آتروفی عضلانی: علت و درمان هدر رفتن عضله با دارو، فیزیوتراپی و …

آتروفی عضلانی می‌تواند تاثیر نامطلوبی روی تحرک شما داشته باشد. بعضی از مشکلات زمینه‌ای یا بیماری‌ها می‌توانند توده عضلانی را کاهش دهند و باعث آتروفی عضلانی شوند. یکی از دلایل عمده آتروفی عضلانی عدم حرکت یا فعالیت بدنی است. عمدتاً افرادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که به دلیل آسیب یا بیماری مجبورند که در بستر بیماری بخوابند. بنابراین، ممکن است حرکت بازو یا پا برای آنها دشوار باشد. عدم استفاده از عضلات بازوها یا پاها می‌تواند منجر به این وضعیت‌ شود. یکی از نشانه‌های رایج که نشان دهنده آتروفی عضلانی است عضلات بازو یا پا آسیب دیده کوچکتر به نظر می‌رسد. اما طول آن به همین شکل باقی می‌ماند.

سبک زندگی بی‌تحرک یا آسیب جدی به اعصاب که تامین کننده فیبر عضلانی می‌تواند منجر به این وضعیت شود. هنگامی که شما متوجه علائم شدید, بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند بلافاصله مشکل را تشخیص دهد. گاهی اوقات می‌توان روند آتروفی عضلانی را معکوس کرد. بنابراین، شما برای دریافت یک برنامه درمانی مناسب نیاز به مشاوره پزشکی دارید. با انجام توصیه‌های پزشکی می‌توانید تحرک را در زندگی خود را به حالت قبل برگردانید. اگر می‌خواهید به طور مفصل در مورد این مشکل و روش‌های احتمالی برای جلوگیری از آن بیشتر بدانید در این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از درمان‌های تخصصی در کلینیک امید، فیزیوتراپی می‌باشد که توسط متخصصین باتجربه انجام می‌شود. فیزیوتراپی برای بیماران آتروفی عضلانی شامل حرکات ورزشی و استفاده از مدالیته‌های سرد و گرم و الکتروتراپی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان آتروفی عضلانی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید پا با شماره تلفن‌های 02188801800 – 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

علل 


علل متعددی برای آتروفی عضلانی وجود دارد.

 • سوء تغذیه: سوء تغذیه شدید و کمبود مواد مغذی و پروتئین می‌تواند باعث پیشروی آتروفی عضلانی شود. زیرا مواد مغذی و پروتئین‌ها برای تکامل و عملکرد طبیعی عضلانی لازم است. این عدم تغذیه کافی می‌تواند در نتیجه بیماری‌های جدی رخ دهد و همچنین ممکن است با داروهای قوی مانند برخی داروهای ضد سرطان همراه باشد.
 • بیماری عصبی: اگر وضعیت عصبی مانند نوروپاتی، فلج مغزی، سکته مغزی، یا بیماری نخاعی داشته باشید، ممکن است شما در صورت، بازوها، یا پاها ضعف عضلانی را داشته باشد. هنگامی که از عضلات خود استفاده نمی‌کنید، عدم تحرک و ورزش ممکن است باعث نازک‌تر شدن آن‌ها شود. همچنین این نازک شدن ممکن است باعث از دست دادن قدرت عضلات شما بیش از آنچه که ناشی از مشکلات عصبی است بشود.
 • بیماری طولانی مدت / بستری شدن در بیمارستان: اگر شما به دلیل بیماری طولانی از عفونت، سرطان، و یا یک بیماری دیگر نیاز به بستری شدن طولانی در بخش مراقبت‌های ویژه دارید، کاهش تحرک و عدم تغذیه مناسب شما ممکن است موجب آتروفی عضلانی شود.
 • مشکلات بلعیدن: مشکلات بلعیدن و خستگی با خوردن تداخل دارد. حتی با بهترین تلاش‌ها برای ارائه تغذیه مناسب در بیمارستان، افرادی که در بلعیدن مشکل دارند وزن خود را از دست می‌دهند.

علائم آتروفی عضلانی 


با توجه به مشکلات زمینه‌ای در مورد سلامتی، علائم ممکن است متفاوت باشند. بنابراین، شما نیاز دارید توجه بیشتری به بدن خود بکنید. علائم مکرر هدر رفتن عضلات شامل سیستم‌های دیگر بدن است. شما ممکن است ضعف ناشی از توده عضلانی کوچک شده را مشاهده کنید. به غیر از این، ممکن است شما نشانه‌های دیگری مانند:

 • نازک شدن عضلات
 • مشکلات تعادل
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن حافظه
 • خستگی
 • درد عضلانی
 • احتمال سقوط
 • دشواری در بلع
 • احساس سوزش
 • بی‌حسی در پاها یا بازوها
 • از دست دادن هماهنگی عضلانی
 • ضعف اندام‌ها
 • ضعف اندام‌های صورت
 • ضعف حرکتی فزاینده
 • مشکلات بینایی
 • افسردگی

تشخیص آتروفی عضلانی


هدر رفتن ماهیچه نیاز به تشخیص دقیق دارد. بنابراین، شما باید با دکتر خود بلافاصله مشورت کنید. پزشک معاینه بالینی بیماران را انجام می‌دهد. چندین آزمایش می‌توانند این تشخیص را تأیید کنند. همچنین به شناسایی علت زمینه‌ای کمک می‌کنند. آزمایش‌های زیر می‌توانند موضوع را با دقت تشخیص دهند:

تست‌های پرتوشناسی 

آزمایش‌های تصویربرداری پرتوشناسی می‌تواند مشکل هدر رفتن ماهیچه را تأیید کند. آزمایش‌های تصویربرداری مانند سی‌ تی اسکن، ام آر آی، اشعه ایکس می‌تواند تصویر واضحی از منطقه آسیب دیده در اختیار پزشک شما قرار دهد. همچنین به تشخیص ناهنجاری‌های ستون فقرات که منجر به آتروفی شده است نیز کمک می‌کند.

یکی دیگر از روش‌های موثر اسکن (توموگرافی انتشار پوزیترون) است. اسکن توموگرافی ظرفیت عملکرد عضله آسیب دیده را مشخص می‌کند. اسکن DXA استخوان یکی دیگر از آزمایش‌های تشخیصی است که با استفاده از اشعه ایکس دوبل سنجش تراکم استخوان را از لحاظ تراکم مواد معدنی استخوان به طور صحیح اندازه گیری می‌کند. سطوح کاهش یافته نشان دهنده هدر رفتن عضلات اسکلتی است.

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است آزمایش خون معمولی برای شما تجویز کند تا وضعیت جسمی شما را بداند. آزمایش‌ خون نیز می‌تواند وجود مشکل هدر رفتن عضلانی را تأیید کند. بنابراین، دکتر شما می‌تواند از طریق این آزمایش‌ها اطلاعات دقیقی دریافت کند.

الکترومیوگرافی و هدایت اعصاب

الکترومیوگرافی و هدایت اعصاب برای تشخیص آتروفی عضلانی

الکترومیوگرافی چیزی جز مطالعه برای درک فعالیت الکتریکی عضلات نیست. این آزمایش کمک می‌کند تا به درک مشکلات سیگنال‌های عضلانی را متوجه شویم. بررسی و مشاهده آزمایش هدایت اعصاب به پزشک شما کمک خواهد کرد تا محل دقیق مشکل را پیدا کند.

بیوپسی

دکتر شما دستور بیوپسی عضله یا اعصاب را می‌دهد. اینکار به پزشک کمک می‌کند تا دلیل واقعی که باعث این مسئله شده است را تشخیص دهد.

درمان آتروفی عضلانی


هیچ درمان پزشکی برای برطرف کردن کامل مشکل آتروفی عضله نوروژنیک در دسترس نیست. برای کاهش عوارض جانبی علائم می‌توانید به درمان آن بپردازید. بنابراین، هدف از درمان این است که اثرات نامطلوب آن را کاهش دهید و شما احساس آرامش بیشتری داشته باشید. با درمان مناسب می‌توانید روند آتروفی عضلات را معکوس کنید. روش‌های درمانی زیر می‌تواند به شما کمک کند تا تحرک خود را دوباره به دست آورید.

دارو برای آتروفی عضلانی

دارو برای درمان آتروفی عضلانی

داروهای رایج ممکن است شامل داروهای مسکن باشد. داروهای دیگر ممکن است شامل ویتامین‌های مختلف ضروری برای عضلات است که به راه رفتن، حفظ قدرت بدن و بهبود سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

تغذیه کافی

با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی مناسب شما اطمینان حاصل می‌کنید که تمام مواد مورد نیاز بدن خود را دریافت خواهید کرد. تغذیه لازم از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می‌کند. بنابراین، با تغذیه مناسب، می‌توانید اندازه و شکل عضلات خود را بازیابید.
شاخص‌ها نه تنها از آتروفی جلوگیری می‌کنند، بلکه سایر مشکلات سلامتی را نیز کاهش می‌دهند. وقتی مدت طولانی در رختخواب می‌مانید، ممکن است زخم بستر بگیرید این نتیجه فشار طولانی مدت بر یک قسمت خاص از بدن شما است. این فعالیت‌ها می‌توانند از بروز زخم، لخته شدن خون جلوگیری کنند. بنابراین، می‌تواند اثرات نامطلوب عدم تحرک طولانی مدت را کاهش دهد. کمبود حرکات بیشتر روی بازوها و پاها تأثیر می‌گذارد. بنابراین، روش‌هایی مانند حرکت غیرفعال به شما کمک می‌کند تا بر سایر عوارض غلبه کنید.
پزشک می‌تواند برای بهبود سریع شما یک مکمل غذایی تجویز کند. مکمل تغذیه‌ای به تأمین مواد مغذی ناکافی در بدن کمک می‌کند که باعث افزایش توده عضلانی می‌شود. بنابراین، پزشک می‌تواند دو نوع اصلی مکمل تجویز کند.

کراتین

کراتین می‌تواند بهبودی شما را بعد از اینکه برای مدت زمان مشخصی بی‌حرکت هستید، تقویت کند. مکمل‌ها تولید انرژی را بهبود می‌بخشند. همچنین باعث ایجاد توده عضلانی می‌شوند. بنابراین، یک مکمل ارزان قیمت هم می‌تواند مشکل را برطرف کند. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد دوز و زمان مصرف آن، از پزشک خود کمک بگیرید. کراتین نقش اساسی در غلبه بر مشکل دارد.

مکمل‌های اسیدهای آمینه 

هنگامی که شما پس از آسیب یا مشکل عضلانی در بستر بیماری هستید، ورزش گزینه مناسبی نیست. از این رو، مکمل اسید آمینه می‌تواند سنتز پروتئین را بهبود بخشد و به افزایش توده عضلانی کمک می‌کند. اگر چه به اندازه ورزش موثر نیست, اما شما می‌توانید آن را زمانی که در بستری کامل بیماری هستید استفاده کنید. ترکیب مکمل با ورزش می‌تواند نتایج بهتری برای شما داشته باشد.

مکمل‌های تستوسترون

برای افرادی که به دلیل بالا رفتن سن دچار کاهش عضله می‌شوند یک گزینه عالی به نظر می‌رسد. بنابراین, مکمل تستوسترون همراه با ورزش‌های تحمل بار می‌تواند بهترین نتایج را نشان دهد. افراد در سنین بالا می‌توانند بهبود قدرت عضلانی خود را ببینند. به دلیل اثرات مثبت مکمل‌ها بر سلول‌های ماهواره‌ای به آنها بازسازی کننده عضلانی می‌گویند. بنابراین مصرف مکمل‌ها می‌تواند فیبرهای عضلانی را در افراد مسن‌تر بهبود ببخشد.

سبک زندگی فعال

تحرک بدنی برای درمان آتروفی عضلانی

تحرک بدنی باعث می‌شود که بیماری شما از بین برود. در برخی موارد، ممکن است برای افرادی که بیماریشان بهبود پیدا کرده است از سر گرفتن فعالیت بدنی برایشان دشوار باشد. وقتی تحت درمان سرطان، سکته مغزی یا عفونت هستید، احساس ضعف می‌کنید. برخی شرایط عصبی مانند بیماری پارکینسون یا مولتیپل اسکلروزیس نیز می‌توانند شما را از تحرک دور نگه دارند. اما باید بدانید که عدم فعالیت باعث می‌شود خطر هدر رفتن عضلات افزایش یابد. بنابراین، برای حفظ توانایی‌های جسمی خود، باید تا جایی که ممکن است فعال بمانید. در ابتدا قدم‌های کوچک بردارید. برای جلوگیری از بروز مشکل می‌توانید به تدریج شدت فعالیت بدنی را افزایش دهید.

درمان فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی به طور کلی شامل تمریناتی برای تقویت عضلات است. هدف اصلی از فیزیوتراپی برای آتروفی عضلانی تقویت عضله ضعیف شده و سایر عضلات بدن و حفظ قدرت بقیه عضلات است که هنوز تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند. با این حال، یک نکته بسیار مهم که باید در هنگام انجام درمان به خاطر بسپارید این است که تمرینات نباید دارای کشش عضلات باشد. از آنجا که عضلات توده خود را از دست می‌دهند، در حال حاضر کشیده یا شل شده‌‌اند. کشش بیشتر باعث می‌شود وضعیت بدتر شود.

الکتروتراپی برای آتروفی عضلانی

ر درمان آتروفی عضلانی

بسیاری از بیماران مبتلا به آتروفی عضلانی برای تحریک فعالیت عضلات به الکتروتراپی نیاز دارند. اگر آتروفی عضله پیشرفته باشد و حتی حرکت جزئی عضله بدون کمک دشوار باشد، تحریک عصب الکتریکی از راه پوست برای بسیاری از افراد مورد نیاز است. این نیز به کاهش درد کمک می‌کند. با این حال، باید با حرکات عضلات دنبال شود تا نتیجه بهتری حاصل شود.

درمان‌های جایگزین

روش‌های درمانی مانند طب سوزنی و طب فشاری، ماساژ کایروپراکتور (اختلالات حرکتی) می‌تواند به تسکین درد کمک کند. از آنجا که حرکات درمانی کاملا شخصی هستند، می‌تواند حرکات کند تا سریع را با هم ادغام کند و همچنین در بیان احساسات تنهایی، افسردگی مرتبط با این اختلال و تسکین بهتر آنها به بیمار کمک کند و به همین دلیل این روش بسیار مفید خواهد بود. حتی بیماران دارای ویلچر نیز می‌توانند در یک جلسه حرکت درمانی شرکت کنند. یک گروه درمانی می‌تواند با افزایش مهارت‌های اجتماعی برای آنها معجزه کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان