ساده بگویم مرتب بودن دندان ها ( خدمات دندانپزشکی ارتودنسی | ارتودنسی ) از ناهماهنگی دندانی نه تنها بر روی زیبایی نمادین شما تاثیر می گذارد بلكه بر نحوه كلام و صحبت كردن شما و جویدن صحیح شما و اثرات روحی و روانی شما تاثیر گذار خواهد بود.
باید بدانیم اثر ارتودنسی صرفا مرتب كردن دندانها نیست بلكه مشكلات بعضی افراد بخاطر اثرات اسكلتی وساختاری ( در فكین بالا و پایین كه ممكن است كوچك ، بزرگ، باریك بودن فک بالا و یا انحراف فک پایین به دو طرف باشد) را می توان نام برد و رشد استخوانی فکین که با عمل ارتودنسی معمولا اصلاح می شود یا اثرات ضربه هایی از بیرون تغییرات ساختاری را درآن بوجود آورده که اولین راه درمان و ساده ترین آن استفاده از دندانپزشکی ارتودنسی می باشد در غیر اینصورت توسط جراح فک و صورت بهبود می یابد که راهی بسیار پرهزینه خواهد بود .
سوالی که والدین اطفال در رابطه با پستانک های ارتودنسی دارند را بهتر است که همین جا پاسخ دهم و آن اینکه این پستانکها مبنای علمی ندارد و فقط موضوعی تبلیغاتی قلمداد می شود وبهتر است بداند تا سن سه سالگی خوردن شیشه شیر وپستانک و انگشتان هیچ تاثیری برکج شدن دنان ها ندارد ولی بهتر است بعد از این سن نسبت به ترک عادت کودکان به دندانپزشک خود مراجعه فرمایید.
روش های پیشگیرانه به سه قشر متخصص ارتودنسی و والدین وبیمار کمک می کند روشهای پیشگرانه ای توصیه هایی است که منتج به هزینه کمتر برای والدین و درمان سریعتر برای کودکان (مریض) و جلوگیری از درمان پیچیده وسخت برای دندانپزشک ارتودنس را می توان نام برد
مهمترین روش پیشگیری معاینات دقیق دندانپزشک کودکان ، سالم نگه داشتن دندانهای شیری ( زیرا سکاندار دندانهای دایم برای جهت رویش می باشند) و استفاده از فضا نگهدار توسط دندانپزشک اطفال در کلینیک درد دندانپزشکی یا مطب دندانپزشکی برای دندانهای کنده شده می باشد.
کلمه ارتودنسی مرکب است از دو واژه لاتین “ارتو” به معنای راست و درست و “ادوس”یا مشتق آن “دنس” به معنای دندان. ارتودنسی دندان یکی از مهمترین رشته های تخصصی دندانپزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی و دومین تخصص ایجاد شده در کلیه رشته های پزشکی می باشد.
درمان ارتودنسی بیشتر تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندانهاست. این امر می تواند ناشی از موقعیت نادرست دندانها و یا ناهنجاریهای دو فک نسبت به هم باشد یا ممکن است درجاتی از هر مشکل توأم دندانی فکی در یک فرد باشد. از اینرو درمان های ارتودنسی بر تصحیح موقعیت دندانها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان های ارتوپدیک یا جراحی فک) متمرکز می باشد.

6

اهداف ارتودنسی:

 

زیبایی لبخند و وضعیت ظاهری دندانها می تواند در اعتماد به نفس و کیفیت زندگی افراد نقش مهمی ایفا می کند. درمان ارتودنسی در ارتقاء زیبایی لبخند نقش اساسی دارد و در کنار درمانهای زیبایی دندانپزشکی می تواند بهترین نتایج را فراهم کند.
امکان حرکت دندانها در هر سنی به شرط سلامت لثه و بافتهای نگهدارنده دندان وجود دارد اگر چه با افزايش سن مختصری سرعت حرکت دندان کاهش می يابد.
درمان ارتودنسی متحرک با استفاده از پلاک ارتودنسی  متحرک می باشد که توسط خود بيمار در دهان قرار داده شده و در هنگام غذا خوردن از دهان خارج می شود، بنابراين نتيجه اين درمانها کاملا وابسته به همکاری بيمار است. و اما در درمان ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی ، هدف، حرکت دندانها و اصلاح روابط دندانهای دو فک با هم می باشد.
در پايان درمانهای ارتودنسی برای تمام بيماران بايد از درمانهای نگهدارنده استفاده کرد که بسيار مهم است .هدف از اين مرحله در واقع وفق دادن لثه و بافتهای نگهدارنده دندان با وضعيت جديد است. از آنجايي که لثه بافتهای نگهدارنده دندانها مثل کش می ماند بعد از درمان ثابت مدتی زمان نياز است تا اين بافتها خود را در وضعيت جديد بازسازی کرده و جلوی برگشت نتايج گرفته شود.
اولین رشته تخصصی از علم دندانپزشکی، ارتودنسی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان ناهنجاریهای دندانی و فک و صورت می پردازد. به بیان ساده، مرتب کردن بهم ریختگی دندانها در حیطه تخصص ارتودنسی می باشد.
ارتودنسی دندان یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است که به اصلاح فک‌ها و دندان‌های نامرتب و به ردیف کردن دندان ها می‌پردازد. تمیز نگه داشتن دندان‌های کج و دندان‌هایی که به شیوه‌ای نامناسب با یکدیگر جفت شده‌اند دشوارتر است و احتمال از دست دادن دندان به دلیل پوسیدگی و بیماری‌های اطراف دندان بیشتر است. به علاوه وارد شدن فشار بیشتر به عضله‌های جونده موجب سر درد، سندرم TMJ و درد گردن، شانه، کمر و پشت بدن می‌شود. دندان‌های کج و قرار گرفته در جا نامناسب از زیبایی چهره می‌کاهد. بهداشت بهتر دهان و دندان، چهره‌ای جذاب‌تر و عمر بیشتر دندان‌ها و حتی مادام‌العمر بودن‌شان از مزایای درمان ارتودنسی به شمار می‌رود, ولی دو نکته مهم دیگر را نیز به طور هم زمان باید در نظر داشت:
1) دندان های مرتب شده در دو فک به خوبی بر روی یکدیگر قرار گیرند تا عمل جویدن به بهترین نحو ممکن انجام شود.
2) حرکات دندانی به آهستگی و با حداقل آسیب انجام شود تا موقعیت جدید دندان ها تغییر نکند یا دندان ها صدمه نبینند.
ارتودنسی می تواند هم برای کودکان هم برای بزرگسالان مفید باشد. با استفاده از ابزارهای ارتودنسی می توان بسیاری از ناهنجاریهای دندانی و فکی را درمان نمود. ارتودنسی با ایجاد هماهنگی‌ بین دندان‌های فك بالا و پایین عملكرد جویدن و آسیا كردن را ارتقا می بخشد، در نتیجه در پیشگیری از سوء هاضمه در درازمدت موثر است. ارتودنسی علاوه بر مرتب کردن دندانها، باعث ارتقا سلامت دندانها و لثه شما خواهد شد. دندانهای مرتب بهتر مسواک زده خواهند شد و در نتیجه میزان پوسیدگی دندانی و بیماریهای لثه به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت. به کمک علم ارتودنسی می توان ناهنجاریهای فکی و اسکلتی صورت را نیز بهبود بخشید.
علاوه بر این ارتودنسی لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان می آورد. لبخند یکی از اصلی ترین اجزای زیبایی صورت محسوب شده و از اولین خصوصیاتی است که دیگران در شما می بینند. هدف بیشتر مراجعین برای انجام ارتودنسی زیبایی می باشد در حالیکه هدف ارتودنسی ضمن تامین زیبایی، درمان است زیرا تامین زیبایی دندان‌ها سلامت روان را به دنبال دارد. در بسیاری موارد افرادی كه دندان‌های نامرتب دارند زیاد نمی‌خندند تا دندان‌های آنها دیده نشود به همین دلیل ارتباط اجتماعی ضعیف دارند.  بلیچینگ دندان ها در صورت لزوم بهتر است به بعد از ارتودنسی مؤکول گردد. زیرا در خلال ارتودنسی دندانها قدری زرد می شوند ولی در پایان ارتودنسی به دلیل امکان رعایت بهداشت آسانتر دندانها و ارتقاء سلامت لثه ها شرایط مساعدتری برای تشخیص و در صورت لزوم درمان بلیچینگ فراهم می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان