درمان میخچه و پینه کف پا

میخچه ها و پینه ها در نواحی سفت و ضخیم پوست بوده که هنگام  ورود فشار یا سایش بیش از حد پوست ، ایجاد می شوند. آن ها معمولا در پا به وجود آمده و می توانند هنگام راه رفتن باعث درد و رنجش شوند.

1

میخچه

اگر ضخیم شدن پوست در روی پا (یا انگشتان) اتفاق بیفتد، به آن میخچه می گویند. میخچه یک ناحیه ی کوچک پوست بوده که به دلیل فشار وارد بر آن ضخیم تر شده است. میخچه ها به لایه های درونی تر پوست فشار وارد کرده و می توانند درد ایجاد کنند.

2

پینه

اگر ضخیم شدن پوست، در قسمت زیر پا اتفاق بیافتد، به آن پینه می گویند. پینه نسبت به میخچه بزرگ تر و پهن تر بوده و مرز کاملا مشخصی ندارد. پینه و میخچه کف پا معمولا در زیر پا (کف پا) و در قسمت استخوانی زیر استخوان ها تشکیل می شوند.

3

تفاوت میخچه و پینه چیست؟

در بعضی مواقع واژه های پینه و میخچه جا به جا استفاده می شوند ولی این دو یکی نیستند:

  • میخچه ها از پینه ها کوچک ترند
  • میخچه ها معمولا (نه همیشه) یک مرکز سفت دارند
  • میخچه ها یک مرکز سفت احاطه شده توسط پوست ملتهب دارند
  • میخچه ها معمولا (نه همیشه) در مناطقی از پوست ایجاد می شوند که تحمل وزن را بر عهده ندارد.
  • میخچه ها اگر فشار داده شوند، دردناک اند
  • پینه ها عموما دردناک نیستند
  • پینه ها معمولا بزرگ تر از میخچه ها بوده و در اشکال مختلفی به وجود می آیند
  • پینه ها معمولا در کف پا ، به خصوص در زیر پاشنه و توپی پا، در کف دست ها و همچنین روی زانو ها ایجاد می شوند.

4

علت ها و دلایل

از دلایل اصلی سایش و فشار، کفش های تنگ با طراحی نامناسب اند باعث ایجاد میخچه در روی انگشتان یا سمت بیرونی انگشت کوچک می شوند.دویدن و راه رفتن بیش از حد نیز باعث ایجاد پینه در کف پا می شود. اگر فرد دارای انگشتان برجسته و استخوانی، پوست نحیف یا هر نوع بدشکلی پا که باعث سایش بیشتر پا به داخل کفش شود باشد، احتمال ایجاد پینه و میخچه بیشتر خواهد بود.

5

 

راه ها و روش های درمان

میخچه ها و پینه ها می توانند بسیار دردناک باشند، ولی می توان به راحتی آن ها را درمان کرد که درد معمولا بلافاصله از بین می رود.کلینیک تخصصی امید برای درمان میخچه و پینه، از راه حل های سریع و بدون دردی استفاده می کند. گزینه های درمانی شامل مواردی مانند افزایش زیر سازی در کفش و یا برداشتن پوست ضخیم شده (دبریدمان بدون درد) می باشد. پس از ارزیابی و درمان،کفی قرار دادن در کفش و یا استفاده از کفش ها مناسب و ترجیحا طبی توصیه می شود تا فشار وارد بر ناحیه ی آسیب دیده به قسمت های دیگر پخش شود.

اگر شما دچار یک میخچه یا پینه ی دردناک شدید، بهتر است از فرد دارای صلاحیت برای تشخیص و درمان اختلالات پا کمک بگیرید (مانند یک متخصص بیماری های پا) شما نباید میخچه را خودتان بردارید، به خصوص اگر مسن بوده و یا مبتلا به دیابت می باشید.

6

از راه ها و روش های درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد

تراشیدن (بریدن)

متخصص بیماری های پا می تواند با استفاده از دستگاه مخصوص، پوست ضخیم شده ی یک میخچه یا پینه را بردارد. با بریده شدن میخچه یا پینه و برداشته شدن فشار از بافت های زیرین، درد معمولا کاهش قابل توجهی پیدا می کند. در برخی موارد، جلسات منظم یا مکرر برای تراشیدن نیاز است. با برداشته شدن میخچه یا پینه، اگر از کفش مناسب استفاده شود، ممکن است این عارضه دیگر باز نگردد. یک کرم مرطوب کننده اگر به طور منظم بر روی پینه یا میخچه ی بریده شده استعمال شود، پوست را نرم نگاه داشته و ماساژ آن را ساده تر می کند.

8 

درمان شیمیایی

محصولات دارویی زیادی تولید شده اند که به صورت شیمیایی، پوست ضخیم و مرده ی میخچه یا پینه را بر می دارند. این محصولات معمولا دارای اسید سالیسیلیک می باشند که در دارو های زگیل نیز استفاده می شود.

اسید سالیسیلیک یک اسید کراتولیتیک است، به این معنی که پروتئین کراتین را در خود حل می کند که سازنده ی بخش بزرگی از خود میخچه و پوست ضخیم و مرده ی روی آن است. این محصولات ملایم بوده و برای بیشتر افراد بی خطرند.

9

کفش مناسب

باور بر این است که علت اصلی ایجاد خیلی از میخچه ها و پینه ها، کفش های تنگ و یا با طراحی نامناسب است. بعضا یک درز سفت و یا یک کوک می تواند سایش کافی برای ایجاد میخچه را فراهم کند. هدف پوشیدن کفش هایی است که فشار و سایش انگشتان و روی پا را کم تر کنند. کفش ها باید فضای زیادی برای انگشتان داشته و دارای رویه های نرم و پاشنه ی کوتاه باشد.

10

استفاده از کفی و محافظت انگشتان پا

بسته به موقعیت یک میخچه یا پینه، یک بالشتک یا کفی کفش می تواند مفید واقع شود. مثلا برای یک پینه در زیر پا، یک کفی کفش نرم می تواند جلوی فشار وارد بر پوست را گرفته و باعث بهبودی پینه گردد. اگر میخچه در میان انگشتان به وجود آمده باشد، استفاده از یک آستین برای انگشتان پا، می تواند باعث کاهش فشار شود.

11

عمل جراحی

اگر فرد دچار عارضه ای بوده که باعث ایجاد دوباره ی مشکل شده و دیگر راه هایی درمانی به نتیجه نرسیده باشند، عمل جراحی توصیه می شود. برای مثال، ممکن است از عمل جراحی برای صاف کردن یک انگشت بدشکل یا بریدن یک تکه استخوان که از انگشت بیرون زده و مشکل ایجاد می کند، استفاده شود. اگر شما به عمل جراحی نیاز داشته باشید، به یک جراح معرفی شده و سپس او توضیحات بیشتری به شما خواهد داد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>