درمان خارپاشنه با فیزیوتراپی، شاک ویو، کفی طبی و ورزش

اگر از درد در پاشنه خود رنج می‌برید، ممکن است به بیماری خار پاشنه پا مبتلا شده باشید. این کلسیفیکاسیون زیر پاشنه پا بسیار متداول و شایع است. آیا وقتی پاشنه خود را روی زمین قرار می‌دهید، احساس درد می‌کنید؟ خار پاشنه، یا خار کالکانیل (calcaneal) یک زائده استخوانی است که در پاشنه شما واقع شده است. این ساختار آناتومیک معمولاً با اشعه ایکس (رادیوگرافی) قابل مشاهده است. اغلب، افرادی که از خار پاشنه پا رنج می‌برند، در اولین قدم‌ها در هنگام صبح یا بعد از نشستن برای مدت زمان طولانی، دچار درد پاشنه می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است احساس درد ناخوشایندی شبیه به سوزن سوزن شدن پا در قسمت پاشنه داشته باشند.

این ساختار معمولاً از طریق تصویر برداری قابل مشاهده است، و احساس کردن آن بسیار دشوار است و نباید شکسته شود. روش درمانی توصیه شده برای خار پاشنه پا استراحت و پرهیز از هرگونه فعالیت بدنی، استفاده از یخ در ناحیه پاشنه پا و کشش ماهیچه پا و قسمت ساق پا می‌باشد. کشش و ورزش به آرامش بافت‌هایی که استخوان را احاطه کرده‌اند کمک می‌کند. مراجعه به یک فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا از خار پاشنه پا مراقبت کنید. شما همچنین ممکن است برای کمک به کنترل درد از داروهای ضد التهابی استفاده کنید و در صورت بدتر شدن درد، تزریق کورتیزون می‌تواند موثر باشد. همچنین مهم است که حتماً کفش‌های متناسب و مناسب داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید میتوانید با شماره تلفن‌های02188801800 و 09107803155 تماس حاصل فرمایید.

علائم


خارهای پاشنه معمولاً هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهند. اکثر مبتلایان به این بیماری در هنگام راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی، احساس دردی در پاشنه خود ندارند.

این کار در واقع روشی است که بدن شما برای تقویت پیوستگی استخوان‌های کف پا و جلوگیری از احساس درد در زیر پاشنه استفاده می‌کند. همچنین این حالت علامت آن است که فاسیای پلانتار شما برای جلوگیری از بین رفتن قوس کف پا سخت تلاش می‌کند.

می‌توان گفت که خار پاشنه برای پای شما مفید است، زیرا به تقویت آن کمک می‌کند. مشکل واقعی تنشی است که استخوان فاسیای پلانتار شما روی پاشنه شما ایجاد می‌کند.

علل 


خارهای پاشنه‌ای چند فاکتوری هستند، یعنی ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شوند:

 • وراثت: اگر سایر اعضای خانواده شما از این بیماری رنج می‌برند ، ممکن است شما نیز در معرض خطر باشید.
 • نوع کار شما: اگر کار شما به گونه‌ای است که باید مدت زمان طولانی راه بروید، اشیا سنگین را بلند کنید یا به طور مداوم در محل کار بایستید، فشار زیادی به پاهای شما وارد می‌کند و حتی فشار بیشتری به استخوان فاسیا پلانتار شما وارد می‌کند. این وضعیت ممکن است در دراز مدت برای شما مشکل ساز شود. سپس فاسیای شما ناحیه‌ای را تشکیل می‌دهد که خار کالکانیل شما شکل می‌گیرد.
 • داشتن اضافه وزن: افرادی که دارای وزن اضافی هستند بیشتر احتمال دارد که به این نوع بیماری دچار شوند.
 • نوع پا: یک پا با قوس بلند و دارای فاسیا پلانتار بسیار محکم باعث ایجاد تنش بیشتر در استخوان پاشنه می‌شود. کف پای صاف، هنگام خم شدن ، تنش زیادی را بر روی استخوان پاشنه ایجاد می‌کند، مکانیسم اصلی که مانع از صاف شدن کامل پای شما بر روی زمین می‌شود.
 • فعالیت‌های بدنی: برای مثال، دویدن، ضربه‌ای را که زمین شما باید در حدود 3 تا 5 برابر در مقایسه با پیاده روی معمولی جذب کند، افزایش می‌دهد. یک بار دیگر، به شما این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌های خود را ادامه دهید ، بدن شما از طریق کلسیفیکاسیون می‌تواند استخوان پاشنه شما را تقویت کند.
 • تروما: ممکن است استخوان پاشنه شما در نتیجه یک ضربه (به عنوان مثال، پاشنه شما به زمین برخورد نماید) که یک عامل مهم است ، ایجاد شود.
 • ورم مفاصل و آرتروز: برخی از انواع آرتروز باعث ظهور خارهای مخصوصاً بزرگ و نامنظم می‌شود. این خارها خطر بیشتری برای ناراحتی در زیر پاشنه شما نسبت به یک پاشنه معمولی دارند. افراد آسیب دیده معمولاً در وارد کردن تاندون آشیل خود با کلسیفیکاسیون مقابله می‌کنند.
 • نوع کفش: از کفش‌هایی که اندازه مناسبی ندارند و خیلی نرم هستند و یا از کیفیت جذب برخوردار نیستند، دوری کنید. این کفش‌ها فشار اضافی را روی پاشنه ایجاد می‌کنند که خطر ابتلا به خار پاشنه را افزایش می‌دهد.
 • راه رفتن پابرهنه: از راه رفتن پابرهنه خودداری کنید. این کار باعث می‌شود به استخوان پاشنه شما فشار زیادی وارد شود.

چگونه خارهای پاشنه پا به پلانتار فاسیا ارتباط دارد؟ 


خارهای پاشنه اغلب با پلانتار فاسیا همراه هستند و بنابراین اغلب هر دو بیماری در یک زمان اتفاق می‌افتند. وقتی این دو بیماری به صورت ترکیبی حضور داشته باشند، درد می‌تواند شدید باشد. پلانتار فاسیا یک باند قوی از بافت همبند است که قوس یا خمیدگی پا را پشتیبانی می‌کند. این استخوان یکپارچگی ساختاری را به استخوان‌های کوچک کف پا ارائه می‌دهد و در هنگام راه رفتن به حرکت پا کمک می‌کند. پلانتار فاسیا یک بیماری شایع است که در بزرگ‌سالان تأثیر می‌گذارد و منجر به درد در کف پا می‌شود. این درد می‌تواند بیشتر گسترش یابد تا قسمت پاشنه پا و قوس کف پا را در برگیرد. این بیماری بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و بیشتر در افراد دارای اضافه وزن مشاهده می‌شود. زنان باردار، دونده‌ها و کارگرانی که دوره‌های طولانی را روی پای خود می‌گذرانند نیز مستعد ابتلا به پلانتار فاسیا هستند.

راه‌های درمانی خار پاشنه 


اولین خط درمانی برای خار پاشنه اجتناب از فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی است که باعث درد می‌شود. یک پزشک می‌تواند پای شما را با اشعه X ارزیابی کند تا بتواند خار پاشنه را تشخیص دهد و یک دوره درمانی را تعیین کند.این بیماری اغلب با روش‌های غیر جراحی قابل درمان است. اما در موارد شدید ممکن است عمل جراحی برای تسکین درد لازم باشد. متداول‌ترین روش‌های جراحی، بافت‌های نرم اطراف خار پاشنه را درمان می‌کند و غالباً روی رهاسازی تونل تارسال یا رهاسازی پلانتار فاسیا تمرکز دارد.

تزریق برای خار پاشنه پا گاهی اوقات بحث برانگیز است زیرا استروئیدها ممکن است باعث آتروفی پد پاشنه پا شوند یا باعث آسیب رساندن به فاسیای پلانتار شوند.

روش‌هایی که پزشک شما علاوه بر فیزیوتراپی ممکن است توصیه و انجام دهد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استراحت و استفاده از یخ
 • داروهای ضد درد برای کاهش ناراحتی و به بیمار اجازه می‌دهد تمرینات توصیه شده را انجام دهد
 • NSAIDS (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)
 • تزریق های استروئیدی یا تزریق به پاشنه پا

کفی طبی و اسپلینت 

وسایل ارتوپدی یا کفش مخصوص شامل موارد زیر است:

 • پوشیدن پد پاشنه: اگر خار پاشنه به دلیل ایجاد آتروفی چربی (کاهش در بافت چربی) وجود داشته باشد، این گزینه به شما کمک می کند.

ارتودنسی و پدهای پلانتار: اگر شما نیز از آرتروز رنج می برید، پزشک متخصص شما مجبور است هرگونه کالسیفیکاسیون دیستروفیک را از بین ببرد. ارتودنسی و پد های پلانتار کمک خواهد کرد که هر گونه درد در پاشنه شما کاهش یابد.

 • اسپلینت‌های شبانه می تواند برای کشش بافت آسیب دیده استفاده شود و به آن اجازه بهبودی بدهد

درمان فیزیکی 

درمان فیزیکی خار پاشنه

فیزیوتراپیست های حرفه‌ای، آموزش دیده و ماهر برای انجام تمرینات مداخله‌ای اختصاص داده شده‌اند. این تمرینات مداخله‌ای عبارت‌اند از استفاده ماهرانه و هدفمند از روش‌ها و تکنیک‌های فیزیوتراپی برای ایجاد تغییرات متناسب با تشخیص، پیش آگهی و به منظور درمان مشکلات فیزیکی بیمار. مداخلات متداول در درمان خار پاشنه عبارت‌اند از:

 • تکنیک درمانی دستی (MTT): مراقبت دستی مثل ماساژ بافت نرم، ماساژ اصطکاکی عمیق، کشش دستی و متحرک سازی مفاصل توسط یک متخصص فیزیوتراپی برای بازیابی تحرک و افزایش دامنه حرکت پا و لیگامنت ها انجام می‌شود.
 • تمرین‌های درمانی (TE) شامل تمرینات کششی و تقویتی برای بازیابی دامنه حرکتی و تقویت عضلات پای درگیر در بیماری.
 • پرورش عصبی عضلانی (NMR) برای بازیابی ثبات، بازآرایی اندام تحتانی و بهبود تکنیک و مکانیک حرکت (به عنوان مثال دویدن، پریدن، لگد زدن، یا قدم زدن) در استفاده روزانه از اندام تحتانی درگیر.
 • روش‌هایی که می‌تواند شامل استفاده از سونوگرافی، تحریک الکتریکی، یخ، لیزر سرد و سایر موارد برای کاهش درد و التهاب در پا و رباط‌ها باشد.
 • برنامه خانگی که شامل تمرینات تقویتی، کششی و تثبیت کننده و دستورالعمل‌هایی برای کمک به شخص در انجام کارهای روزانه و پیشرفت به سطح عملکردی بعدی است.

شاک ویوتراپی 

شاک ویوتراپی خار پاشنه

درمان با شاک ویو خارج بدنی (ESWT) ده ها سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد، و اگرچه ممکن است این اسم تصاویر ذهنی از “درمان شوک” نهادینه شده را به وجود آورد ، این نوع روشی درمانی شوک آور نیست.

در حقیقت ، داخل این دستگاه یک پیستون شوك كوچك هوشمند وجود دارد كه با فشار به بالا و پایین بر روی یك سر مخصوص كه موج صوتی شعاعی را به بافت آسیب دیده منتقل می‌کند، عمل می‌کند كه از 2 روش اثبات شده برای شما مفید است:

 • امواج شوک باعث ایجاد رگ زایی، که تشکیل رگ‌های خونی جدید در منطقه است
 • کاهش درد با بی‌حس کردن گیرنده‌های عصبی که اعصاب حساس به درد هستند.

نتیجه بهبود جریان خون و توانایی بهبودی در بافت آسیب دیده و کاهش چشم‌گیر درد است.بسیاری از مطالعات علمی منتشر شده وجود دارد که این موضوع را به عنوان یک گزینه درمانی بی‌خطر با نتایج مثبت نشان می‌دهد.

چه کسی نباید از روش شاک ویو درمانی استفاده کند؟

موارد منع استفاده برای ESWT عبارت‌اند از:

 • بیمارانی که دارای ضربان ساز هستند.
 • بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند که ممکن است لخته شدن خون را طولانی تر کنند و با روند لخته شدن خون مداخله ایجاد نمایند(کوادامین)، کاندیدای مناسبی برای ESWT نیستند.
 • بیماران مبتلا به تومور.
 • کودکان یا زنان باردار کاندیدای مناسبی برای ESWT محسوب نمی‌شوند.
 • ESWT برای افرادی که دچار فاسیات حاد پلانتار و کمتر از چهار هفته سن هستند برای این روش مناسب نیستند. سایر اقدامات درمانی محافظه کارانه باید قبل از در نظر گرفتن درمان شاک ویو خارج بدنی در نظر گرفته شوند.

ورزش 

چندین تمرین کششی برای درمان خار پاشنه توصیه می‌شود. در کنار تمرینات کششی، می‌توان برای تقویت پاهای خود نیز تمریناتی را در نظر گرفت. تمرین دادن عضلات پا (به خصوص ساق پا) می‌تواند بهبودی بیماری خار پاشنه پا و فاسیات پلانتار را پشتیبانی کند. حتی دوندگان یا دوچرخه سواران لزوماً دارای پاهای قوی نیستند. آن‌ها فقط ممکن است در یک جهت و از یک بعد قوی باشند. انجام این تمرینات ممکن است باعث تقویت عضلات شود.

حوله مناسبی را انتخاب کنید 

ورزش برای درمان خار پاشنه

یک تمرین بسیار توصیه شده برای پاها این است که یک حوله را در جلوی خود روی زمین بگذارید و با استفاده از انگشتان پا سعی کنید آن را بپیچانید. وقتی این حالت خوب پیش برود، حتی می‌توانید وزنه‌های کوچک را روی حوله قرار دهید تا کمی سخت تر شود. به همین ترتیب ، همچنین می‌توانید با انگشتان پا اشیاء کوچک را انتخاب کنید. هر دو تمرین مفیدی هستند ، بدون هیچ گونه خطری از نظر صدمه زدن به پاشنه پا و می‌توان آن‌ها را به راحتی در خانه انجام داد.

چرخاندن یک توپ 

ورزش برای درمان خار پاشنه

یک ورزش خوب که باعث تحریک بافت فاشیلیت می‌شود این است که یک توپ گلف را زیر پای خود بچرخانید. این کار را به مدت 1-2 دقیقه انجام دهید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید. می‌توانید به راحتی در محل کار خود این کار را انجام دهید. این تمرین خاص اغلب مفید است.

جراحی برای اصلاح بیماری زمینه‌ای 

اگر درمان محافظه کارانه انجام نشود، عمل جراحی مستلزم برداشتن خار استخوانی از پشت پاشنه است. برای این کار ممکن است تاندون آشیل تا حدی از پاشنه جدا شود و دوباره استخوان ترمیم شود. بعد از گذشت یک دوره بی‌تحرکی و تحمل وزن کم، بیمار باید به فیزیوتراپی برود. ممکن است چند ماه طول بکشد تا پاشنه پا بعد از این عمل احساس بهتری کند زیرا تاندون آشیل از جریان خون بسیار ضعیفی برخوردار است.

پیش آگهی


بیشتر افراد عملکرد کامل را در پی یک دوره مراقبت‌های محافظه کارانه که شامل فیزیوتراپی و تسکین درد است ، بهبود می‌بخشند. مهم است كه به محض كاهش درد و ترمیم حركت و قدرت، بيمار به تدريج به فعالیت‌های كامل بازگردد. روش‌های غیر جراحی به طور معمول موثر هستند و درد ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهند. تا بهبود علائم ممکن است چندین ماه طول بکشد. کشش و استفاده از کفش مناسب برای موفقیت درازمدت با این شرایط ضروری است.

پیشگیری از خار پاشنه 


در بحث پیشگیری ، علاوه بر توصیه‌های زیر، کارهای کمی برای انجام دادن وجود دارد:

 • کفش‌ها: همیشه از کفش مناسب استفاده کنید که راحت، محکم و دارای وضعیت مناسبی باشد.
 • تمرینات بدنی: اگر علائمی دارید ، از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد ضربه شدید در پا می‌شود مانند پریدن، خودداری کنید.
 • وزن: وزن بدن خود را بررسی کرده و وزن سالم بدن را حفظ کنید.

در صورت بروز درد دوره‌ای در پاشنه پا، برای ارزیابی کامل و پیشگیری از وضعیت‌های بدتر از مشاوره با پزشک متخصص دریغ نکنید.

همچنین به پیام‌های بدن خود توجه داشته باشید: این پیام‌ها بهترین راهنما برای سلامتی شما هستند.

مطالب مرتبط

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button