، اما تمرین زانوی خود در اسرع وقت پس از جراحی (در عرض یک روز) بهتر از استراحت و آرامش به بهبود سریع‌تر کمک می‌کند. بعد از جراحی، ممکن است یک فیزیوتراپیست به اتاق شما مراجعه کند و از شما بخواهد چند تمرین سبک برای بهبود زانوی خود انجام دهید. توصیه می‎شود منتظر یک متخصص باشید تا تکنیک‌های مناسب را به شما نشان دهد تا زخم شما دوباره باز نشود یا زانوی شما دوباره آسیب نبینید.

بعد از مرخص شدن از بیمارستان، ممکن است مجبور شوید که به تنهایی به دنبال فیزیوتراپی بروید. مراجعه به یک فیزیوتراپیست حرفه‌ای به جای این‌ که تلاش کنید پای خود را دراز و خم کنید، بهترین راه برای کمک به خوب شدن زانو است. در دو هفته اول پس از جراحی، هدف شما تمرکز بر مراقبت از زخم، کنترل درد، کاهش تورم و پیشرفت در راه رفتن با وسیله کمکی مانند واکر یا عصا است.

هنگامی که با این سطح از حرکت احساس راحتی کردید، فیزیوتراپ شما روش‌های مختلفی را برای بازیابی ایمن دامنه حرکت، قدرت، تعادل و عمل‌کرد به شما می‌آموزد. شما ممکن است بر روی نشستن، ایستادن، راه رفتن و حتی بالا رفتن از پله‌ها تمرکز کنید تا در حالی که زانوی شما بهبود می‌یابد، فعالیت‌های عادی روزمره خود را انجام دهید. تمرینات تقویت‌کننده می‌توانند به عضلات اطراف زانوی شما کمک کنند تا از مفصل حمایت کنند تا به شما توانایی راه رفتن بدون وسیله کمکی را بدهد.

وقتی می‌توانید با اطمینان خودتان راه بروید، ممکن است فکر کنید فیزیوتراپی کامل است. با این حال، ادامه فیزیوتراپی برای عادت کامل به حالت طبیعی جدید ضروری است.

آموزش تعادل با یک فیزیوتراپیست به زانوی شما کمک می‌کند تا در شرایطی مانند راه رفتن روی زمین ناهموار، پیمایش در مسیرهای پیاده روی لغزنده یا توقف ناگهانی هنگام راه رفتن، به درستی پاسخ دهد. حرکات پیچشی هم‌چنین می‌تواند برای آموزش چرخش و چرخیدن بدن شما بدون درد مفید باشد. تعادل با زانو و حفظ کنترل از دیگر اقدامات فیزیوتراپیست است که می‌تواند به شما در دست‌یابی به آن کمک کند.

سرانجام، فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا عمل‌کردهای زانوی خود را برای فعالیت‌های خاص شغلی که ممکن است انجام دهید، بازگردانید. بالا رفتن از نردبان، حرکات مربوط به ورزش و سایر مهارت‌های شغلی مورد نیاز جسمی ممکن است نیاز به فیزیوتراپی بیش‌تری داشته باشد تا بتواند زانوی جدید شما را از آسیب مصون نگه دارد.

کشش بعد از جراحی زانو 

درست بعد از جراحی، فیزیوتراپیست شما از طریق چند حرکت کششی و حرکتی سبک شروع می‌کند تا بهبود یابید و قدرت خود را به‌دست آورید.

 • ممکن است از شما بخواهد صاف به پشت دراز بکشید و عضلات چهار سر ران را خم کنید تا به عضلات کمک کنید که چگونه حرکات پا را کنترل کنند.
 • سپس، از شما می‌خواهد سعی کنید پای خود را از روی تخت بلند کنید در حالی که آن را تا حد ممکن صاف نگه داشتید.
 • پمپاژ مچ پا راه دیگری برای بازگرداندن حرکت به زانو و جلوگیری از مانع حرکت زخم در بافت اسکار است. چندین بار تکرار این حرکات تا زمانی که عضلات خسته شوند بهترین راه برای آموزش مجدد زانو برای حرکت دوباره است.
 • خم شدن زانو مرحله بعدی در بهبودی زانو است. خم شدن زانو در حالی که صاف روی تخت دراز کشیده‌اید و در حالی که روی صندلی نشسته‌اید به حرکت صحیح زانوی شما هنگام حرکت به مرحله بعدی راه رفتن کمک می‌کند.
 • آهسته راه رفتن در مسافت‌های کوتاه با یک وسیله پشتیبانی، هدف نهایی برای مرحله اول بهبود است.
 • فیزیوتراپیست شما نکاتی را در مورد میزان فشاری که می‌توانید برای تقویت و آسیب نرساندن به زانو هنگام انجام این فعالیت‌ها وارد کنید، ارائه می‌دهد.
 • هنگامی که به کشش‌های فوق تسلط پیدا کردید، فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا از پله بالا روید، تمرینات مقاومتی و خمیدگی‌های پا را انجام دهید. اگر بعد ازانجام هرگونه فعالیتی زانوی شما متورم شد، می‌توانید تورم را با یخ و بالا بردن کنترل کنید.

چگونه فیزیوتراپی می‌تواند قبل از جراحی تعویض مفصل زانو کمک کند 


در حالی که اکثر افراد می‌دانند که فیزیوتراپی برای بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ضروری است، بسیاری از افراد نمی‌دانند که درمان قبل از جراحی می‌تواند مفیدتر باشد. یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند تا زانوی شما قبل از جراحی به موقعیتی قوی و سالم برسد و در نتیجه مدت زمان بهبودی کوتاه‌تر باشد.

یک فیزیوتراپیست هم‌چنین می‌تواند نحوه استفاده از وسایل کمکی پیاده‌روی را به شما نشان دهد، بنابراین شما قبلاً به یکی از آن‌ها عادت کرده‌اید که بعد از جراحی باید به آن اعتماد کنید. آن‌ها حتی ممکن است نکاتی در مورد این‌که چگونه موقعیت خانه شما تا حد امکان بدون خطرباشد ارائه دهند تا پس از بازگشت از بیمارستان در معرض لغزش، و سقوط نباشید. به عنوان مثال، از بین بردن خطرات خطرناک، ایمن‌سازی فرش‌ها و قرار دادن وسایل بسیار مورد استفاده شده در دسترس همه راه‌هایی برای سازماندهی خانه شما برای کارایی آسان‌تر پس از بازگشت از جراحی است.

سایر گزینه‌های سبک زندگی سالم که می‌توانید قبل از جراحی انجام دهید، ترک سیگار و رژیم غذایی سالم و متعادل است. این دو عمل می‌تواند به بدن شما کمک کند تا سریع‌تر بهبود یابید و از سلامت کلی شما پشتیبانی کند.

بهترین حالت این است که فیزیوتراپی قبل از جراحی زانو به قدری موفق است که برای رفع درد زانوی خود نیازی به جراحی ندارید. صرف نظر از این، فیزیوتراپی قبل از رسیدن به مرحله نیاز به جراحی، برای انواع درد زانو توصیه می‌شود. شما مجبور نیستید درد زانو را به عنوان بخشی طبیعی از پیری بپذیرید.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان