تاثیر رفلکسولوژی کف پا (foot reflexology) بر سلامت بدن

 1. خانه
 2. /
 3. پا
 4. /
 5. تاثیر رفلکسولوژی کف پا (foot reflexology) بر سلامت بدن
تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

اگر در نظر دارید نسبت به یک درمان رفلکسولوژی اقدام کنید، ممکن است سؤال‌های زیادی در ذهن شما به وجود بیاید. رفلکسولوژی دقیقاً چیست؟ فواید آن چیست؟ و آیا این روش درمانی فقط یک نام دیگر برای ماساژ پا است؟

چیزهای زیادی برای بررسی وجود دارد، اما این مقاله اصول و مبانی آنچه که شما باید درباره رفلکسولوژی بدانید را شامل می‌شود.

رفلکسولوژی نوعی کار بر روی بدن است که شامل اعمال فشار به دست و پا برای ایجاد تغییر در درد و سایر مزایا در نقاط دیگر بدن است. اگرچه از رفلکسولوژی برای هر مشکلی نباید به عنوان تنها روش درمانی استفاده شود، اما می‌تواند یک روش درمانی آرامش بخش برای پاهای شما و حتی برای بدن کامل شما باشد. فقط حتماً یک رفلکسولوژیست آموزش دیده پیدا کنید و با پزشک خود چک کنید تا ببینید آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

پزشکان ما در کلینیک چند تخصصی پا (پدورتیک) امید ابتدا با استفاده از معاینات دقیق و تصویربرداری‌های لازم به بررسی علت بیماری می پردازند. سپس با ارائه برنامه درمانی اثر بخش و پیشرفته با رویکرد پلکانی یعنی شروع درمان با روش‌های درمانی ساده مانند ورزش و فیزیوتراپی و انواع روش های ماساژ مانند رفلکسولوژی کف پا درمان بیمار را آغاز می کنند. در صورت لزوم متدهای پیشرفته مانند انواع تزریق‌ها ازجمله اوزون، استروئید و PRP برای بیمار تجویز خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

رفلکسولوژی چگونه کار می‌کند؟


نظریه اساسی در مورد رفلکسولوژی این است که نقاط مشخصی یا “نواحی رفلکس” روی پاها و دست‌ها وجود دارد که از طریق کانال‌های انرژی در بدن انرژی را به ارگان های خاص و قسمت های مختلف بدن منتقل می‌کنند.

به شخصی که در مناطق رفلكس فشار بکار می‌برد، رفلكسولوژيست گفته مي‌شود كه موانع انرژي را برطرف كرده و سلامتی را در آن ناحيه بدن افزایش می‌دهد.

به گفته رفلکسولوژیست‌ها، فشار بر روی نقاط رفلکس همچنین به تعادل سیستم عصبی کمک می‌کند و باعث آزاد شدن اندورفین‌ها می‌شود که به کاهش درد و استرس کمک می‌کند.

مزایای استفاده از رفلکسولوژی پا


 به این فکر کنید که هر روز چقدر استرس به شما وارد می‌شود. هیچ بخشی از بدن بیش از پاهای شما مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ایستادن، دویدن، پریدن- پاهای ما همه این کارها را می‌کنند! رفلکسولوژیست‌ها بر این باورند که سلامت کلی بدن از پاهای شما شروع می‌شود و به سمت بالا حرکت می‌کند. مزایای استفاده از ماساژ پا بی پایان است- لازم به ذکر نیست که این روش چقدر خوب است! اگرچه هیچ “واقعیت سختی” برای اثبات آنچه ماساژ پا واقعاً می‌تواند انجام دهد وجود ندارد، اما پزشکان و بیماران ادعا می‌کنند که رفلکسولوژی می‌تواند:

 • سرماخوردگی/ بیماری‌های جزئی را درمان کنید
 • پیشگیری و درمان بیماری‌ها
 • انرژی را افزایش دهد
 • استرس، درد و اضطراب را تسکین دهید
 • گردش خون و لنف را بهبود ببخشد
 • از آسیب دیدن جلوگیری کند
 • درد ناشی از بیماری ام.اس و شیمی درمانی را تسکین دهد
 • تحریک فعالیت اندام‌های داخلی
 • با موفقیت اختلالات عملکردی کبد، یبوست، IBS، سردردهای مزمن و حساسیت‌های پوستی را درمان کند

علاوه بر این، برخی گزارش داده اند که رفلکسولوژی به آنها کمک کرده است تا:

 • سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنند
 • از سرماخوردگی و عفونت‌های باکتریایی خودداری کنید
 • مشکلات سینوس را رفع کنید
 • مشکلات کمر بهبود می‌یابند
 • عدم تعادل هورمونی را اصلاح کنید
 • باروری را افزایش می‌دهد
 • هضم را بهبود می‌بخشد
 • درد آرتروز را کاهش می‌دهد
 • مشکلات عصبی و بی حسی ناشی از داروهای سرطانی را درمان می‌کند (نوروپاتی محیطی)

این مزایا صرفاً جسمی نیستند. یک ماساژ پای مناسب همچنین می‌تواند وضعیت روحی شما را بهبود بخشد. بیشتر کسانی که به دنبال یک رفلکسولوژیست هستند، به دنبال آرامش و تسکین استرس هستند. با استرس کمتری در زندگی روبرو بوده و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

نقاط رفلکسولوژی


نقاط رفلکسولوژی

تقریباً در تمام نواحی بدن نقطه رفلکسولوژی مربوط به پا وجود دارد.

چهار قسمت رفلکسولوژی اساسی در کف پا وجود دارد. ناحیه “سر و گردن” هر پنج انگشت شامل این قسمت‌ها می‌شود. در این منطقه نقاطی متناسب با سینوس‌ها، چشم‌ها، گوش‌ها و غیره پیدا خواهید کرد.

“ستون فقرات” كه با قسمت داخلی هر پا مرتبط است، در جایی قرار دارد كه انگشتان پا به قسمت بدنه پای شما متصل می‌شوند. این مهمترین منطقه رفلکسولوژی است که می‌توانید از آن به عنوان بزرگراهی برای ارتباط بین مغز و اعصاب، استخوان‌ها و ماهیچه‌های خود استفاده کنید.

“ناحیه سینه” در اطراف توپی پا قرار دارد. این ناحیه به طور کلی یک رنگ تیره تر از وسط پا دارد و با ریه‌ها، شانه‌ها و غیره در ارتباط است.

“خط کمر” در هر جایی که پایتان پهن تر می‌شود، قرار دارد. این بخش با معده، کبد، روده و غیره ارتباط دارد و به طور کلی از یک رنگ روشنتر برخوردار است.

“ناحیه لگن” نیز در پاشنه قرار دارد. به طور معمول دارای رنگ تیره‌ای مانند ناحیه قفسه سینه در پا است. این ناحیه از پا مرتبط با پاها و باسن است.

نمودار تنوع رفلکسولوژی پا


نقشه‌ای از کل بدن خود را که بر روی پای شما طراحی شده تصور کنید که در واقع یک نمودار یا نقشه بازتابی در پا است. هر بخش از بدن در قسمت مشخصی از یک یا هر دو پا نمایان است. کشیدن بدن بر روی پای شما ساده نیست، چراکه به عنوان مثال اندازه، موقعیت و مقیاس تغییر می‌کند. سینوس‌ها به نوک هر یک از انگشتان پا وصل شده و زانو با بخشی از مرز بیرونی کف پا مرتبط است. یک نمودار رفلکسولوژی پا ممکن است کمی متفاوت از دیگری باشد- نسخه‌های بیشماری از نقشه‌های رفلکسولوژی پا در آنجا وجود دارد. همه آنها دارای نقاطی مشابه اعضای بدن خواهند بود اما ممكن است بعضي از این مناطق شامل جزئیات بيشتری باشند.

هر جلسه رفلکسولوژی چگونه است؟


یک درمان معمولی 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و با تکمیل کردن فرم تاریخچه سلامتی و مشاوره در مورد سلامتی و سبک زندگی شما شروع می‌شود. رفلکسولوژیست از این اطلاعات برای شخصی سازی درمان شما استفاده می‌کند.

از شما خواسته می‌شود كه کفش‌و جوراب خود را در بیاوریدو راحت روی صندلی تخت یا روی میز ماساژ بنشینید. رفلکسولوژیست پاها را ارزیابی می‌کند و نقاط مختلفی را برای شناسایی نواحی حساسیت یا تنش تحریک می‌کند.

از حرکات سریع و ماساژ برای گرم کردن دست و پا استفاده می‌شود. سپس فشار انگشتان یا انگشت شست روی پا با استفاده از تکنیک‌های رفلکسولوژی اعمال می‌شود. ممکن است از لوسیون یا روغن نیز استفاده شود و همچنین رفلکسولوژیست می‌تواند از ابزارهایی مانند توپ، برس و … استفاده کند.

تفاوت رفلکسولوژی با ماساژ پا


در حالی که ماساژ پا ممکن است همانند یک درمان رفلکسولوژی احساس شود، اما رفلکسولوژیست در مناطقی کار خواهد کرد تا پاسخ درمانی در اندام‌های مربوطه را ارتقا بخشد.

یک متخصص ماساژ درمانی که ماساژ پا می‌دهد برای بهبود گردش خون، تسکین درد و التیام صدمه و یا القاء آرامش کلی باعث تحریک عضلات و سایر بافت‌های نرم می‌شود.

رفلکسولوژی چگونه احساس می‌شود؟


رفلکسولوژی چگونه احساس می‌شود

در اکثر موارد رفلکسولوژی بسیار آرامش بخش است.

رفلکسولوژی نباید دردناک باشد. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، حتماً به رفلکسولوژیست خود بگویید. او باید در منطقه راحتی شما کار کند. بعضی از مناطق ممکن است حساس یا دردناک باشند و رفلکسولوژیست ممکن است وقت اضافی را در این نقاط بگذراند. درد باید با فشار کاهش یابد.

اگر قلقلکی هستید، نگران نباشید. رفلکسولوژیست فشار محکمی را روی پاها اعمال می‌کند.

رفلکسولوژی پا و دیابت


دیابت جریان خون به پاها را محدود می‌کند که می‌تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله بی حسی، سوزن سوزن شدن، تماس با کالوس و زخم پا شود. بسیاری از دیابتی‌ها قادر به یافتن رهایی از این علائم نیستند. رفلکسولوژی می‌تواند به بهبود گردش خون و کاهش خطر نوروپاتی کمک کند. بعضی از بیماران در طی یک جلسه آنقدر احساس آرامش دارند که قند خونشان پایین می‌آید. علاوه بر این، یک ماساژ مناسب پا به نگه داشتن اندام‌های حیاتی شما در شرایط مناسب کمک می‌کند. حتما بعد از هر جلسه مقدار زیادی آب بنوشید!

متأسفانه، همه کاندیدای مناسبی برای ماساژ پا نیستند. اگر از مشکلاتی مانند پای ورزشکار، زگیل‌های پلانتار یا پوکی استخوان رنج می‌برید، باید از رفلکسولوژی پا خودداری کنید.

پس از رفلکسولوژی چه احساسی خواهم داشت؟


بیشتر افراد بعد از یک جلسه رفلکسولوژی احساس آرامش و بهبود می‌کنند. بعضی اوقات بعضی از افراد احساس حالت تهوع، خواب آلودگی و نوسانات خلقی شکایت می‌کنند.

موارد مهمی که باید به خاطر بسپارید شامل موارد زیر است:

 • حداقل یک ساعت بعد از ماساژ برای غذا خوردن صبر کنید.
 • اگر باردار هستید، رفلکسولوژی نکنید. به جای آن، ماساژ قبل از زایمان را امتحان کنید.
 • به دنبال جلسه رفلکسولوژی آب بنوشید تا سموم و اسید لاکتیک ایجاد شده در طول ماساژ از بین برود.
 • در صورت بروز مشکلات پا، آسیب دیدگی یا بیماری‌های عروقی خونی مرتبط با لخته یا واریس، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی و احتیاط جانبی


حتماً تاریخچه سلامتی کامل و دقیق خود را به رفلکسولوژیست بدهید. ایده خوبی است که همیشه قبل از هر کار جدیدی از جمله رفلکسولوژی، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر زخم پا، آسیب دیدگی جدید، زخم‌های پا یا مچ پا، نقرس یا یک بیماری قلبی عروقی دارید، رفلکسولوژی ممکن است بی خطر نباشد.

رفلکسولوژی همچنین ممکن است برای مبتلایان به دیابت، استئوآرتریت (تحت تأثیر مچ پا یا پا)، مشکلات گردش خون، عفونت‌های فعال، سنگ کیسه صفرا، سنگ کلیه یا انواع خاصی از سرطان‌ها مناسب نباشد. زنان باردار باید از رفلکسولوژی خودداری کنند.

هزینه ماساژ رفلکسولوژی چقدر است؟


مشابه هر نوع ماساژ درمانی دیگری، قیمت‌های رفلکسولوژی از کلینیکی به کلینیک دیگر متفاوت خواهد بود. با این حال، قیمت گذاری آن معمولاً شبیه ماساژ سنتی است.

مقالات مرتبط

عوارض ایستادن طولانی مدت

عوارض ایستادن طولانی مدت

شغل بسیاری از افراد ایجاب می‌کند که فرد در طول روز ساعات زیادی سر پا بایستد. ایستادن طولانی‌مدت یکی از…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان