بدون شک شما هم نام بلیچینگ دندان یا سفید کردن آنها را در دندان پزشکی ها شنیده اید. بسیار از افراد به سفیدی دندان های خود اهمیت می دهند و یا از بدرنگی دندان های خودر رنج می برند. امروزه دانش بشری به حدی رسیده است که به راحتی با روش های با نام بلیچینگ سفیدی خاصی در دندان ها ایجاد می شود البته روکش دندان نیز جز روش های دیگری است که در این امر نقش دارند همچنین لمینیت دندان نیز نوعی روکش دندان است که باعث زیباتر شدن دندان ها می شود. دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و با اینکه عوارض لمینیت دندان بسیار ناچیز است ،  موجب افزایش اعتماد به نفس می شوند. البته نوع مواد و روش های بلیچینگ با هم متفاوت است که در این مقاله به تفکیک آن می پردازیم.

دندان های کشیده شده که جای آن ها در دهان خالی است با انجام ایمپلنت دندان در دهان جاگزین می شوند.

default

بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از راههای سفید شدن دندان بلیچینگ می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با اعمال روش های مختلف سفید کردن دندان برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. رنگ دندان‌ها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر می کند. چرا که به علت استفاده از مواد رنگی ، غذاها ، باکتری‌ها و استفاده از سیگار یا قلیان و…… دچار تغییر رنگ شوند. این رنگ بد دندان در اثر نفوذ  رنگ دانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا و تغییر مواد معدنی عاج صورت می‌گیرد و موجب ایجاد رنگ زردی دندان می شود. بسیاری از افراد نیز به دلیل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند و به همین دلیل به دنبال از بین بردن زردی دندان هستند و بلیچینگ انجام می دهند تا دندان سفیدی داشته باشند.  از آن جائی که سفیدی دندان‌ها به طور ناخود آگاه نشانه‌ای از جوانی و زیبایی بر شمرده می‌شود و در زیبایی فرد تاثییرات مثبتی دارد, همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن Bleaching نیز گفته میشود ، از محبوبیت برخوردار بوده است.
برای سفید کردن دندانها که به اصطلاح Bleaching می گوید از مواد شیمیایی استفاده می شود این مواد که  پر اکسید هیدوژن نام دارد, دچار تغییر رنگ در دندان می شود.  مواد بلیچینگ دندان به داخل ساختار کریستالی لوله مانند مینا نفوذ کرده و رنگ دانه های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود . مواد استفاده شده در انواع مختلف راه های سفید شدن دندان متفاوت می باشد و دارای غلظت های متفاوتی است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پر اکسید استفاده می شود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پر اکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. در مواردی که عجله داشته باشیم از روش مطبی استفاده میکنیم ولی شیوه صحیح آن استفاده از هر دو روش Bleaching  میباشد.

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندانها )

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندانهای پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگیها ، روکشها، لامینتها و نواحی زرد ریشه ناشی از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ  ،تقبل هزینه جرمگیری دندان (در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می انجامد.

روش های بلیچینگ

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که بلچینگ در مطب office bleaching و بلچینگ در خانه Home bleaching می باشد. تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هردو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار واقع شود.

روش بليچينگ با دستگاه، در مطب

دندانپزشك ابتدا با ژل مخصوص محافظ لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت می پوشاند. لب بيمار نيز به وسيله دهان بازكن مخصوص كنار زده شده و كاملا محافظت می شود.
سپس ژل مخصوص بليچينگ كه ژل پراكسيد هيدروژن 37 درصد می باشد با دقت روی سطوح بيرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوص بليچينگ كه توليد اشعه با فركانس بالا و  آبی رنگی می كند ، به ژل گذاشته شده روی دندان ها اشعه تابانده می شود. و اين عمل با دقت لازم چند مرتبه تكرار می شود.
اين اشعه باعث فعال شدن زياد ژل بليچينگ و تاثير سريع آن می شود بطوری كه در يك جلسه حدودا يك ساعته ، درمان بليچينگ با موفقيت به اتمام می رسد.

بلچینگ در خانه

بسیاری از افرادی که جهت بلیچینگ دندانهای خود مراجعه میکنند، روش بلیچینگ در منزل ( home bleaching ) را انتخاب میکنند، ولی بعد از مدتی بسیاری از توصیه های دندانپزشک خود را فراموش میکنند. ضمن این
روش بلیچینگ در خانه  ، دندانپزشک از دندانهای شما قالبگیری میکند و یک جفت تری متناسب با سایز دندانهای شما و مخصوص به شما ( custom trays)میسازد. و سپس ژلهای سفید کننده دندان را همراه با این تری ها به شما تحویل میدهد.که بسیاری از همکاران توضیحات جامعی را برای این درمان ارایه نمیکنند.

روش سفید کردن دندان ها و بلیچینگ با لیزر دندانپزشکی در زمان سریع

یکی از این روش ها بلیچینگ ( سفید کردن ) لیزری دندان است. سفید کردن لیزری یک کار مربوط به دندان است که در مطب دندانپزشکان انجام می شود. این روش سفید کردن برقی هم نامیده می شود.
سفید کردن لیزری روشی در دندانپزشکی زیبایی است که می تواند دندان های شما را چند درجه روشن  و سفید تر نماید و موثرترین روش سفید کردن دندان ها با کاربرد لیزر دندانپزشکی دایود است.
بسیار شبیه دیگر حوزه‌های تکنولوژی پزشکی با لیزر، بلیچینگ دندان لیزری در جهت کمک به رفع بد رنگی، تیرگی و سفید کردن دندان کمک موثر، سریع و درمانی است.
بلیچینگ دندان با لیزر یک روش سفید کردن دندان کاملا ایمن و  روشی ماندگار است که با عملکرد دستگاه لایت یا نور در مطب یا دستگاه خانگی کاملا متفاوت است و نیاز به زمان خیلی کمتر دارد و بدون عارضه است،
ازجمله یکی از عوارض جانبی شایع در روش مرسوم سفید کردن دندان ها با مواد بلیچینگ، ایجاد حساسیت لثه و دندان است که به دلیل زمان طولانی جلسه درمانی و استفاده از پر اکسید اوره بروز می کند اما در روش سفید کردن دندان با لیزر این مشکل حل شده است.
همچنین بر خلاف روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها، شما نیاز به تکرار چند باره بلیچینگ دندان با لیزر ندارید و به طور معمول در یک یا دو جلسه ویزیت دندانپزشکی انجام می شود. هزینه سفید کردن دندان با لیزر به عوامل متعددی بستگی خواهد داشت.

عوارض احتمالی بلیچینگ

بليچينگ در صورتی كه با روش اصولي و صحيح و دقت لازم انجام شود هيچگونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و كاملا بی ضرر است.
بعد از بليچينگ ممكن است گاهی به طور موقت دندان ها يك مقدار حساس شود كه پس از چند روز بهبود می يابد. استفاده از خميردندان های ضدحساسيت در اين گونه موارد توصيه می شود.
از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان