درد پاشنه پا به علت بیماری بورسیت پاشنه(التهاب و تورم پشت پاشنه پا)

  1. خانه
  2. /
  3. پا
  4. /
  5. درد پاشنه پا به علت بیماری بورسیت پاشنه(التهاب و تورم پشت پاشنه پا)
تاریخ: ۱۲ آبان ۱۴۰۲

بورسیت پاشنه پا یکی از دلایل اصلی ایجاد درد پاشنه پا به دلیل التهاب بورسیت عروق خلفی پشت پاشنه پا است.

اصطکاک و فشار مکرر که به پشت پاشنه پا وارد شود باعث تحریک و التهاب بورس می‌شود که در نتیجه باعث تورم و درد در قسمت پشت پاشنه می‌شود. علائم این عارضه در راه رفتن در سراشیبی یا هنگام ایستادن بر روی پاشنه بدتر می‌شوند.

بورسیت پاشنه پا اغلب با خارش استخوان پاشنه پا همراه است و معمولاً به عنوان تاندونیت آشیل شناخته می‌شود. این عارضه شایع‌ترین نوع بورسیت پاشنه پا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث می‌شود دچار درد پاشنه پا ناشی از بورسیت شوید؟


بورسیت پاشنه پا یک کیسه نازک حاوی مایعاتی است که باعث ایجاد بالشتک در قسمت پشت پاشنه پا می‌شود. این بخش از اصطحکاک تاندون آشیل با استخوان زیرین آن جلوگیری می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا هنگام حرکت پا به سمت بالا و پایین، بتوانید تاندون را صاف نگه دارید.

هر چیزی که باعث فشار یا اصطکاک بر روی بورس خلفی شود، می‌تواند باعث ملتهب شدن آن شود و منجر به بورسیت پاشنه پا و درد آن شود. شایع‌ترین علل بورسیت پاشنه پا عبارتند از:

فعالیت و ورزش بیش از حد

چه عواملی باعث می‌شود دچار درد پاشنه پا ناشی از بورسیت شوید

فعالیت‌های مکرر و تکراری مانند پریدن و دویدن، به ویژه در سربالایی‌ها، می‌تواند باعث تحریک بورسیت شود که منجر به میکرو تروما و بورسیت می‌شوند. افزایش ناگهانی شدت ورزش یا گرم نکردن کافی قبل از ورزش خطر ابتلا به بورسیت و درد پاشنه پا را افزایش می‌دهد.

پوشیدن کفش پاشنه بلند

افرادی که به طور مرتب از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند، با خطر بیشتری برای ابتلا به بورسیت پاشنه مواجه هستند. این موضوع به دلیل این است که استفاده طولانی مدت از کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند منجر به کوتاه شدن عضلات ساق و تنش تاندون آشیل شود.

زمانی که شما از کفش‌های صاف یا پابرهنه استفاده می‌کنید، فشار بیش از حدی بر روی تاندون آشیل وارد می‌شود که ممکن است منجر به فشار غیرطبیعی بر بورس خلفی شود و در نهایت باعث التهاب آن شود.

پوشیدن کفش‌های مناسب

پوشیدن کفش‌های نامناسب یا محکم که به قسمت پشت پاشنه پا فشار وارد می‌کند می‌تواند باعث تحریک بورس شود. این یکی از شایع‌ترین دلایل بورسیت پاشنه پا است.

گرفتن عضلات

گرفتگی عضلات ساق پا می‌تواند منجر به افزایش تنش در تاندون آشیل شود. این اصطکاک روی بورس خلفی قرار می‌گیرد و می‌تواند باعث التهاب آن شود. عدم انجام حرکات کششی قبل از انجام ورزش باعث افزایش خطر بورسیت معکوس می‌شود.

ناهنجاری هاگلوند

چه عواملی باعث می‌شود دچار درد پاشنه پا ناشی از بورسیت شوید؟

در این حالت یک توده استخوانی در پاسخ به اصطکاک وارد آمده در پشت پاشنه پا شکل می‌گیرد. برجستگی استخوانی که روی بورس شکل می‌گیرد منجر به بورسیت پشت پاشنه پا می‌شود.

مشکلات حاد

درد بورسیت پاشنه پا با برخی بیماری‌ها از جمله نقرس همراه است و همچنین با آرتروز و فیبرومیالژیا ارتباط دارد.

آسیب

ضربه ناگهانی وارد شده به پاشنه پا مانند افتادن یا لگد زدن می‌تواند منجر به التهاب بورس خلفی شود.

علائم بورسیت پاشنه پا


علائم بورسیت پاشنه پا به تدریج و با گذشت زمان به وجود می‌آید و به تدریج بدتر می‌شد، مگر اینکه آسیب خاصی دیده شود که در این صورت آن‌ها به سرعت تمایل به پیشرفت دارند. علائم شایع بورسیت پاشنه پا شامل موارد زیر است:

درد پاشنه و حساسیت آن

علائم بورسیت پاشنه پا

علائم اصلی بورسیت پاشنه پا شامل درد و حساسیت در قسمت پشت پاشنه است. در صورت وجود فشار در ناحیه پشت پاشنه، پاشنه پا بدتر می‌شود و در نتیجه، پوشیدن کفش اغلب ناراحت کننده است.

فعالیت‌هایی که بیشترین میزان درد را ایجاد می‌کنند عبارتند از: پیاده روی یا دویدن در سراشیبی و ایستادن بر روی پاشنه پا.

تورم

ممکن است به دلیل التهاب بورس متوجه اندکی تورم در قسمت بالای پشت پاشنه پا شوید.

گرفتگی مچ پا

در برخی موارد بورسیت پاشنه پا، مفصل مچ پا کمی دچار گرفتگی می‌شود. این معمولاً به دلیل ترکیبی از سفتی عضلات ساق و تاندون آشیل، التهاب و عدم استفاده از پا به صورت عادی است. در نتیجه ممکن است پای شما به راحتی یا به طور کامل نتواند حرکت کند.

چگونه می‌توانید بورسیت پاشنه پا را درمان کنید؟


به نظر می‌رسد درمان بورسیت باعث کاهش درد و تورم و همچنین فشار روی بورس می‌شود و می‌تواند به چهار مرحله تقسیم شود:

  • فاز 1: به دنبال درمان درد و التهاب است
  • فاز 2: به نظر می‌رسد دامنه حرکتی و قدرتی مچ پا در این مرحله به حالت قبل بازگردد.
  • فاز 3: به نظر می‌رسد بتوانید عملکرد سابق خود را مجددا بدست بیاورید و به فعالیت‌هایی که دوست دارید بپردازید.
  • فاز 4: به نظر می‌رسد از عود مجدد بورسیت پاشنه پا جلوگیری می‌کند.

در بین فازهای مختلف همپوشانی وجود خواهد داشت و برخی از این مراحل درمانی در طی بیش از یک مرحله مفید هستند. به طور کلی، بهترین روش‌های درمانی برای بورسیت پاشنه پا عبارتند از:

استراحت

چگونه می‌توانید بورسیت پاشنه پا را درمان کنید؟

تا زمانی که التهاب در بورس پاشنه برطرف نشود، استراحت و اجتناب از فعالیت‌های تحریک‌کننده مانند دویدن یا ورزش ضروری است. بهتر است به مدت چند هفته از هرگونه فعالیتی که می‌تواند علائم شما را تشدید کند، خودداری کنید. اگر به سرعت به فعالیت‌های قبلی خود بازگردید، درد و التهاب در پاشنه پا ممکن است دوباره بروز یابد.

با این حال، این بدان معنا نیست که باید به طور کامل استراحت کنید. می‌توانید فعالیت‌های مختلفی مانند شنا یا دوچرخه‌سواری و ورزش‌های ملایم مچ پا را امتحان کنید، به شرطی که سلامتی خود و عضلاتتان را در وضعیت مناسب نگه دارید و در عین حال بورسیت را تشدید نکنید.

کمپرس یخ

گذاشتن یخ به طور مرتب بر روی پشت پاشنه یک درمان عالی برای بورسیت پاشنه پا است که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند و باید چندین بار در روز استفاده شود.

دارو درمانی

به نظر می‌رسد مصرف مسکن و یا داروهای ضد التهاب برای رفع علائم شما مفید باشد. همیشه قبل از مصرف هرگونه دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

ارتوتیک

چگونه می‌توانید بورسیت پاشنه پا را درمان کنید؟

اگر در عضلات ساق پا و تاندون آشیل خود احساس گرفتگی می‌کنید، پوشیدن کفی طبی در کفش شما می‌تواند مفید باشد. این یک کفی ساده است که از ژل ساخته شده و باعث می‌شود پاشنه پا کمی بالا بیاید تا تنش وارد شده روی تاندون آشیل کاهش یابد.

در بیشتر موارد، بعد از چند هفته انجام تمرینات ورزشی به طور منظم، دیگر نیازی به پوشیدن کفی طبی نیست. این کفی باید در هر دو کفش پوشیده شود تا تفاوتی در طول پا ایجاد نشود که منجر به کمردرد و زانو شود.

تزریق

پزشک شما ممکن است توصیه کند که از تزریق کورتیکواستروئید به بورسیت پاشنه پا استفاده کنید. این امر شامل تزریق محلول استروئید و بی حس کننده موضعی به بورس است تا به کاهش درد و التهاب پاشنه پا کمک کند.

لازم است که تا 3 روز پس از تزریق زیاد به پا فشار نیاورید. زیرا می‌تواند به طور موقت تاندون آشیل را تضعیف کند و باعث پاره شدن آن شود. می‌توانید اطلاعات بیشتری را در مورد نحوه تزریق استروئید در سایت ما کسب کنید.

کفش راحتی بپوشید

کفش های راحتی بپوشید که در ناحیه پشت پاشنه اصطحکاک نداشته باشند و فشار بیشتری به بورس وارد نکنند. ممکن است پوشیدن کفش با کمی پاشنه کمک کند تا تنش تاندون آشیل کاهش یابد، اما به یاد داشته باشید که برای کاهش هرگونه گرفتگی، کشش ساق پای خود را کاهش دهید.

پوشیدن کفش مناسب در مرحله 1 درمان به کاهش درد کمک می‌کند و همچنین در مرحله 4 به کاهش خطر عود مجدد این عارضه کمک می‌کند.

جراحی

بسیار بعید به نظر می‌رسد که برای درمان بورسیت پاشنه پا نیاز به عمل جراحی داشته باشید، اما اگر علائم بیماری با سایر روش‌های درمانی برطرف نشد یا مشکلات ثانویه مانند اسپورهای استخوانی وجود داشت، ممکن است جراحی توصیه شود.

عمل جراحی شامل از بین بردن بورسیت عروق خلفی (معروف به بورسکتومی) و تراشیدن هر گونه ضایعه‌ای از روی استخوان زیرین است.

کشش ساق پا

چگونه می‌توانید بورسیت پاشنه پا را درمان کنید؟

کشش ماهیچه‌های گوساله و تاندون آشیل به شما کمک می‌کند تا فشار از بورس خلفی برداشته شود و یک بخش حیاتی از درمان بورسیت پاشنه در فازهای 2 – 4 برای کمک به بازگرداندن حرکت و عملکرد و همچنین کاهش احتمال عود بورسیت پاشنه پا است.

هر یک از دو عضله ساق پا، گاستروکنمیوس و سولئوس، باید به طور جداگانه کشیده شوند تا از بهبودی کامل آنها اطمینان حاصل شود. هر کدام از این کشش‌ها باید حدود سی ثانیه نگه داشته شوند و تکرار شوند تا زمان کافی به عضلات برای کشش اختصاص داده شود.

تمرینات تقویتی

تمرینات تقویت کننده عضله ساق و مچ پا به بازگرداندن عملکرد و کاهش احتمال عود مجدد بورسیت پاشنه پا کمک می‌کند و به تسریع عملکرد فازهای 3 و 4 بورسیت کمک می‌کند.

ورزش‌های قدرتی نباید تا زمانی که درد به طور کامل کنترل شده و دامنه کامل حرکات مچ پا ترمیم شده، شروع شود. لازم است که به آرامی با تعداد کم تمرینات قدرتی سبک را شروع کنید تا علائم شما تشدید نشوند.

برای انجام طیف گسترده‌ای از تمرین‌های مناسب و راهنمایی در مورد پیشرفت آنها به بخش تمرینات تقویت کننده مراجعه کنید.

بازگشت به فعالیت‌ها

در فاز 3 درمان بورسیت پاشنه پا به نظر می‌رسد که بتوانید مجددا به عملکرد کامل قبلی خود برگردید. هنگام بازگشت به فعالیت‌های ورزشی خود مهم است که صبر کنید تا هرگونه درد و تورمی به طور کامل برطرف شود، که ممکن است تا چند هفته طول بکشد. اگر خیلی سریع این رویه را شروع کنید و قبل از اینکه بورس به طور کامل بهبود یابد، به فعالیت‌های خود بازگردید، به احتمال زیاد باعث بروز علائم بیماری می‌شوید و مجدداً این درد را خواهید داشت.

با ورزش کردن در دوره‌های کوتاه‌تر، یا مسافت‌های کوتاه تر از حد معمول شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از ورزش گرم کرده و پس از آن بدن خود را سرد می‌کنید. به طور کلی، برای بازگشت مجدد به فعالیت‌های سابق خود عجله نکنید. یک قانون خوب در این مورد قانون 10٪ است که هر هفته سطح فعالیت شما را بیش از 10٪ افزایش می‌دهد، خواه در مورد مسافت یا زمان تمرینات ورزشی شما باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا بهبود یابد؟


چه مدت طول می‌کشد تا بورسیت پشت پاشنه پا بهبود یابد؟ بهترین راه برای بهبودی کامل بورسیت پشت پا، کنترل درد و التهاب است. سپس می‌توانید به تدریج شروع به انجام تمرینات کششی و تقویتی بپردازید و آن‌ها را به طور مناسب تقویت کنید.

بازگشت به ورزش نباید با عجله انجام شود بلکه باید به آرامی انجام شود و به تدریج با ادامه دادن فعالیت‌ها پیشرفت کنید. اگر این کار را انجام دهید، باید طی حدود سه ماه به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

سایر علل بورسیت پاشنه پا


بورسیت پاشنه پا تنها علت درد در پشت پاشنه نیست. سایر دلایل شایع آن شامل تاندونیت آشیل و ناهنجاری هاگلوند است.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان