url

بلیچینگ: روش ، طول عمر و نکات مهم

بدون شک شما هم نام بلیچینگ یا سفید کردن دندان را در دندان پزشکی ها شنیده اید. بسیار از افراد به سفیدی دندان های خود اهمیت می دهند و یا از بدرنگی دندان های خودر رنج می برند. امروزه دانش بشری به حدی رسیده است که به راحتی با روش های با نام بلیچینگ به درمان زردی دندان پرداخته  و با این روش سفیدی خاصی در دندان ها ایجاد می شود . دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد می کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس می شوند. البته برخی از افراد در کنار این روش از روش لمینیت دندان نیز برای افزایش زیبایی استفاده می کنند. یکی از راه کار های عملی در سفید کردن دندان بلیچینگ می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندان های زیبا و تغییر رنگ در دندان ها با اعمال روش های مختلف سفید کردن دندان برروی دندان های خود رنگ مطلوبی را برای دندان های خود ایجاد می کنند. همچنین با تقبل هزینه ایمپلنت می‌توان از این روش نیز استفاده می کنند.

معمولا هزینه سفید کردن دندان در افراد متفاوت است. بنابراین نمی‌توان قیمت سفید کردن دندان را بطور دقیق تخمین زد. برای آگاهی از هزينه سفيد كردن دندان با ليزر  می توانید به کلینیک مورد نظر مراجعه کنید. مقدار هزینه بلچینگ دندان پس از معاینه اولیه به اطلاع شما خواهد رسید.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد که office bleaching و Home bleaching می باشد. تجویز روش های بلیچینگ باید توسط پزشک و زیر نظر دندان پزشک زیبایی انجام شود و بستگی به میزان رضایت بیمار دارد. ولی به طور کلی بهترین روش تجویز هردو روش بلیچینگ می باشد تا دوام سفیدی دندان ها بیشتر باشد و نتایج مورد رضایت بیمار واقع شود.

نحوه انجام بلیچینگ :

به این شکل است که ابتدا دندان ها کمی تمیز می شوند تا از عدم وجود پلاک غذایی بر روی آنها مطمئن شویم. سپس دندان ها با ژل مخصوصی پوشانده می شوند که هم از دندان ها محافظت می کند و هم عمل سفید شدن توسط آن صورت می گیرد. سپس نور لیزر بر روی دندان ها تابانده می شود. کل زمان تاباندن اشعه 30 ثانیه با ازای هر دندان و در مجموع 3 دقیقه به طول می انجامد. این روش بسیار سریع تر از روش های قدیمی به نتیجه می رسد و نیاز به تکرار جلسات که خسته کننده هم هستند وجود ندارد. نتیجه ای که بعد از یک جلسه کار به دست می آید بسیار حیرت انگیز است.

طی عمل بلیچینگ رنگ دندان چند درجه روشن می شود ؟

بليچينگ روي افراد مختلف و دندانهاي مختلف متفاوت است . در كل تمام دندانهايي كه بليچينگ روي آنها انجام مي شود روشنتر مي شوند . اما اين تغيير رنگ در همه افرادبه يک اندازه و قابل پيش بيني نمي باشد و به عوامل گوناگوني بستگي دارد. دندانهاي زرد و کرم رنگ به درمان بسيار عالي جوابمي دهند. دندانهايي كه لكه هاي آبي و خاكستري رنگ دارند ديرتر به سفيد كردن جواب مي دهند. دندانهايي كه لكه هاي قهوه اي بسيار تيره دارند تا حد بسيار زيادي روشنمي شوند ولي نبايد انتظار داشت كه اين لكه ها كا ملأ برطرف شوند .با اين حال 9 نفر از هر 10 نفر از نتيجه درمان راضي مي باشد.

تغییرات هیستولوژیک بعد bleaching: :

در سال 2002 مطالعه ای توسط Gonzalez و همکاران انجام شد  که تغییرات هیستولوژیکی کمی با کاربرد شبانه 10%کربامید پراکساید مشاهده شد که دیده شده برگشت پذیر می باشد.هیچ تغییرات هیستولوژیک شدید یا متوسطی مشاهده نشد.

اثرات روی دندان:

در مطالعه ای در سال 2007 توسط Metz و همکاران انجام شد. در مطالعه ای in vivo نشان داده شده است که هیچ تغییری روی میکرو هاردنس و استحکام باند برشی دیده نشد.(در 2 هفته)

در مطالعه ای در سال 1999 توسط Matis و همکاران مشخص شد که دگرادسیون و تجزیه اولیه عامل کربامید پراکساید سریع است و سپس به تدریج کاهش می یابد که مشاهده شده است در مطالعه ای in vivo، 87 % عامل پوشاننده بعد 15 ثانیه و 66% بعد یک ساعت و 53% بعد 2 ساعت،31% بعد 4 ساعت و 18 % بعد 6 ساعت و 6 % پس از 10 ساعت تجزیه خواهد شد.

در مطالعه دیگری در سال 2003 توسط Al-Qunaian و همکاران نشان داد که تجزیه هیدروژن پراکساید سریعتر می باشد. 61%ماده پوشاننده بعد 5 دقیقه، 56%بعد از 10 دقیقه، 49 % بعد از 20 دقیقه و همچنین 44% بعد از 30 دقیقه و 38 %بعد از 45 دقیقه و 32%ماده بعد از یک ساعت تجزیه خواهد شد.

طول عمر بلیچینگ:

شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید تا مدت ها دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندانها آثار همیشگی ندارد. دندان ها معمولا یک سال یا بیشتر سفید باقی خواهند ماند و حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندان هایتان، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید. نوشیدن زیاد قهوه و چای، کشیدن سیگار، استفاده از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان، از عواملی هستند که تمام زحمت های شما را بر باد می دهند و دندان هایتان را در مدت زمان کوتاهی پس از سفید کردن، به رنگ اولیه خود باز می گردانند.

نکات مهم در بلیچینگ:

علاوه بر عامل های خطر ارائه شده، یک تعداد از اقدامات احتیاطی نیز باید قبل از سفید کردن دندان انجام شود که این اقدامات به شرح زیر هستند:

  • استفاده نادرست از بلیچینگ می تواند باعث سفید شدن «غیر عادی» دندان ها شود.
  • نتایج سفید شدن دندان بطور کامل تا حدود دو هفته پس از بلیچینگ قابل مشاهده نیست. این موضوع یک مسئله مهم در زمانی است که شما قصد دارید از پوشش های سرامیکی بر روی دندان های خود استفاده کنید و می خواهید مطمئن شوید که رنگ آنها با رنگ جدید دندان های شما هماهنگی و مطابقت دارد.
  • اگر قصد دارید از باندینگ سرامیکی، پوشش ونیر یا سایر ابزرهای مانند آن به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود استفاده کنید، باید حداقل دو هفته پس از بلیچینگ صبر کنید تا به این ترتیب از هماهنگی رنگ آنها با رنگ دندان های خود مطمئن شوید.
  • به منظور اجتناب از چند رنگی شدن دندان ها، نیاز است که ابزارهای بازیابی استفاده شده بر روی دندان ها پس از بلیچینگ جایگزین شوند.
  • لثه های دارای عقب رفتگی اغلب ریشه های زرد رنگ دندان را در خط لثه نشان می دهند. از بین بردن این رنگ زرد با استفاده از بلیچ دشوار است.
  • زنان باردار یا شیر ده باید از سفید کردن دندان خودداری کنند، زیرا تاثیر بالقوه ناشی از بلعیدن مواد سفید کننده دندان بر جنین یا فرزند هنوز ناشناخته است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

فهرست

You cannot copy content of this page

مشاوره رایگان